KAJ JESTI

Spodbudite prebavo

Kupujte osnovna živila, izogibajte se industrijsko pripravljenim jedem, ne preskakujte obrokov, le občasno si privoščite košček torte.
Fotografija: Zelenjavna juha je super večerja. FOTOGRAFIJI: Getty Images
Odpri galerijo
Zelenjavna juha je super večerja. FOTOGRAFIJI: Getty Images

Vsi bi radi jedli zdravo, da bomo ohranili zdravo težo ali celo izgubili kak kilogram, zaradi katerega nas hlače tiščijo v pasu. Hrana ima pomembno vlogo v našem življenju, a vsa živila prav zares niso potrebna. Izbirajmo tista, ki spodbujajo delovanje prebave in procese razstrupljanja, denimo limono, šipek pa sadje in zelenjavne juhe, ne pozabite na listnati ohrovt.

Začnite dan z zajtrkom, ki vas bo preskrbel z energijo, ki jo potrebujete za delo, poleg tega spodbudi metabolizem in pomaga kuriti kalorije. Lahko je preprost, pripravite si na primer ovsene kosmiče z jogurtom. Tako boste zaužili vlaknine, nujne za delovanje prebave, jogurt pa poskrbi za dobre bakterije.

Skrbeti je treba za zadosten vnos tekočine, pijmo vodo in čaje.
Skrbeti je treba za zadosten vnos tekočine, pijmo vodo in čaje.

Ne pozabite

Čez dan ne pozabite dovolj piti, vodo, čaje, zelenega, na primer, pa nesladkane zeliščne, šipkov je super izbira, saj vsebuje flavonoide in vitamin C, prav tako limona, njen sok lahko pijete posebej ali pa ga dodate v čaj. Tudi juhe so tekočina, to dobimo tudi s sadjem, sadnimi solatami, jogurti. Voda oziroma primerna hidracija je temelj dobrega metabolizma. Ko smo ravno pri juhah: zelenjavne, kremne so zlasti primerne za večerjo.

Namesto mesa si raje nekajkrat privoščite ribe. Uporabljajte začimbe, ki koristno delujejo na naš organizem, pozimi prijajo take, ki grejejo, denimo poper, ingver, čili, tudi kurkuma pa hren, ne pozabite na grenke, ki spodbujajo delovanje prebavil. Za sladice uporabljajte cimet, ki med drugim regulira nivo sladkorja v telesu.

Ne preskakujte obrokov

Jejte kuhano hrano, vsak obrok naj vsebuje tudi nekaj surove zelenjave (solata), sadja, odrecite se ocvrtim jedem, mastnim živilom in industrijsko obdelanim ter hrani z obilo aditivi in konzervansi. Tudi sladkorju velja reči ne, če tega ne morete storiti v celoti, vsaj omejite njegovo uživanje. In ne preskakujte obrokov, da se ne boste spopadali s padcem energije, poleg tega lahko to vodi v prenajedanje. Redni obroki dajejo strukturo prehranjevalnim navadam, pomagajo vzdrževati težo (saj nam prigrizki, zlasti slani in sladki, niso potrebni), telo ima vseskozi dovolj energije. Tudi nivo sladkorja v krvi je s tem stabilen, manj je utrujenosti, razdražljivosti. Jejte za mizo, ne na kavču pred televizorjem.

Se sliši lahko, pravite, a kaj ko vas občasno premami torta, sladoled, piškot. Ni se vam treba s silo izogibati vsemu temu, privoščite si jih, a malo. Ljudje pač ne maramo prepovedi, čeprav smo si jih postavili sami. Bodite realni in razumni.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije