ŠTIRINOŽNI KOSMATINCI

Spoznavanje med živalmi naj poteka počasi

Težavam pri uvajanju nove živali se najlažje izognemo tako, da novinca primerno predstavimo dosedanjemu ljubljenčku.
Fotografija: Vnaprej preprečite morebitno ljubosumje. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Odpri galerijo
Vnaprej preprečite morebitno ljubosumje. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Živalska družba ljubljenčkom večinoma dobro dene, še posebno če so veliko sami doma. Znano je, da starejše živali ob prihodu mlajšega novinca pogosto dobijo več volje do življenja. Vendar se lahko stvari slabo in celo tragično končajo, če pri uvajanju druge živali v dom nismo dovolj previdni.

Pasji mladič

Kužka naj se najprej srečata na nevtralnem teritoriju. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Kužka naj se najprej srečata na nevtralnem teritoriju. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Če že imate psa in nameravate pripeljati pasjega mladiča, pred njegovim prihodom poskrbite, da bodo vse stvari, ki jih ima vaš pes rad, kot so skleda, kosti, postelja in igrače, v eni sobi. Novemu psu sprva ne pustite tja, njegove stvari mu zložite v drug prostor. Na začetku lahko psa zadržujete vsakega v svojem prostoru s pomočjo otroških vrat, ki jima bodo omogočila, da se srečujeta in ovohavata, ne da bi bila na poti drug drugemu. Vsak pes mora imeti dovolj prostora za gibanje, zato odstranite iz stanovanja morebitno navlako.

Prvo srečanje starega in novega psa opravite na nevtralnem ozemlju, denimo v parku ali na vrtu. Tako boste preprečili morebiten spor zaradi teritorija. Pustite, da se psa ovohavata, igrata, krožita drug okoli drugega ali pa se ignorirata in se ne vmešavajte – spoznavanje mora potekati v skladu z njunimi željami in v njunem ritmu. Nato pojdite z obema na sprehod. Prve tedne se potrudite in ohranjajte rutino, ki je je bil vaš ljubljenček vajen od prej, saj ga bo to pomirilo. Psa dajte skupaj šele, ko ste prepričani, da ne bo konflikta.

Še ena mačka

Pri mačkah traja uvajanje novincev nekoliko dlje. FOTO: Getty Images/iStockphoto
Pri mačkah traja uvajanje novincev nekoliko dlje. FOTO: Getty Images/iStockphoto

Ko posvajate še eno mačko, najprej premislite o lastnostih te, ki jo že imate. Med seboj se najbolje razumejo mačke podobnega značaja in starosti. Če vaš maček ni nikoli živel z drugimi mačkami, razen kot mladič, bo verjetno potreboval nekoliko več časa, da se navadi na prišleka. Novega mačka uvajajte čim bolj počasi. Proces lahko traja več tednov, celo mesecev, a se splača. Najprej imejte mački v različnih prostorih. Idealno bo, če boste imeli novo v prostoru, ki ga stara le redko obiskuje. V času, ko sta ločeni, izmenjujte reči, ki imajo vonj po drugi mački, tako da se bo vsaka navadila na vonj druge. Igrajte se z eno in drugo, saj igra zmanjšuje stres. Ko bosta ob vonjavah druge mirni, naredite naslednji korak. Mački dajte v isti prostor, pri tem pa vsaki postrezite z njeno najljubšo hrano. Dobiti jo morata le takrat, ko sta obe skupaj v prostoru. Na tak način bosta imeli na prisotnost druge mačke pozitivne asociacije. Tretji korak je, da sta mački skupaj, a pod nadzorom. Če se v redu razumeta, ju lahko pustite sami.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije