DAN SPOMINA

Strokovnjak odgovarja: koliko stanejo nagrobniki, kako jih negovati in kakšni so trendi

Kamen pri izdelavi nagrobnikov uporabljajo že dolgo in še danes ostaja glavni material pri oblikovanju grobov.
Fotografija: Ljubljansko pokopališče Žale je oblikoval arhitekt Jože Plečnik. FOTO: Jure Eržen
Odpri galerijo
Ljubljansko pokopališče Žale je oblikoval arhitekt Jože Plečnik. FOTO: Jure Eržen

Na Slovenskem je arhitektura spomina v kamnu že od Rimljanov, pri čemer sta se v času spreminjala vrsta nagrobnika in pokop, material pa je ostajal enak. Tako pravi ena od naših sogovornic, arhitektka in strokovna sodelavka Srednje gradbene, geodetske, okoljevarstvene šole in strokovne gimnazije Ljubljana (SGGOŠStG) Mateja Kumer, mag. inž. arh. »Po 2. svetovni vojni in vse do danes je najpogostejši nagrobnik kamnit (najpogosteje iz marmorja ali granita). Postavljanje dražjih, kiparsko okrašenih nagrobnikov in družinskih grobnic je skoraj popolnoma zamrlo,« razlaga sogovornica.

Naravni kamen že od nekdaj uporabljajo za izdelavo nagrobnikov.  FOTO: Franc Milošič
Naravni kamen že od nekdaj uporabljajo za izdelavo nagrobnikov.  FOTO: Franc Milošič

Vlada minimalizem

»Smernice v kamnoseštvu se nenehno spreminjajo, vendar je pogosto opazen minimalističen dizajn z jasnimi linijami in sodobnimi materiali,« o aktualnih smernicah povedo predstavniki Kamnoseštva Žale in dodajo, da je v zadnjem času zelo priljubljeno personalizirano oblikovanje z uporabo različnih reliefnih tehnik. Dodajo še, da pri oblikovanju nagrobnikov pogosto sodelujejo z arhitekti, še posebej kadar gre za večje pokopališke projekte ali če želi naročnik posebno oblikovan nagrobnik.

»Oblikovalski trend, tako kot na splošno pri oblikovanju, ostaja minimalizem,« se strinja Kumrova in nadaljuje: »Oblikovanje je skromno ter jasnih in ravnih linij. Redkokateri nagrobnik danes pokaže pravo ambicijo v oblikovalskem smislu.«

Cenjena ročna spretnost

Kumrova omeni, da lahko na trgu srečamo različne vrste izdelave nagrobnikov. »Čedalje pogostejši so nagrobniki, izdelani strojno, tudi v 3D-oblikah. S tem se prihrani pri času izdelave, vendar pa se s strojno obdelavo nagrobnikov izgublja pomen plemenitosti kamnoseštva in rokodelskih spretnosti,« meni sogovornica.

Granit in marmor

Kateri kamni so najprimernejši za izdelavo nagrobnikov? V Kamnoseštvu Žale odgovarjajo, da sta najpogostejša izbira njihovih strank marmor in granit. Kumrova ob tem doda, da je za nagrobnike primeren vsak naravni kamen, saj sam po sebi predstavlja večnost in neminljivost.

Magmatske kamenine kot je granit so najboljša izbira za izdelavo nagrobnika.  FOTO: Dejan Javornik
Magmatske kamenine kot je granit so najboljša izbira za izdelavo nagrobnika.  FOTO: Dejan Javornik

»Najprimernejše so magmatske kamnine, ker so odporne praktično proti vsem vplivom iz okolja,« pa pravi kamnoseški mojster in strokovni sodelavec SGGOŠStG Janko Brunček, inž. grad. Dodajmo, da mednje sodi granit. Ta ima po besedah Kumrove zaradi različnih vrst mineralov, ki ga sestavljajo, tudi široko paleto barv. Marmor, ki je bil pogosta izbira v preteklosti, pa zahteva več vzdrževanja in je malo manj odporen proti vremenskim vplivom. »Po drugi strani pa je zaradi svoje mehkobe odličen za oblikovanje,« doda sogovornica.

Nekaj tisočakov

Koliko nas bo stala izdelava nagrobnika? Kot pravijo v Kamnoseštvu Žale, so nagrobniki lahko v različnih cenovnih razredih, od preprostih do prestižnih rešitev. »Cene se razlikujejo glede na vrsto kamna, obdelave, velikosti in dodatnih detajlov. Povprečna cena se lahko giblje od nekaj sto do nekaj tisoč evrov,« pravijo in dodajo, da je največ povpraševanja v srednjem cenovnem razredu, ki ponuja dobro kombinacijo estetike in trajnosti.

Kamnoseški mojster Brunček meni podobno: »Cene nagrobnikov so odvisne od materiala, kar pa ne pomeni, da cenejši material samodejno pomeni tudi slabšo kakovost, ampak ima vsaka kamnina svojo ceno glede na težavnost pridobivanja ali povpraševanje po materialu in seveda ekskluzivnost videza.« Po njegovem mnenju je pomemben dejavnik pri ceni tudi čas, potreben za izdelavo spomenika. Sicer pa ocenjuje, da se cena nagrobnika začne pri 2000 evrih za enostavnejše rešitve, prestižni pa lahko hitro presežejo tudi 10.000 evrov.

Kdaj poklicati mojstra

Naši sogovorniki pravijo, da moramo nagrobnike redno čistiti, odstranjevati mah in alge. Veliko lahko storimo že sami, in sicer da nagrobnik dvakrat letno z rahlo milnico in nežno krpo obrišemo. Nagrobnike iz apnencev je priporočljivo zaščititi s hidrofobnimi premazi, kar lahko naredimo sami. Mojstra kamnoseka pa pokličimo takrat, ko se nagrobnik posede ali poškoduje, ko je treba izklesati nov ali obnoviti star napis.

Za ohranitev kamnoseške obrti pri nas, bi morali vsako leto izšolati pet novih kamnosekov. FOTO: Leon Vidic
Za ohranitev kamnoseške obrti pri nas, bi morali vsako leto izšolati pet novih kamnosekov. FOTO: Leon Vidic


Besedilo je bilo objavljeno na tematskih oglasnih straneh Dan spomina v Slovenskih novicah.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije