Olimpija končala niz devetih porazov slovenskih klubov

V košarkarski ligi ABA Krka za točko prekratka v Beogradu, Koper Primorska v Baru brez možnosti.
Fotografija: Cedevita Olimpija je teden zaokrožila še s tretjo zmago, Jaka Blažič pa kot najboljši strelec. FOTO: ABA

Zmaga in dva poraza je izkupiček slovenske trojice v košarkarski ligi ABA. Delček nostalgije je zapihal v Stožicah, kjer je Cedevita Olimpija po 31 letih v Ljubljani gostila starega znanca iz številnih razburljivih bitk v bivši državi, Borca iz Čačka. Tudi po treh desetletjih se razmerja sil niso spremenila: Olimpija je zanesljivo premagala srbske tekmece, le da tokrat ni bilo 53 točk razlike, temveč le devet – 97:88. Novomeška Krka je bila za točko prekratka pri Megi (70:71), Koper Primorska pa pričakovanju v Baru ni bil kos Mornarju (66:87).

Olimpija je le končala niz devetih porazov slovenskih klubov in se je tudi v ligi ABA po dveh zmagah v Turčiji vrnila v zmagovalni ritem, njen najboljši igralec Jaka Blažič pa je navkljub nižjemu številu točk od evropskega povprečja v zadnjih dveh tekmah (29) statistično lepo zaokrožil svoj izjemno učinkoviti teden. S 23 točkami, 66,7-odstotnim metom (za dve 4:7, trojke 2:2, prosti meti 9:13, osem skokov, štiri podaje) je Olimpijo zapeljal v miren zaključek tekme, potem ko so bili gostje vztrajni v prvem polčasu, v zadnji četrtini pa so vendarle zaostajali že za 23 točk.

Poteza tekme pa je pripadla 18-letnemu Danu Duščaku, ki je v zadnji sekundi tretje četrtine zadel trojko z metom skoraj izpod svojega obroča. To so bile tudi njegove edine točke.

»Dobro smo se pripravili za tekmo, bili smo zbrani. Del tekne smo bili odlični v obrambi, za kar čestitam igralcem. Zelo pomembno je bilo, da smo zmagali doma in pred potjo na Kanarske otoke. To je bila ena od tekem, ki jo moraš zmagati. Počasi nam gre bolje tudi igra v napadu. Blizu tega smo, kar želi trener in smo na pravi poti. Morda bo včasih malo manj zadetih metov, ampak bližamo se osnovnemu cilju, moštveni igri,« je po tekmi povedal Teo Čizmić, pomočnik glavnega trenerja Jurice Golemca.

Jurij Macura je z dvojnim dvojčkom opozoril nase. FOTO: ABA

Krki zmanjkal prekršek

Novomeščani so bili blizu presenečenja, a so zamudili priložnost, da bi v sila razburljivi končnici izvlekli še kaj več. V zadnjih desetih sekundah se jim pri zaostanku s 70:71 ni posrečilo s prekrškom ustaviti gostiteljev, s čimer bi si morda priigrali še zadnji napad.

V 25. minuti je Krka prvič prišla v vodstvo, njena največja prednost v dvoboju pa je bila še osem minut pred koncem šest točk. Namesto trenerja Vladimirja Anzulovića, ki je še v osamitvi, je Krko vodil njegov pomočnik Dalibor Damjanović. Toda Beograjčani so bili tisti, ki so bili večja žrtev virusa sars-cov-2, saj so do zmage prišli brez najučinkovitejšega košarkarja lige Filipa Petruševa. Pri Novomeščanih je bil s 16 točkami najboljši strelec Rok Stipčević.

Koprčani so v soboto v Baru korektno, a brez možnosti za presenečenje, izpeljali tekmo, ki je bila še ena v službi nabiranja dragocenih izkušenj za nadarjenega Jurija Macuro. Z dvojnim dvojčkom, 20 točk, 10 skokov, je še dober mesec dni 20-letnik opravil še enega od zrelostnih izpitov v tej sezoni.