Vzmetnice za najboljši spanec

Dejstvo je, da so vzmetnice pravo leglo prahu, pršic in druge nesnage, zato jih je treba redno čistiti.
Fotografija: Nadvložek zagotavlja dobro zaščito ležišča.
Odpri galerijo
Nadvložek zagotavlja dobro zaščito ležišča.

Potem ko investirate v nakup vzmetnice, si seveda želite, da bi bila kar najdlje brezhibno čista. Na koncu koncev boste na njej spali dolga leta. Zato potrebuje redno čiščenje. Sicer ni pravila, ki bi natančno določalo, kako pogosto naj bi ji namenili dodatno pozornost, a na splošno velja, da bi jo morali posesati ob vsaki menjavi posteljnine in jo temeljiteje očistiti vsaj vsakih šest mesecev. S tem bi preprečili, da bi se v njeni notranjosti kopičile velike količine prahu, odmrlih kožnih celic in druge umazanije.
Kajti le čista, dobro vzdrževana vzmetnica zagotavlja sladke sanje. Ker je pomlad sinonim za spomladansko čiščenje, med njim vsem vzmetnicam privoščite malce dodatne pozornosti. Kako poskrbeti, da bodo čiste, sveže in prijetno dišeče?

Zračenje, sesanje

Prvi korak do njihove čistoče in svežine je zračenje. Z vsakodnevnim zračenjem namreč lahko preprečimo neprijetne vonjave, ki se sicer hitro pojavijo. Zato zjutraj postelje ne pospravljate takoj, ko vstanete, temveč počakajte vsaj dvajset minut, da se ležišče ohladi in prezrači. Občasno vzmetnico dvignite z ležišča in pustite, da se prezrači z vseh strani. Če imate to možnost, jo pred velikim čiščenjem nastavite soncu. Nekateri proizvajalci svetujejo, da jo redno obračamo.

Nadvložki varujejo vzmetnice pred vlago, ki se ponoči izloča iz telesa ter prehaja v vzmetnice in zagotavlja idealne razmere za bivanje pršic. Povprečno telo med nočnim počitkom izloči do 500 mililitrov tekočine, ki se bo namesto v vzmetnico ujela v nadvložek, če ga uporabljamo. Tega je laže vzdrževati, tudi zračiti in prati, zato je odlična izbira za boljši spanec ter čistejšo vzmetnico.


V mehkem ležišču domuje nešteto pršic, ki se hranijo z odmrlimi kožnimi celicami ter jim nadvse ustreza toplo in vlažno okolje. Da bi jih odstranili, vzmetnice temeljito posesajte z vseh strani. Najprej z vrha, nato jih obrnite ter ponovite z druge strani, ne pozabite na stranske ploskve ležišča.

Naravna čistila

Za dodatno svežino in čistočo poskrbite z naravnimi pripomočki. Eden najboljših je jedilna soda: ko ležišče dodobra posesate, ga posujte po vsej površini, počakajte približno pol ure in ga še enkrat posesajte. Jedilna soda pripomore k odstranjevanju neprijetnega vonja in umazanije. Enako lahko uporabite otroški puder. Če to dvoje zatohlemu vonju ni kos, se zatecite k vodki: z vodo jo zmešajte v razmerju ena proti ena, z mešanico napolnite plastenko z razpršilom ter poškropite vzmetnico. Počakajte, da se povsem posuši, jo obrnite in postopek ponovite na drugi strani, še enkrat temeljito posesajte, počakajte, da se povsem posuši, in šele nato znova namestite posteljnino.
Temeljito sesanje je eden od ključnih korakov do čistih vzmetnic.
Temeljito sesanje je eden od ključnih korakov do čistih vzmetnic.

Madeže z vzmetnice čim prej odstranite. Še sveže popivnajte z vpojno tkanino in jih od roba proti sredini odstranite z vlažno spužvasto gobico. Uporabite hladno vodo, ne vroče, zaradi slednje se umazanija še bolj zažre v tkanino. Za trdovratne madeže uporabite primeren odstranjevalec in po vsakem čiščenju počakajte, da se vzmetnica povsem posuši.

Kdaj je čas za novo?

Vsaka vzmetnica ima rok uporabnosti, ki v povprečju znaša od osem do deset let. Vsekakor pa je čas za menjavo tedaj, ko izgubi prvotno obliko, ne daje več prave opore in zato ne zagotavlja prijetnega spanca. S higienskega vidika pa z menjavo vsekakor ne bi smeli čakati več kot od osem do deset let.
Vsako jutro dobro prezračite postelje. Fotografije: Guliver/Getty Images
Vsako jutro dobro prezračite postelje. Fotografije: Guliver/Getty Images

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije