ZABAVA KREPI SAMOPODOBO

Malčkov občutek lastne vrednosti lahko spodbujate s pomočjo različnih iger

Če imate več otrok ali pa bodo v igri sodelovali tudi prijatelji in drugi družinski člani, se lahko igrate igro ujemi kompliment.
Fotografija: Med podajanjem žoge vsak otrok pove nekaj lepega o drugih. FOTO: Serrnovik/Getty Images
Odpri galerijo
Med podajanjem žoge vsak otrok pove nekaj lepega o drugih. FOTO: Serrnovik/Getty Images

Samozavesten otrok lažje prepoznava lastne moči in talente, zna sprejemati svoje napake in vzpostavlja zdrave odnose z drugimi, zato večina staršev krepitvi njegove samozavesti posveča veliko pozornosti. Preprost in učinkovit način spodbujanja samozavesti so, poleg osnovnih pomagal, kot je denimo spodbujanje samostojnosti, tudi nekatere igre.

Igra ujemi kompliment

Če imate več otrok ali pa bodo v igri sodelovali tudi prijatelji in drugi družinski člani, se lahko igrate igro ujemi kompliment. Sodelujoči sedijo ali stojijo v krogu in naključno vržejo žogo ali pa manjšo plišasto igračko nekomu od igralcev, ob tem pa povedo, kaj imajo na tej osebi radi. Igralec na primer zaluča žogo v smer enega od preostalih in pri tem reče »prijazen«, kar pomeni, da mu je všeč prijaznost tistega, ki mu je vrgel žogo.

Igra to sem jaz

Za igranje igre to sem jaz boste potrebovali pisalo, papir, lepilo in sliko vsakega otroka. Prosite jih, naj prilepijo svojo sliko v sredino lista papirja in naj narišejo krog okoli nje. V ta krog bodo napisali svoje vloge (kot so hči, učenka, nogometaš itd.). Zdaj jih prosite, naj narišejo zunanji krog in v njem napišejo nekaj svojih pozitivnih lastnosti.

Otroke, ki sodelujejo v igri, spodbujajte, naj si medsebojno pomagajo pri prepoznavanju še več pozitivnih lastnosti. Ta dejavnost jim bo pomagala graditi pozitivno podobo o sebi in pridobiti samozavest. Hkrati pa jim bo pomagala, da bodo drug drugega videli v bolj pozitivni luči.

Samozavest krepi tudi različno ustvarjanje. FOTO: Jacob Wackerhausen/Getty Images
Samozavest krepi tudi različno ustvarjanje. FOTO: Jacob Wackerhausen/Getty Images

Igra tabla hvaležnosti

Za igro tabla hvaležnosti potrebujete pisalo, papir, tablo, na katero boste pripenjali papir (lahko je kovinska, iz plute, stiropora), in pripomoček za pripenjanje (magneti, bucike). Otroke prosite, naj na papir napišejo enega svojih najbolj srečnih spominov ali pa najdejo fotografijo te stvari ali dogodka, če jo imajo. Lahko so to počitnice ali kako posebno darilo, ki so ga prejeli. Tablo naj redno dopolnjujejo. Občasno jih spodbudite, da si jo ogledajo. To bo v njih vzbudilo občutek hvaležnosti in sreče.

Dnevnik hvaležnosti naj izpolnjuje sam. FOTO: Olga_z/Getty Images
Dnevnik hvaležnosti naj izpolnjuje sam. FOTO: Olga_z/Getty Images

Igra zakaj te imam rad

Pri igri zakaj te imam rad boste potrebovali steklene kozarce, manjše liste papirja in pisala. Vsak udeleženec ima svoj kozarec, v katerega drugi mečejo listke z razlogi, zakaj imajo to osebo radi. Listki naj bodo prepognjeni ali zviti, da se zapis ne vidi na prvi pogled. Igra se konča s skupinskim branjem zapisov na listkih. Kozarce shranite, da bo otrok lahko prebiral napise vedno, kadar bo potreboval malce pozitivne spodbude.

Samozavest gradijo tudi igre in dejavnosti, pri katerih nekaj ustvarijo sami. Naročite jim, naj skuhajo obrok ali pa, če so še majhni, zgradijo hišo iz kock. Postavite jim dosegljive cilje in se skupaj z njimi veselite njihovih dosežkov in napredka.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije