CREUTZFELDT-JAKOBOVA BOLEZEN

Redka bolezen končala življenje Slovenca

Eno od njenih oblik je povezana z boleznijo tako imenovanih norih krav.
Fotografija: Simbolična fotografija. FOTO: Getty Images/Istockphoto
Odpri galerijo
Simbolična fotografija. FOTO: Getty Images/Istockphoto

LJUBLJANA – Letos (podatki do maja) je za creutzfeldt-jakobovo boleznijo (CJB) v Sloveniji umrla ena oseba. Mnogi to bolezen povezujejo z boleznijo norih krav, a ko govorimo o CJB, ni nujno, da mislimo ravno na to obliko. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so nas poučili, da obstajajo štiri oblike CJB:

– do 80 odstotkov vseh primerov predstavlja sporadična oblika CJB (sCJB), ki se pojavi iz še nepojasnjenega vzroka;
družinska ali genetska CJB (dCJB) je zelo redka oblika, ki nastane zaradi mutacije gena in se deduje avtosomno dominantno;
varianta CJB (vCJB) je posledica vnosa prionov v telo z zaužitjem mehansko obdelanega govejega mesa zbolelih živali za bovino spongiformno encefalopatijo (BSE) ali prek transfuzije krvi obolele osebe;
Iatrogena oblika CJB (iCJB) je posledica naključnega prenosa prionov v zdravstveni dejavnosti pri zdravljenju z rastnim in gonadotropnimi hormoni, pridobljenimi iz hipofiz kadavrov, po presaditvi roženice ali dure, pridobljenih od umrlih s CJB, prek okuženih kirurških materialov ob nevrokirurških posegih.


Po podatkih NIJZ v zadnjih petih letih (od začetka leta 2015 do maja 2019) je bilo z obdukcijo potrjenih 26 primerov sporadične oblike CJB pri umrlih s sumom na to bolezen, od tega so letos do zdaj potrdili en primer sCJB. »Variante ali iatrogene oblike CJB v Sloveniji še nismo zaznali.«

Pomembno je vedeti, da se CJB prenaša z okuženo hrano živalskega izvora, s človeka na človeka pa tudi z »diagnostičnimi in terapevtskimi postopki, in sicer z zdravljenjem z rastnim hormonom, redkeje gonadotropnim hormonom, s presaditvijo roženice in trde možganske opne, z nevrokirurškimi inštrumenti in pri vCJB s transfuzijo krvi«.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije