DEŠA PODGORŠEK

Sloviti kiparki pozirala slovenska plesalka (FOTO)

Dešo Podgoršek lahko obiskovalci občudujejo v Metropolitanskem muzeju. Njena sestra Leja se je družila s slavno mehiško slikarko Frido Kahlo.
Fotografija: Deša Delteil Podgoršek FOTO: Eastman Museum
Odpri galerijo
Deša Delteil Podgoršek FOTO: Eastman Museum

Harriet Whitney Frishmuth je nemara najpomembnejša ameriška kiparka. Le malo je manjkalo, pa bi doživela 100 let. Umrla je na novoletni dan leta 1980. Posebno znana je bila po skulpturah iz brona, ki so še dandanes med najbolj zaželenimi trofejami zasebnih zbiralcev.
Pomanjšane kopije njenih stvaritev dosegajo krepko čez 100.000 dolarjev, originali so shranjeni v muzejih. V Metropolitanskem muzeju umetnosti v New Yorku je vsem na ogled tudi njena najslavnejša skulptura iz leta 1923, imenovana The Vine (Trta), in predstavlja brhko plesalko v vsej njeni lepoti. S pomočjo plesalkinega akta je Frishmuthova želela upodobiti imitacijo trte.
Frida Kahlo in Nickolas Muray sta bila ljubimca več kot 10 let. FOTO: Nickolas Muray Photo Archives
Frida Kahlo in Nickolas Muray sta bila ljubimca več kot 10 let. FOTO: Nickolas Muray Photo Archives

Kiparka je za svoje motive pogosto najemala plesalke, ki so ji pozirale med obvezno glasbeno spremljavo. Za najslavnejšo skulpturo pa je povabila svojo najljubšo, s pomočjo katere je ustvarila serijo kiparskih mojstrovin: Dešo Podgoršek, ki jo obiskovalci lahko že dolgo občudujejo v Metropolitanskem muzeju.
 

Ples z baloni


Bila je najmlajša izmed treh otrok, ki so se rodili Francu Podgoršku in vezilji Idi Rebek, Kraševki iz Komna. Vsi trije otroci, Dušan (1896.), Leja (1897.) in Deša (1899.), so se rodili v Križevniški ulici v Ljubljani. In ko je Deša končala licej, so Podgorškovi leta 1913, tik pred prvo svetovno vojno, emigrirali v ZDA. Že kmalu po prihodu jim je umrl oče. Na oni strani luže je Deša postala vrhunska plesalka in model številnim umetnikom. Plesnih veščin se je učila pri Mihailu Fokinu, koreografu, ki je v začetku 20. stoletja ustvaril revolucijo na področju plesa in baleta. Ljubljančanka je postala celo njegova prva plesalka ter na področju modernističnega plesa utirala pot številnim naslednicam in naslednikom.

Še posebno je zaslovela s plesom z baloni, ki je prinašal povsem nove modernistične pristope. S kratkim filmom The Bubble (1920), v katerem je nastopala le ona, o mladem dekletu, ki pleše z baloni, je opozorila nase in zaslovela. Na valovih tega filma je bila še celo desetletje v ospredju ne le newyorškega pop-art dogajanja.
Leja Gorska skozi objektiv njenega moža Nickolasa Murayja FOTO: Eastman Museum
Leja Gorska skozi objektiv njenega moža Nickolasa Murayja FOTO: Eastman Museum

Bila je tudi v prvih vrstah, ko je prodirala nova pop umetnost in so na vrata začela nesramežljivo trkati simpatična in vse bolj pomanjkljivo oblečena dekleta. Vse do začetka druge svetovne vojne je plesala v najslavnejših newyorških, londonskih in pariških klubih, kakršna sta Kit Kat Klub in Casino de Paris, v katerih je nastopala s še eno veliko zvezdnico – Josephine Baker.

Deša ni imela prav nikakršnih zavor. Še manj jih je imela njena dve leti starejša sestra Leja (umrla 1988.) pod priimkom Gorska, ki sta jo zanimala klasična umetnost in dizajn. Želela je biti kot mlajša in bolj nadarjena sestra. Najstarejši Dušan je bil namreč veliko manj izstopajoče sorte: šel je v učiteljske vode in poučeval matematiko. No, če nič drugega, je bila Leja tiste čase kar uspešen model. In zgodila se je prava mehiška limonada …
 

Mehiška limonada


Madžar Miklos Mandl, rojen leta 1892 v Szegedu, se je v ZDA priselil istega leta kot Podgorškovi. Takoj se je preimenoval v Nickolasa Murayja in postal eden najuspešnejših ameriških fotografov, znan predvsem po portretnih fotografijah visoke družbe. V obdobju 1920–1940 je ustvaril več kot 10.000 portretov. Njegove fotografije so objavljali v najbolj znanih revijah, že na začetku je za Vanity Fair portretiral tudi Dešo Podgoršek. Preskočila je iskrica in šarmantni Madžar, hudo zaželena tarča deklet, se je v slovensko plesalko povsem zaljubil. Čeprav je postala njegova muza, se je Muray že leta 1921 poročil, toda ne z Dešo, ampak z njeno sestro Lejo! Naslednje leto se jima je rodila hčerka Arija.
Za bronasto skulpturo najslavnejše ameriške kiparke je pozirala Ljubljančanka. FOTO: Metropolitan Museum of Art
Za bronasto skulpturo najslavnejše ameriške kiparke je pozirala Ljubljančanka. FOTO: Metropolitan Museum of Art

Dvajset let pozneje je Arijo portretirala legendarna mehiška slikarka Frida Kahlo, še ena Murayjeva neskončna ljubezen. Frida je v enem izmed pisem priznala, da nikogar ni ljubila bolj kot Nickolasa, tudi najslavnejšega mehiškega slikarja in svojega moža Diega Rivere ne. Več kot desetletje sta fotograf in slikarka najtesneje prijateljevala. Še več, kronisti so zapisali, da se je hotel Muray poročiti, pa je strastna slikarka vztrajala, da ostaneta samo ljubimca.

To so bili, rekli bi, resnično liberalni časi. Biseksualna Frida je imela afere tako z moškimi kot ženskami, z Josephine Baker, denimo. Liberalnim časom pa je uspešno sledila tudi Leja, prej Podgoršek in Gorska, zdaj Muray. In tudi ona je bila družinska prijateljica mehiškega slikarskega para. Frida in Diego sta imela nadvse buren in prav filmski zakon, se vmes ločila pa spet poročila, živela dolgo kot pes in mačka, tudi zaradi Lejinega moža, ki je tako veselo skakal čez plot. Kako sta se razumeli Leja in Frida in kako blizu sta si bili, ne vemo. Vemo pa, da se je Lejina hči učila slikarstva pri Riveri. In če je bila najslavnejša Murayjeva fotografija portret Fride Kahlo, je bila ena najbolj znanih Fridinih stvaritev – portret Arije.


Njena teta Deša je po drugi svetovni vojni z možem Jeanom Henryjem Raoulom Delteilom odprla plesno šolo v francoskem Bergeracu. Tudi Delteil, bolj znan kot Jean Myrio, je bil plesalec iz Fokinove skupine. Zanimivo, da sta med drugo svetovno vojno v Dordonji pred nemško vojsko skrivala tako slavnega igralca in pevca Mauricea Chevalierja kot tudi prej omenjeno Josephine Baker. Deša je umrla leta 1980. Bilo je tistega leta, ko je preminila tudi kiparka Frishmuthova. Ki je ponesla slovensko baletno umetnico v brezčasnost. In prav njej se bodo 28. novembra poklonili v Mestnem muzeju Ljubljana ter ji posvetili razstavo. »Odplešite z nami skozi razstavo o odlični slovenski plesalki Delteil Podgorškovi, ki je kariero ustvarila v Ameriki,« vabijo že zdaj. »Spoznajte njeno zanimivo življenje ter na plesni delavnici razmigajte nožice v družbi profesionalnih plesalcev!« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije