PRIHAJA MRAZ

Na kaj morate biti pozorni pri vadbi na mrazu. Velja tudi za pohodnike

Tudi, če gresta samo na »hišni hrib«, v mrazu ste lahko dehidrirani tako kot v vročini, od potu, dihanja, izsuševanja zaradi vetra in večje proizvodnje seča, le da to v mrazu teže opazimo.
Fotografija: Da boste stali trdno na nogah, izberite obutev z dovolj dobrim oprijemom, da boste preprečili padce, predvsem če je zunaj ledeno ali zasneženo. FOTO: Arhiv Slovenske novice/Shutterstock 
Odpri galerijo
Da boste stali trdno na nogah, izberite obutev z dovolj dobrim oprijemom, da boste preprečili padce, predvsem če je zunaj ledeno ali zasneženo. FOTO: Arhiv Slovenske novice/Shutterstock 

Ko je mraz, je kri koncentrirana v središču telesa, zato so glava, roke in noge ranljive za hlad. Nosite tanek par rokavic, narejen iz materiala, kot je na primer polipropilen, pod toplejšimi rokavicami iz volne ali pliša.

image_alt
Smučanje naj bo za otroke najprej zabava. Starši ne silite jih na smuči

Rokavice si nadenite, preden vas začne zebsti v roke, in nato odstranite zunanji par, če se vam roke začnejo potiti.

Premislite o nakupu športne obutve, ki je pol številke ali številko večja od vaše običajne obutve, da si lahko obujete še debele termalne nogavice, ne pa dodatni par običajnih nogavic. Ne pozabite na pokrivalo, ki bo zavarovalo vašo glavo, ali pa si nadenite trak za ušesa. Če je zelo mrzlo, si nadenite ovratni trak, ne šal ali smučarsko masko, da si boste zavarovali obraz.

Ne pozabite na zaščitno opremo in sončno kremo

Če vadite zunaj, ko je že mrak ali tema, nosite odsevna oblačila. Da boste stali trdno na nogah, izberite obutev z dovolj dobrim oprijemom, da boste preprečili padce, predvsem če je zunaj ledeno ali zasneženo.

Med smučanjem in deskanjem na snegu nosite čelado. Uporabite lahko kemične grelce za segrevanje dlani in stopal, sploh če imate pogosto mrzle prste ali pa imate obolenje, kot je na primer Raynaudov sindrom (stanje, pri katerem se občasno prekine pritok krvi v roke in noge ali druge dele telesa).

Prav tako kot poleti vas lahko tudi pozimi opeče sonce – še celo bolj, če se rekreirate na snegu ali na visokih nadmorskih višinah.

Nosite zaščitno kremo za sonce, ki varuje pred žarki UVA in UVB, in balzam za ustnice, ki prav tako vsebuje sončno kremo. Oči pred snežnim in ledenim bleskom zavarujte s temnimi ali smučarskimi očali.

Pijte veliko tekočine

Prav tako kot v toplem vremenu morate tudi v hladnem med vadbo ostati dobro hidratirani. Pijte vodo ali športne pijače pred vadbo, med njo in po njej, tudi če niste prav zares žejni.

V mrazu ste lahko dehidrirani tako kot v vročini, od potu, dihanja, izsuševanja zaradi zimskega vetra in večje proizvodnje seča, le da to v mrazu teže opazimo.

Tole je napisala naša strokovnjakinja o hidraciji:
image_alt
Prihaja veseli december! Kaj naliti v praznične kozarce? Čim manj alkohola

 

Vse za varnost v mrazu

Ti nasveti vam bodo pomagali varno in z užitkom trenirati, ko bodo temperature padle in se bo ohladilo. Medtem ko trenirate v hladnem vremenu, ves čas spremljajte počutje svojega telesa, da boste preprečili ozebline.

Poskušajte skrajšati zunanje aktivnosti ali pa jih popolnoma preskočite, kadar je vreme res slabo. Prav tako vedite, kdaj je čas, da se odpravite domov in se ogrejete. Koristno je, da vedno nekdo ve, kje bo potekal vaš trening in kdaj približno se nameravate vrniti, če bi kaj šlo narobe.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije