HIŠNIŠKI NASVET

Ne veste, kaj bi počeli za vikend? Prebarvajte lesena okna

Poletje je čas za sanacijo oken: staro barvo odstranimo, pokitamo luknje in prebarvamo okna.
Fotografija: Ob prvem barvanju nanašamo redkejšo osnovno barvo.
Odpri galerijo
Ob prvem barvanju nanašamo redkejšo osnovno barvo.

Plastična okna morda delujejo sodobno, a so v primerjavi z lesenimi nenaravna in hladna. Lesena so danes od 10 do 30 odstotkov dražja kot plastična, pravijo, da imamo z njimi nekaj več dela, da je več vzdrževanja. A to je le deloma res, kakovostno obdelana in pobarvana lesena okna zdržijo vsaj toliko ali še dlje kot katera koli plastična. Hkrati z leti pridobivajo lepoto in toplino. In tudi če začne barva pokati in odpadati, jih lahko obnovimo.

Stekla zaščitimo z zaščitnim trakom.
Stekla zaščitimo z zaščitnim trakom.

Pripravimo prostor in odvijemo vsa okovja

Za sanacijo lesenih oken si vzemimo čas, saj gre za zahtevnejše opravilo kot denimo brušenje in pleskanje stene, ki so jo otroci popisali s flomastri. Če bomo okna brusili in barvali doma v stanovanju, v garaži ali na dvorišču, si pripravimo orodje. Potrebujemo brusni papir vsaj dveh različnih granulacij, fine in grobe, brusni strojček s sesalnim odvodom, dober sesalnik, grelnik za odstranjevanje barve, vsaj dve leseni mizarski stolici, izvijače, olfa nož, navadni nož ter dleta za rezljanje.
Snemimo krila z okvirjev in jih po vrsti zložimo na vnaprej pripravljen prostor, najbolje v kot ob steno, in jih jasno ogradimo, saj so okenska stekla zlasti otrokom lahko zelo nevarna. Razpostavimo dve stolici in okno položimo nanje ter z izvijačem odvijemo vse jeklene dele okovja.

Okvir okna najprej očistimo in postrgamo z ostrim strgalom; kar lesenega štrli, naj odleti, pravijo stari mojstri. FOTO: Guliver/Getty Images
Okvir okna najprej očistimo in postrgamo z ostrim strgalom; kar lesenega štrli, naj odleti, pravijo stari mojstri. FOTO: Guliver/Getty Images

Začnemo odstranjevati barvo. Najprej uporabimo grelnik za odstranjevanje barve na lesenem delu, kar opravljamo fazno. Najprej območje, ne daljše od deset centimetrov, segrejemo, da se barva vidno zmehča, nato potegnemo z lopatico in odstranimo barvo, ki jo odlagamo v pripravljeno posodo.

Najprej z grobim

Z grelnikom ne bomo nikoli do konca odstranili barve z okvirja, počakamo deset minut, da se segreti deli ohladijo, in začnemo brusiti. A še prej z nožem ali dletom odstranimo ostanke barve iz kotov ter izrežemo prepereli les.

Nato okvir dobro prebrusimo z grobim brusnim papirjem. Potem lesni kit z lopatico nanesemo na očiščene luknje in reže. Z lopatico ga nanašamo tako, da okoli zapolnjene luknje ali reže dobimo ravno površino. Tanki milimetrski sloj je suh v nekaj urah, debelejši se sušijo dlje, zato je pametno, da tako obdelana okna previdno postavimo v kot in pustimo sušiti do naslednjega dne. Enako obdelamo okvirje oken. Ko se kit posuši, ga lahko brusimo in žagamo po potrebi.


Nazadnje se lesenih delov okna lotimo s finim brusnim papirjem.
Oznaka 60 ali 80 pomeni grobi brusni papir, 120 do 160 so srednje grobi, od 180 pa vse do 1200 so fini brusni papirji. Kateri grobi papir bomo uporabili pri naših oknih, je odvisno od njihove starosti in ohranjenosti. Stopnjo finega brusnega papirja bomo izbrali glede na videz. Stara okna na kamniti belokranjski ali istrski hiši niso bila nikoli fina, zato bomo tudi končno brušenje opravili z bolj grobim papirjem.

Brusimo po prvem premazu

Pri prvem premazu nanesemo malce razredčeno osnovno barvo in počakamo, da se dobro posuši. Upoštevamo navodila na embalaži barve.
Nato prvič obarvano okno rahlo pobrusimo, najbolje z roko, tako odstranimo kapljice barve, ponesrečene debelejše nanose. Po prvem barvanju obrušeno okno posesamo in obrišemo z rahlo vlažno krpo. Ko se posuši, prebarvamo še enkrat.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije