Protesti v Kazahstanu

Zaradi ljudskih neredov delajo red tudina vrhu

Predsednik države Kasim Žomart Tokajev je izrabil proteste, da se je znebil statusa »marionete« prejšnjega voditelja Nursultana Nazarbajeva.
Fotografija: This handout picture taken and released by the Russian Defence Ministry on January 9, 2021 shows a Russian combat vehicle driver waiting at an airfield after a military cargo plane landing in Almaty, Kazakhstan. - More than 5,000 people have been arrested in Kazakhstan over the riots that have shaken Central Asia's largest country in the last week, Kazakh authorities were quoted as saying January 9, 2022. In total, 5,135 people have been detained for questioning as part of 125 separate investigations into the unrest, according to the interior ministry quoted by local media. (Photo by Handout/Russian Defence Ministry/AFP)/RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/Russian Defence Ministry " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS Foto Handout Afp
Odpri galerijo
This handout picture taken and released by the Russian Defence Ministry on January 9, 2021 shows a Russian combat vehicle driver waiting at an airfield after a military cargo plane landing in Almaty, Kazakhstan. - More than 5,000 people have been arrested in Kazakhstan over the riots that have shaken Central Asia's largest country in the last week, Kazakh authorities were quoted as saying January 9, 2022. In total, 5,135 people have been detained for questioning as part of 125 separate investigations into the unrest, according to the interior ministry quoted by local media. (Photo by Handout/Russian Defence Ministry/AFP)/RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/Russian Defence Ministry " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS Foto Handout Afp

Po mnenju analitikov bi kazahstanske oblasti umirile nerede brez tuje vojaške pomoči, za katero so prosile kolegice iz Organizacije sporazuma o kolektivni varnosti (OSKV). V državo je prispelo 2500 vojakov, največ, 1950, iz Rusije, 200 iz Tadžikistana, 150 iz Kirgizije ter po 100 iz Armenije in Belorusije.

Nekateri zahodni komentatorji, kakor je na primer nekdanji ameriški veleposlanik v Moskvi Michael McFaul, so takoj našli primerjave iz starih sovjetskih časov, ko so članice Varšavskega pakta priskočile na pomoč domačim oblastem pri zatrtju uporov na Madžarskem in Češkem.

»Običajne teme se spet ponavljajo: invazija, okupacija, uničenje demokracije in primerjave Rusije z nacistično Nemčijo. To je, odkrito rečeno, res pretirano,« je pred dnevi zapisal običajno prodoren analitik odnosov med Rusijo in Zahodom Paul Robinson. Po besedah profesorja z Univerze v Ottawi države, ki je tako ogromna kakor Kazahstan, ne moreš »okupirati« z 2500 vojaki, prav tako ni bilo »invazije«, če je tuje enote povabila vlada, ki jo priznava ves svet.

»Morda sem popoln nazadnjak, a nimam preveč rad tolp in nikoli nisem razumel, zakaj ulične proteste, povezane z ropanjem in požiganjem, povezujejo z demokracijo,« je dodal Robinson. Opozoril je na »dvojne standarde« nekaterih zahodnih kolegov, tudi McFaula, ki so se lani glasno pritoževali, ko je množica napadla Kapitolski grič v Washingtonu, a so molčali, ko je ukrajinska vojska na proteste v Donbasu odgovorila z raketnimi napadi. »Zdi se, da imajo drhal raje, ko napade nekoga, ki ga ne marajo. Če je protiameriško, je slabo, če pa upor in plenjenje škodita ruskim interesom, ju vsi podpirajo,« je profesor zapisal na blogu.

Odstavljanje ljudi
iz kroga Nazarbajeva

Po njegovem mnenju je prihod mednarodnih sil simbolno sporočilo tako protestnikom kot domačim varnostnim organom, da oblasti ne bodo popustile in da imajo trdno mednarodno podporo. Tudi Aleksander Gabujev in Temur Umarov z moskovskega centra Carnegie sta prepričana, da bi lahko oblasti same zatrle upor. Po njunem mnenju je največji zmagovalec dogajanj predsednik države Kasim Žomart Tokajev. Tega 68-letnega nekdanjega diplomata in zvestega aparatčika je pred tremi leti postavil za naslednika prvi in dolgoletni predsednik države, zdaj 81-letni Nursultan Nazarbajev, ki je kot prvi mož sveta za nacionalno varnost ohranil oblast, ljudje na najpomembnejših položajih v državi pa so bili njegovi tesni sodelavci. Stvari so se z izbruhom množičnih nemirov spremenile.

Že prej je bilo nekajkrat slišati šušljanje o trenjih med novim predsednikom, ki je obljubljal manj avtoritarno državo, in možmi Nazarbajeva, a ti so bili »nedotakljivi« tudi zato, ker so imeli popolno podporo Moskve. Prvi kader Nazarbajeva, ki je moral oditi, je bil Askar Mamin, ki je zaradi protestov odstopil kot predsednik vlade. Druga zamenjava, ki je še odmevala tudi v tujini, je bila zamenjava samega Nazarbajeva; namesto njega zdaj vodi svet za nacionalno varnost kar predsednik Tokajev. O nekdanjem vsemogočnem voditelju države, čigar ogromni spomenik so pred dnevi protestniki porušili, so se v zadnjih dnevih pojavile celo govorice, da je pobegnil iz države, a so jih njegovi predstavniki zanikali.

Neupravičeno manj pozornosti so vzbudile novice, da je predsednik države odstavil še več vplivnih ljudi iz kroga Nazarbajeva, med njimi njegovega nečaka Samata Abiša, ki je bil namestnik direktorja varnostne službe KNB, in njegovega šefa, domnevno drugega najmočnejšega človeka v državi Karima Masimova. Dosedanji glavni obveščevalec v državi in dolgoletni kazahstanski premier je tako kot Nazarbajev osebni prijatelj ruskega predsednika Vladimirja Putina, saj sta nekoč, ko je v Kremlju vladal Dmitrij Medvedjev, kot predsednika vlad soustanavljala Evrazijsko gospodarsko unijo. Dolgo je poveljeval tudi uradu predsednika države in vodil banko, ki je v lasti Dinare Kulibajeve, hčere Nazarbajeva.

Poznavalci so zatrdili, da bi si Nazarbajev za naslednika izbral Masimova, a se je bal, da tega politika, čigar mama je bila Ujgurka, ljudstvo ne bi sprejelo zaradi »nečiste krvi«. Tri dni po njegovi zamenjavi je iz Kazahstana prišla novica, da so ga aretirali zaradi suma »državne izdaje«. Danes je Tokajev izjavil, da so bil nemiri poskus državnega udara, ki so ga pripravljali v tujini.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije