ZA DOBRO JUTRO

Zajtrk, ki prebudi uspavano ščitnico

S premišljeno sestavljenim zajtrkom je mogoče spodbuditi delovanje uspavane ščitnice.
Fotografija: S premišljeno sestavljenim zajtrkom poskrbite za boljše delovanje ščitnice. FOTO: Gettyimages
Odpri galerijo
S premišljeno sestavljenim zajtrkom poskrbite za boljše delovanje ščitnice. FOTO: Gettyimages

Fern Olivia Langham je po poklicu inženirka biomedicine in ena od mnogih, ki obolevajo za kroničnim limfocitnim tireoiditisom oziroma Hašimotovo boleznijo.

V želji kar najbolj omiliti simptome avtoimune bolezni se je odločila raziskati, katera kombinacija hrane in telovadbe najbolj blagodejno vpliva na delovanje ščitnice.

Zajtrk v središču pozornosti

Ugotovila je, da zajtrk pri vseh, ki se soočajo z enako diagnozo, igra zelo pomembno vlogo. Ključno ga je pojesti v 90. minutah po prebujanju in ga sestaviti iz živil, ki blagodejno vplivajo na omenjeno žlezo. Na njenem seznamu prepovedanih živil so tista, ki spodbujajo vnetne procese: mleko, predelana živila, živila z glutenom in pražena hrana.

Sestavila je recept za zajtrk, poln beljakovin, antioksidantov in zdravih maščob.

»Ugotovila sem, da pri osebah s kroničnim vnetjem ščitnice, najboljše rezultate zagotavlja kombinacija živalskih in rastlinskih beljakovin na dnevni bazi,« je povedala znanstvenica, ki priporoča sledeči zajtrk:

  • dve mehko kuhani ali poširani jajci
  • polovica avokada
  • dve manjši ali ena večja rezina dimljenega lososa
  • malo zelene zelenjave po izbiri
  • dulse alge

Jajca so dober vir joda in omega tri maščobnih kislin, losos je bogat s selenom, mineralom, ki blaži vnetne procese in krepi odpornost, zelena zelenjava in alge pomagajo pri izločanju strupenih snovi iz telesa in spodbujajo prebavo, ščitnica z njimi že zjutraj dobi snovi, ki ji pomagajo do boljšega delovanja.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije