PREHRANSKE RAZVADE

Slabe prehranske navade, ki jih morate še danes opustiti

Kakovost hrane in kdaj jo zaužijemo sta najpomembnejša dejavnika, ko želimo izgubiti nekaj kilogramov.
Fotografija: Izogibajte se nezdravim prigrizkom. FOTO: Ferkhova Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Izogibajte se nezdravim prigrizkom. FOTO: Ferkhova Getty Images/istockphoto

Tema o prehrani je danes resen pogovor. Ponudbe je v izobilju. Nekateri si jo lahko privoščijo tudi vreči v smeti, drugi zanjo prosijo.

image_alt
Kako dočakati 100 let: 9 ključnih stvari, ki podaljšujejo življenje, a ena je posebej pomembna

Prehrana je neizčrpna tema, a zelo pomembna. Na svoj, lastni način prehranjevanja lahko zelo vplivamo. Le podučeni moramo biti. Ne, način prehranjevanja ni odvisen od debeline denarnice, ampak od pameti. 

Na drugi strani pa se včasih človek vpraša, kam je šla pamet. Prehrana je za nekatere tako pomembna stvar, da o njej že skoraj sanjajo, ne da jim miru, in tudi če niso »prehranski strokovnjaki«, velik ali pretežen del svojega časa porabijo za (pre)hrano.

Zato se vedno pogosteje osvetljuje napake in navade, ki jih moramo v želji po zdravem življenju in všečno oblikovanem telesu opustiti.

Prepogosto pitje alkohola

Pitje alkohola ima pogosto učinek domine. Po enem vrčku piva se posamezniku poveča apetit, alkohol pa istočasno bolj zamegli našo presojo in nagrada (kar vrček piva po težki vadbi je) se spremeni v pregrešni večer.

Dodatne kalorije nabiramo z mešanjem alkohola in sladkih pijač, predvsem s koktejli jih zaužijemo ogromno. Veliko ljudi se sploh ne zaveda, koliko alkohola dejansko popijejo, dokler ne začnejo pisati prehranskega dnevnika, v katerega zapišejo prav vsak grižljaj ali požirek.

image_alt
Težave, s katerimi se redno spopada od 30 do 50 odstotkov vseh športnikov

Prehranska dopolnila

Naša dežurna zdravnica dr. Nada Rotovnik Kozjek je pogosto pisala o prehranskih dopolnilih in čudežnih tabletkah, v večini primerov povsem legitimno z negativno konotacijo. Dietne tablice, sladice, zvarki in podobno nas ne nasitijo in pustijo občutek praznine v naših krulečih želodcih.

image_alt
Več kot polovica Slovencev ima menda preveč kilogramov

Zato pogosto posežemo še po drugi hrani in tako vase vnesemo še več energije, ki je ne bomo pokurili. Raje pojejmo uravnotežen obrok, počutili se bomo precej bolje.

Prenajedanje z zdravo prehrano

Ko presedlamo z nezdravih obrokov na zdrave, si je treba zapomniti, da mora biti tudi tak obrok uravnotežen, da bo telesu nudil potrebno energijo za vsakdanje izzive. Tudi zelenjave, sadja, avokadov in superhrane se lahko prenajemo.

Že, gre za zdrava živila, a če je porcija prevelika, izničimo trud. Tudi zdrava hrana je polna energijske vrednosti, odvečno energijo pa je dobro porabiti.

image_alt
Pojemo trikrat več, kot potrebujemo

Pogosto z zdravo hrano ne pridemo nikamor, ker je potreben tudi aktiven življenjski slog. Primer: porcija sadja mora biti v velikosti teniške žogice, prosene kaše mora biti pol manj, če v jutranje obroke dodajate mandlje, oreščke in podobno, mora biti obrok še manjši.

Preskakovanje obrokov

Ko je telo brez hrane daljše časovno obdobje, se v vašem telesu zgodita dve stvari. Prvič, verjetno boste ob vadbi izgubili manj kalorij, saj tako telo kompenzira zaradi manjšega vnosa energije, čeprav jo potrebujete.

Drugič, povečali boste možnosti, da se boste vrgli v hrano v večernih ali nočnih urah, takrat ko niste aktivni, to pa pomeni, da takrat telo ne bo topilo maščob in kurilo kalorij.

Z drugimi besedami - čas prehranjevanja je zelo pomemben. Večje obroke zaužijte dve uri pred telesno aktivnostjo, manjše pa takrat, ko počivate. Med obroki naj ne pretečejo dolga obdobja, nikoli ne bodite brez hrane več kot pet ur.

Štetje kalorij

Kakovost hrane in čas prehranjevanja sta torej najpomembnejša dejavnika, ko želimo uravnavati težo. Osebni trenerji pogosto pričajo o tem, kako so njihove stranke raztresene ob štetju kalorij in da jim to jemlje motivacijo ter užitke ob vadbi.

Predvsem ženske so zaradi pritiskov okolice podvržene štetju kalorij, kar je lahko zelo stresno početje. Stres poviša izločanje kortizola, hormona, ki je znan po tem, da poviša apetit, kar spet vodi do večje količine kalorij.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije