EDINA NA SVETU

Najdražja je znamka: štirideset miligramov težak košček papirja je vreden 8,5 milijona evrov

Enako težak diamant 700 evrov. Med nadomestnimi znamkami, ki so bile le nekaj tednov v obtoku v Gvajani leta 1856, je ostala samo ena.
Fotografija: Med zbiratelji velja za sveti gral. FOTO: Twitter
Odpri galerijo
Med zbiratelji velja za sveti gral. FOTO: Twitter

Ko pogovor nanese na najdražje reči na svetu, so to običajno nepremičnine, jahte, umetniška dela, avtomobili, dragulji … a najdražji predmet glede na težo je nekaj veliko bolj običajnega in predvsem majhnega. Gre namreč za pisemsko znamko v vrednosti enega centa iz leta 1856, ki so jo v obtok poslali v Republiki Gvajani, južnoameriški državici, ki je bila nekoč del Britanskega imperija. Med zbiratelji velja za sveti gral, vredna pa je dobrih osem milijonov evrov in pol, a ker tehta vsega 40 miligramov, je njena vrednost astronomska. Enako težak diamant, v karatih bi 40 miligramov znašalo 0,2, je denimo vreden pičlih 700 evrov.

Od diamanta enake teže je dražja več kot 12.000-krat. FOTO: Denis Balibouse, Reuters
Od diamanta enake teže je dražja več kot 12.000-krat. FOTO: Denis Balibouse, Reuters

Ta temno rdeči in črni košček papirja je vreden celo premoženje zato, ker je edini na svetu. Že natisnili so jih zelo malo, saj je bila ta znamka pravzaprav zgolj začasni nadomestek za serijo znamk, ki so bile takrat v obtoku, izkazalo pa se je, da so ponarejene. Državi je na pomoč priskočila lokalna tiskarna, ki je na kos papirja natisnila črni trijambornik ter moto kolonije »Dajemo in pričakujemo v zameno«.

V uporabi so bile le nekaj tednov, dokler ni pošta priskrbela običajnih znamk ustrezne kakovosti, nadomestne pa so utonile v pozabo. Sedemnajst let pozneje jo je med stričevimi pismi našel britanski deček ter jo prodal lokalnemu zbiratelju, takrat seveda po veliko nižji ceni. Do lanskega leta je zamenjala devet lastnikov, trenutno pa je v lasti londonskega podjetja Stanley Gibbons, najstarejših ponudnikov redkih znamk na svetu. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije