REKREACIJA

Gremo na sanke!

S pravilno izbiro sani, upoštevanjem osnovnih pravil in spoštovanjem narave bo sankanje varno in zabavno za vse generacije
Fotografija: Zabava za majhne in velike FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Zabava za majhne in velike FOTO: Getty Images

Sankanje je priljubljena zimska aktivnost, ki združuje zabavo in rekreacijo. Da bi bilo varno in prijetno, je pomembno izbrati ustrezne sanke, upoštevati razmere na progi in poznati osnovna pravila.

Izbiramo med različnimi vrstami sani, od katerih vsaka ponuja posebne prednosti. Klasične lesene sanke so stabilne in primerne za različne proge, hkrati omogočajo dobro upravljanje. Plastične so lažje in bolj dostopne, vendar manj vodljive, zato so primerne za nezahtevne proge in otroke. Tisti, ki iščejo več hitrosti in izzivov, se lahko odločijo za tekmovalne sanke, medtem ko sani z volanom in zavorami nudijo več nadzora in varnosti, zlasti na strmih progah. Za krajše spuste so priljubljene mini sanke ali bobi, ki so lahki, a brez možnosti zavijanja.

Preden se podamo na naravno sankaško progo, preverimo, ali je urejena in primerna za sankanje. Izogibajmo se sankanju na smučiščih ali cestah, kjer lahko povzročimo nevarne situacije. Pomembno je, da prilagodimo hitrost svojim sposobnostim in razmeram na progi. Na ledenih in strmih odsekih bodimo še posebno previdni ter pravočasno zmanjšajmo hitrost.

Sankanje zahteva ustrezno opremo. Nosimo topla in nepremočljiva oblačila, ki omogočajo svobodo gibanja, ter kakovostne rokavice, ki izboljšajo oprijem. Priporočljivo je nositi čelado, kar velja zlasti za otroke in kadar se podamo na zahtevnejše proge. Med spustom je pravilna drža ključnega pomena – sedimo stabilno, držimo nizko težišče in ne vlečemo nog za sabo, saj lahko tako izgubimo nadzor.

Zavijamo tako, da se rahlo nagnemo v smer zavoja in eno stran sani povlečemo nazaj. Za zaviranje uporabimo noge, pritisnemo jih v sneg ob straneh. Pri tem bodimo pozorni na ostale udeležence, ne le tiste, ki morebiti na saneh sedijo za nami, pač pa tudi druge na progi. Ustavljajmo se ob robu proge, da ne oviramo tistih, ki prihajajo za nami.

Naravne sankaške proge so raznolike – zasnežene in mehke pa tudi poledenele in hitre. Preverimo stanje snega pred spustom, zlasti smo previdni v slabih vremenskih razmerah, denimo v močnem vetru ali megli. Za začetnike so najbolj primerne položne proge, na katerih se lahko postopoma učijo tehnike.

Da bodo sanke dolgo služile svojemu namenu, jih po koncu očistimo in posušimo. Posebno pozornost namenimo kovinskim delom; zaščitimo jih pred rjo ter preverimo, ali so vsi deli sani pravilno pritrjeni.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij