KATA LOŠTRO

Metalurginja je tudi zeliščarica

Velenjčanka Kata Laštro je od otroštva povezana z rastlinami. Za otroke in tiste, ki so to po srcu, izdala Moje prvo zeleno berilo.
Fotografija: Kata Laštro je vse življenje povezana z naravo. FOTO: osebni arhiv
Odpri galerijo
Kata Laštro je vse življenje povezana z naravo. FOTO: osebni arhiv

Kata Laštro, ki bo čez dva tedna praznovala okrogli, 60. rojstni dan, se je rodila v Zenici v Bosni, a v Velenju živi in ustvarja že od leta 1986. Osnovno šolo je obiskovala v domačem kraju, izobraževanje pa nadaljevala na srednji kemijsko-tehniški šoli rudarsko-metalurško kemijskega šolskega centra. Nato se je odločila za študij metalurgije na metalurški fakulteti v Zenici. Je torej metalurginja z andragoško-pedagoško izobrazbo. Danes ima priznan status zasebne raziskovalke za področja metalurgija in materiali, vzgoja in izobraževanje ter interdisciplinarne raziskave in kar nekaj drugih nazivov: multiplikator – strokovni sodelavec za medkulturno področje delovanja v vzgojno-izobraževalnem sistemu, praktik NLP – metode za uspešno komunikacijo, mentorica za risanje na svilo, steklo, keramiko, mentorica za raziskovalne naloge in mentorica na osnovnošolskih, srednješolskih in študentskih taborih z vsebinami, ki so povezane z naravo in zelišči. Je predavateljica za šolo v naravi, mentorica in vodja študijskih krožkov, mentorica lončarskih tehnik ter imetnica licence za članico državne komisije za pridobitev certifikata nacionalne poklicne kvalifikacije zeliščar/pridelovalec.

Izdelki iz zelišč, gline, testa

»Poleg tega sem tradicionalna zeliščarica – nabiralka, pisateljica, fotografinja, naravovarstvenica, kreativna zeliščarica, ustvarjalka didaktičnih pripomočkov – herbarija z rastlinami, s stalno razstavo v Muzeju premogovništva Slovenije v Velenju, ki smo jo odprli novembra 2017,« razlaga Kata Laštro. »Izdelujem okrasne in uporabne izdelke iz zelišč in z zelišči, iz gline, slanega testa in iz drugih naravnih materialov. Rada fotografiram rastline in prirejam razstave fotografij. Od otroštva sem povezana z naravo in rastlinami. Zavedam se pomena rastlin za življenje. Zadnja leta se ukvarjam v glavnem z izvajanjem avtorskih projektov, ki so povezani z naravo. Delujem znotraj DPM Levi breg Velenje. S projektom zelena pismenost na stežaj odpiram vrata za vstop v območje srčne kulture posameznika in družbe in na novo oblikujem vrednote, ki nas povezujejo.«
Kata Laštro je pred kratkim izdala novo knjigo Moje prvo zeleno berilo. »Berila, čitanke, bukvarji, abecedarji, abecednice, so najbolj brane in najpogosteje natisnjene knjige na svetu,« pravi Laštrova. »Berejo jih ljudje na vseh celinah. Ob njih se otroci in odrasli učijo prvih pojmov, po večini povzetih iz materialnega sveta. So pomembne začetnice, ki imajo možnost, da postanejo in ostanejo v spominu vsakogar med nami kot nekaj najlepšega, kar se nam zgodi. Ob branju teh knjig bralci vstopajo v območje pismenosti, korak za korakom.«

Pred kratkim je izšlo njeno Moje prvo zeleno berilo. 
Pred kratkim je izšlo njeno Moje prvo zeleno berilo. 

Zeleno berilo je posebna knjiga, ki je v celoti povezana z rastlinami, zelišči, naravo in s črkami naše abecede. »Namenjena je malim in velikim otrokom ter tistim, ki so otroci po srcu,« dodaja Kata. »Knjiga ponuja učenje črk abecede ob spoznavanju rastlinskega sveta in možnost, da postanemo pismeni za življenje. Bralcu ponuja nov in inovativen način učenja jezika, ki na zelo lahko razumljiv način spodbuja in bogati razvoj bralne pismenosti. Čeprav je besedilo pesmic napisano v slovenskem jeziku, so risbice rastlin prepoznavne povsod. Zato je Zeleno berilo najbolj fina snov za najbolj fino tkanje, torej je vezenina za življenje.«

Vsaka rastlina ima več imen

Da bi se ljudje bolj približali naravi in svetu rastlin, se je odločila za zeleno zeliščno, cvetlično abecedo: »Ta abeceda nas s pomočjo črk od A do Ž in pisanih zelišč iz narave popelje v obvladovanje posebne, zelene pismenosti, ki nam pomeni življenje. S pomočjo črk te posebne abecede mlade bralce vodim skozi čudoviti svet rastlin, ki so razvrščene po slovenskih rodovnih imenih. Zelišča, ki jih je ilustrirala Katja Talajić, so odeta v abecedo zato, da si lažje zapomnimo imena rastlin, ki nam nekaj pomenijo. V tej knjigi so vse črke pobarvane in cvetlično okrašene. Odete so v najlepše, najbolj pisane barve, kot jih lahko naredi le narava. V knjigi omenjam tudi imena rastlin, kot so jih uporabljali ljudje v davnih časih. Vsak kraj ima svoja posebna starodavna imena za rastline.«

Kata Laštro je leta 2014 izdala svojo prvo knjigo, Zeliščno abecedo, ki je doživela še dva natisa. Pred tremi leti je izšla Čebelja cvetna abeceda, predlani pa še Zeliščarica Kunigunda in rastline iz davnine in letos Moje prvo zeleno berilo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije