Vtičnice naj bodo gole

Preden se odpeljemo na dopust, zapremo okna in vrata, izklopimo porabnike v kopalnici in kuhinji ter zapremo ventil na plinski jeklenki.
Fotografija: Pred odhodom izključimo varovalko štedilnika, bojlerja, pečice.
Odpri galerijo
Pred odhodom izključimo varovalko štedilnika, bojlerja, pečice.

K udobnemu življenju spada avtomatizirano bivališče, kamor smo si napeljali vodo in elektriko ter nanju obesili več naprav in pomagal, brez katerih si danes težko predstavljamo vsakdan. Niso redki trenutki, ko se zamislimo, če že ni vsega preveč, saj nam zmanjkuje časa za vzdrževanje. Hkrati nastane velik problem, če hišo zapustimo za teden ali štirinajst dni. Da bomo družino brezskrbno peljali na zimske počitnice, pred odhodom postorimo nekaj stvari.

Najslabše je, če začnemo zapirati vodo za pipo na vrtu ali izklapljati varovalke tik pred odhodom. Zagotovo bomo kaj pozabili, bog ne daj, da pustimo prižgano steklokeramično ploščo.
Če nenehno kaplja iz pipe, jo moramo popraviti ali zapreti kotni ventil.
Če nenehno kaplja iz pipe, jo moramo popraviti ali zapreti kotni ventil.

Varnostna opravila si zapišemo: elektrika, voda, ogrevanje, plin. Pod razdelkom elektrika si zapišemo štedilnik, hladilnik in zamrzovalna skrinja, grelnik v kopalnici (bojler), televizija, internet. Najbolje je, da se z listom v roki sprehodimo od aparata do aparata in jih izklapljamo.

Najprej se postavimo pred vrata kopalnice in serijo stikal, ki jih je morda pet ali celo sedem, po vrsti izključimo: pralni stroj, bojler, infra pečica, luči ter vtičnice. Ko v temi pogledamo v kopalnico, ne sme nikjer goreti nobena lučka. Prestavimo se v kuhinjo in preverimo, ali smo izključili vse kuhinjske aparate. Če imamo kombiniran hladilnik z zamrzovalnikom, ga ne moremo izključiti, ampak ga le dobro zapremo in vrata za vsak slučaj zalepimo z lepilnim trakom, da se denimo ob večjih tresljajih ne bi odprla.
Za električni štedilnik in pečico ni nič narobe, če ju izklopimo pri varovalkah, zraven pa še omenjeni bojler in pralni stroj. Ko se sprehodimo po stanovanju, naj bodo vse vtičnice gole, prazne, če je kaj priključeno, izklopimo.

Zapremo ventil pri kotličku

Pri vodi zapišemo pipe, glavni ventil v kopalnici, ventil za dovod vode v pralni stroj, v kuhinji dovod v pomivalni stroj, ventil kotlička za wc, vse armature (pipe) v kuhinji in kopalnici. Pipa na umivalniku ali v pomivalnem koritu v kuhinji, v banji je pravzaprav ventil, zato kotnih ventilov za pipe ni treba zapirati. Toda pozor, pipe ne smejo curljati! Kapljanja ne smemo zamenjati z občasnim kapljanjem iz pipe, enkrat na dan, to je običajno zaradi sproščanja pritiska. Težava je, če kaplja nenehno. V tem primeru moramo zapreti kotni ventil, še bolje pa je, da poservisiramo pipo, običajno moramo le zamenjati tesnilo. Zapremo pipo za dovod vode v pralni stroj in ventil, ki spušča vodo v pomivalni stroj.


Morda najnevarnejši v stanovanju je wc kotliček. Če odidemo od doma in kotliček ne spušča, to pomeni, da voda ne teče v školjko, se običajno nič ne zgodi. Če pa le malce teče, in to spregledamo, se lahko zgodi, da bo teklo vsak dan bolj in račun za vodo bo visok. Najbolj nevarno je, če ventila nismo zaprli in spusti cev. V stanovanju imamo poplavo. Preden bodo sosedje to opazili in vdrli vanj, nam bo naplavilo za nekaj tisoč evrov škode. Zato pred odhodom zares nujno zaprimo ventil kotlička, ki mora tesniti, sicer ga takoj zamenjajmo!
Zapremo glavni ventil v kopalnici. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Zapremo glavni ventil v kopalnici. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Če kuhamo na plinski štedilnik iz jeklenke, moramo pred odhodom nujno zapreti ventil na njej. Najbolje je, da gumijasto cev odklopimo iz jeklenke in pritrdimo nazaj varovalno matico.

Ogrevalni sistemi so posebno poglavje, hiše sredi zime namreč ne moremo pustiti neogrevane, saj nam lahko ob nizkih temperaturah voda v ceveh zamrzne. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije