VRTIČKANJE

Preverimo dobre in slabe sosede in naredimo načrt

Preden se lotimo setve in sajenja, naredimo načrt, pri katerem je dobro upoštevati tako kolobar kot sosede.
Fotografija: Solata in druga listnata zelenjava tla močno izčrpajo. FOTO: Firina/Getty Images
Odpri galerijo
Solata in druga listnata zelenjava tla močno izčrpajo. FOTO: Firina/Getty Images

Za vrtičkarje se čas počitka izteka, kmalu bo treba obdelati in napolniti gredice, preden se lotimo dela, pa je priporočljivo razmisliti, kaj bomo sploh posejali ali posadili, ter narediti načrt, pri katerem upoštevamo kolobar ter dobre in slabe sosede. Oboje bo pripomoglo k obilnemu pridelku, tudi manj težav s škodljivci bomo imeli. 

Bazilika in paradižnik se odlično razumeta tako na krožniku kot na gredici. FOTO: Matunka/getty Images
Bazilika in paradižnik se odlično razumeta tako na krožniku kot na gredici. FOTO: Matunka/getty Images

O kolobarjenju smo že pisali, bistveno je, da na določenem delu vrtička menjavamo rastline glede na to, koliko hranil posrkajo iz tal. Prvo in drugo leto lahko posadimo tiste, ki potrebujejo največ hranil, mednje spadajo paradižnik, solata in druga listnata zelenjava, pa brokoli, jajčevci, pesa in zelje. Nato na njihovo mesto pridejo zelenjadnice, ki bodo dobro uspevale kljub nekoliko osiromašeni zemlji, mednje spadajo paprika, česen, čebula, redkvica in sladki krompir. Te bodo tla do konca izčrpale, zato jih bo treba znova nahraniti, kar bodo storili posevki fižola in graha. 

Zdaj je treba omenjeno uskladiti še z dobrimi sosedi posameznih rastlin. K paradižniku denimo posadimo baziliko, solato, špinačo, pa tudi bučke in kumare, čebulo in fižol. S solato in kumarami se dobro razume tudi paprika, ki jo lahko posadimo še v bližino česna in drobnjaka.

Bučke so glede sosedov precej izbirčne, dobro se razumejo s čebulo, fižolom, paradižnikom, špinačo in baziliko, nikakor pa je ne sadimo v bližino kumar, saj jim bodo kradle hranila in na koncu bo pridelek obojih bolj ubog. Bližine kumar ne mara niti blitva, saj tudi ti dve zelenjadnici obe potrebujeta bogato zemljo z veliko hranili, preblizu skupaj pa bi druga drugo ovirali pri razvoju. 

V bližino kumar posadimo papriko. FOTO: Viktoriya_podgornaya/Getty Images
V bližino kumar posadimo papriko. FOTO: Viktoriya_podgornaya/Getty Images

Med gredice ali na rob vrta je priporočljivo posaditi tudi zelišča ali cvetlice, ki bodo privabljale koristne žuželke in odganjale škodljivce. Drobnjak in koriander bosta denimo odganjala listne uši, sivka pa molje in miši. Timijan, rožmarin in meta bodo privabili hrošče krešiče, ki bodo uničili manjše škodljivce, ki živijo v tleh. Priporočljivo je privabiti tudi parazitoidne osice, ki se hranijo z listnimi ušmi, gosenicami in ličinkami, to pa bomo storili tako, da na vrt posadimo komarček in koriander. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije