EVROVIZIJA

Slovenija daleč pred vsemi, katastrofa za nekdanjo jugoslovansko republiko

Vse kaže, da bomo tudi letos prišli v finale.
Fotografija: Kaže, da bosta Zala Kralj in Gašper Šantl ponovila lanski uspeh Lee Sirk, ki se je uvrstila v finale in ga končala na 22. mestu. FOTO: Adrijan Pregelj
Odpri galerijo
Kaže, da bosta Zala Kralj in Gašper Šantl ponovila lanski uspeh Lee Sirk, ki se je uvrstila v finale in ga končala na 22. mestu. FOTO: Adrijan Pregelj

Evrovizija se nezadržno približuje, stavnice pa slovenskima predstavnikoma Zali Kralj in Gašperju Šantlu še vedno napovedujejo uvrstitev v finale. Na spletni strani Eurovisonworld, kjer so zbrali neuradne izide več stavnic, je bila Slovenija pred dobrim mesecem še na 27. mestu, sedaj pa je že na 12. Možnost za končno zmago pa je tako danes kot takrat enaka – pesem Sebi naj bi imela en odstotek možnosti za slavje. Na vrhu lestvice kraljuje balada Arcade Duncana Laurencea.

Zala in Gašper bosta nastopila prvi polfinalni večer 14. maja kot deveta med 17 nastopajočimi. Stavnice jima kažejo, da se bosta kot četrta iz prve skupine uvrstila v finale. Njuna možnost za to naj bi bila 77-odstotna. Iz te skupine naj bi se pred Slovenijo v finale uvrstili Ciper, Grčija in Islandija.



Sicer pa je izmed držav nekdanje skupne države Slovenija na stavnicah najbolje uvrščena. Prvi polfinalni večer se bodo predstavile še Srbija (Nevena BožovićKruna), ki naj bi se v finale uvrstila kot šesta, brez finala pa naj bi ostala Črna gora (D Mol – Heaven) na predzadnjem 16. mestu.



Drugi polfinalni večer, ki bo na sporedu 16. maja, bodo izmed republik nekdanje Jugoslavije nastopile Severna Makedonija (Tamara TodevskaProud), ki naj bi z 11. mestom za las ostala brez finala, in Hrvaška (Roko The Dream), ki naj bi ostala v polfinalu na predzadnjem 17. mestu.



To bi bil za Hrvate precejšnji udarec, saj so iz preteklosti vajeni veliko boljših uvrstitev. Najvišje končno mesto na Evroviziji sta Hrvaški prinesli Maja Blagdan (Sveta ljubav) leta 1996 in Doris Dragović (Marija Magdalena) leta 1999, ki sta končali na četrtem mestu, Med prvo deseterico se je Hrvaška uvrstila tudi leta 1995, ko so bili Magazin in Lidija Horvat-Dunjko (Nostalgija) šesti, Goran Karan (Kad zaspu anđeli) je leta 2000 osvojil deveto mesto, Vanna (Strings of My Hearth) pa je bila leta 2001 10. Od takrat naši južni sosedi niso več prišli med prvih deset.



Še boljša je Srbija, ki ji je Marija Šerifović s pesmijo Molitva leta 2007 pripela zmago. Željko Joksimović (Nije ljubav stvar) je bil leta 2012 tretji, Jelena Tomašević (Oro) je bila šesta leta 2008, Bojana Stamenov (Beatuy Never Lies) pa pred štirimi leti 10.



Slovenija ima le tri uvrstitve med prvo deseterico. Najvišje, na sedmo mesto, sta se uvrstili Darja Švajger (Prisluhni mi) leta 1995 in Nuša Derenda (Energy) leta 2001. Tanja Ribič (Zbudi se) je bila leta 1997 10. Še slabše se je odrezala Črna gora. Odkar je samostojna država od leta 2006, je le dvakrat prišla v veliki finale. Severna Makedonija pa od leta 1998, ko je prvič nastopila na Evroviziji, še nima uvrstitve med prvo deseterico, njen najboljši izdi je 12. mesto Elene Risteske (Ninanajna).

Letos torej najbolje kaže Sloveniji, ki je trenutno 12., sledijo pa Severna Makedonija na 20. mestu, Srbija na 32. mestu, Hrvaška na 35. mestu in Črna gora na zadnjem, 41. mestu. Slovenija je na lestvici spletne strani escstats.com celo na devetem mestu. Tudi tu je prva Nizozemska, medtem ko je Severna Makedonija 17., Srbija 33., Hrvaška 37., Črna gora pa zadnja.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije