NEGA

Naj koža ostane sijoča: tudi pozimi uporabljamo kremo z zaščitnim faktorjem

Enkrat na teden naredimo piling, dovolj pijemo in tudi spimo.
Fotografija: Pozimi koža potrebuje drugačno nego. FOTO: Galina Zhigalova/Getty Images
Odpri galerijo
Pozimi koža potrebuje drugačno nego. FOTO: Galina Zhigalova/Getty Images

Zamenjali smo garderobo, nega kože pa je ostala enaka? Koža na obrazu v hladnejših mesecih potrebuje drugačno obravnavo, saj je zunaj izpostavljena mrazu, vetru, smogu, v ogrevanih prostorih pa suhemu zraku, in da bi se lažje borila proti tem motečim dejavnikom ter ostala sijoča, ji moramo pomagati.

Začnimo s temperaturo vode med tuširanjem; pozimi marsikdo prisega na čim bolj toplo in dolgotrajno prhanje, da se ogreje in sprosti, a koža ne bi izbrala takšne obravnave. Dermatologi priporočajo mlačno vodo in krajše tuširanje oziroma kopanje, saj vroča voda odstrani zaščitna olja s kože ter poveča izgubo vlage in draženje. Hladna voda spodbuja prekrvavitev ter oži pore, zaradi česar ste videti bolj sveže; če je niste vajeni, lahko začnete tako, da s hladnejšo vodo oblijete roke in noge, sčasoma pa za celoten postopek uporabite hladnejšo vodo, kot jo zdaj. Po koncu se ne obrišite popolnoma, ampak še na vlažno kožo nanesite kakovostno vlažilno kremo. Ne pozabimo, kože na obrazu nikoli ne drgnemo z brisačo, ampak potapkamo, najbolje pa je, da imamo posebno nežno krpico samo za ta predel.

Vlažilna krema je nujna

Krema naj bo gostejša hidratantna. FOTO: Gpointstudio/Getty Images
Krema naj bo gostejša hidratantna. FOTO: Gpointstudio/Getty Images
Koži na obrazu moramo zagotoviti čim več vlage, zato si priskrbimo nekoliko gostejšo hidratantno kremo in okrepimo kožno bariero; idealno je, da vsebuje visoko koncentracijo hialuronske kisline, peptidov, ceramidov, predvsem pa naj bo neodišavljena, da nas ne bo dražila ali izzvala nepotrebnih alergijskih reakcij. Nočna krema naj bo naphana z antioksidanti, denimo vitaminom C, enkrat na teden naredimo nežen piling, da odstranimo odmrle celice, in jo pocrkljamo z masko s hialuronsko kislino ali antioksidanti.

Hiše ne zapustimo brez nanosa kreme z zaščitnim faktorjem – tudi pozimi in tudi če ne vidimo sonca, saj nas ščiti pred UVA- in UVB-žarki. Poznamo razliko? UVB-žarki (B kot burn, opeklina) so glavni vzrok opeklin, kar dolgoročno vodi do modifikacije genetskega materiala, kroničnih poškodb kože ter nastanka kožnih tumorjev, UVA-žarki (A kot ageing, staranje) pa prodirajo globlje v kožo, pospešujejo njeno staranje (fotostaranje), lahko povzročajo alergijo na sonce ter motnje pigmentacije. In kar je najpomembneje, prodirajo skozi oblake in steklo.

K osnovni negi obraza spada vsakodnevna uporaba nežnega čistilnega sredstva, pa naj nosimo ličila ali ne, če ne drugega, z njim odstranimo ostanke kreme z zaščitnim faktorjem in druge nečistoče, preprečimo zamašene pore, ogrce, mozolje.

Dodajmo še dejavnika, ki pomembno vplivata na stanje kože in ki ju ne moremo kupiti na policah: spanje in zadostna hidracija. Med nočnim počitkom se naše telo regenerira, in to velja tudi za kožo, zato se potrudimo in spimo vsaj sedem ur na noč, še raje osem. Poleti, ko se znojimo, pijemo več, a niti v hladnejših mesecih ne smemo zanemariti pomena tekočine. Če ne moremo spiti po 6 kozarcev vode na dan, si pripravimo čaj, kombučo, sveže stisnjen sok.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije