NA EKS

Sweet Caroline bo uradna prekmurska himna

Imamo, kar pač imamo, bi lahko rekli, v dobrem in slabem. V nasprotju s tem je v proporcionalnem sistemu mogoče vse.
Fotografija: Caroline Kennedy FOTO: Pinterest
Odpri galerijo
Caroline Kennedy FOTO: Pinterest

Kot kaže, je ena od razlik med večinskim in proporcionalnim volilnim sistemom naslednja. Ko v predvolilni kampanji pri večinskem volilnem sistemu govoriš in obljubljaš neumnosti, lahko v skladu z njimi tudi suvereno vladaš po volitvah. Ko to počneš pri proporcionalnem sistemu, se ti obljube vrnejo in te butnejo v glavo. Obljube, ki so podane v proporcionalni borbi, šele po volitvah iščejo svoj najnižji skupni imenovalec, ki naj bi bil kolikor toliko užiten za volivce. Torej, v večinski bitki si ljudje lahko izvolijo tudi istrskega magarca, in ta jim vlada, če se s tem strinja vsaj eden več kot polovica. Imamo, kar pač imamo, bi lahko rekli, v dobrem in slabem. V nasprotju s tem je v proporcionalnem sistemu mogoče vse.

Več kot polovica se išče po volitvah in nikoli ni točno jasno, katera polovica in eden bo tista, ki bo vladala. Kot smo videli tokrat, so bile mogoče tri ali celo štiri različice polovic. Enostavno povedano desna, leva in v matematični kombinaciji tudi desno-leva ali levo-desna. Katera koli bi se sestavila, bi lahko vladala, ker je pač več kot polovica. Vse je mogoče, bi lahko rekli, saj matematično sestavljanje polovice plus eden vedno predstavlja večino. Malo večja težava pri tej ali teh možnih polovicah so programi. Polovico je pač mogoče sestaviti matematično, nikakor pa ni mogoče na enak način sestavljati programov, ki so bili pred volitvami ponujeni. Celotna stvar tako poteka na način: dajte mi glas, potem pa bomo že nekako, vse je pač mogoče. Niel Diamond je leta 1969 napisal skladbo Sweet Caroline. Ob nastanku je požela dokaj dober odziv, potem pa bila za več kot štirideset let skoraj pozabljena. Konec devetdesetih let je postala neformalna himna bejzbolske ekipe Red Sox iz Bostona, ker je eden od menedžerjev pač ugotovil, da lahko z njo dvignejo na noge navijače in poživijo vzdušje tudi takrat, ko domača ekipa izgublja. Diamond naj bi navdih za to skladbo dobil v sliki, na kateri Caroline Kennedy, hči J. F. Kennedyja, jaha svojega ponija. Sweet Caroline je kot simbol Bostona vnovični vzpon doživela po terorističnem napadu na bostonskem maratonu, ko so jo New York Yankees, veliki nasprotniki Boston Red Soxov, dan po napadu na svojem stadionu zavrteli v spomin na žrtve masakra. Sledili so tudi drugi klubi in organizatorji maratonov. Iniciativi se je pridružil tudi Diamond ter dobiček od pravic namenil skladu, ki pomaga žrtvam bostonskega napada. Skladba je tako postala ne zgolj poživilo za množice, ampak tudi izraz volje naroda.
Caroline Kennedy FOTO: Pinterest
Caroline Kennedy FOTO: Pinterest

Prekmurje je nedavno praznovalo obletnico priključitve Kraljevini SHS, naslednje leto bo sto let. Ob tej priložnosti so odkrili spomenik Maistrovemu borcu. Kot je bilo videti, obstaja Društvo generala Maistra Črenšovci. Enačiti ali povezovati delo Rudolfa Maistra s priključitvijo Prekmurja je neke vrste potvarjanje zgodovine v stilu vse je mogoče. Rudolf Maister je s svojimi borci vsekakor prispeval veliko v zgodovini slovenskega naroda, vendar je bilo njegovo delovanje eksplicitno povezano s takratno Spodnjo Štajersko, pozneje pa je svoje aktivnosti usmeril k osvobajanju Koroške. Do Radgone in nič dlje je bil fokus njegovega delovanja. Maistrov prispevek za Slovenijo je prevelik, da bi zaradi ne vem kakšnih interesov iz tega delali veselice in zganjali klavnovstvo, še posebno pa prek njega iskali rehabilitacijo. O priključitvi Prekmurja je veliko in dovolj gradiva, ki je verodostojno, poleg tega pa si ob tej priložnosti svoj poklon in omembo zaslužijo predvsem dr. Slavič, Klekl, grof Matzenauer in druga znana imena, ki so imeli v ključnih trenutkih dovolj znanja in diplomatskih spretnosti, da je Prekmurje tukaj, kot je. Če bi ti možje nastopili z današnjo logiko vse je možno, bi se Slovenija končala na reki Muri, naslednje leto pa bi pevski zbor dečkov iz Nagykanizse in Beltinec pel Sweet Caroline, Good times never seemed so good! Glavno je, da naredi dobro vzdušje med navijači, tudi ko njihova ekipa izgublja. Zaradi tega je pomembno, da beseda, ki je dana, obljuba, ki je dana, in pozicija, ki jo posameznik zastopa, velja več kot le en mesec.

Gre za več kot zgolj matematično polovico. Pa ne pozabimo mladih intelektualcev, zbranih okoli glasila Mladi Prekmurec, ki so intelektualno pozicijo utrjevali kasneje. V končni fazi je tej priključitvi že postavljen en spomenik. Knjiga, ki simbolizira jezik, za tiste, ki bi jim bila ideja o himni Sweet Caroline mogoče prehitro blizu.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije