HIŠNI LJUBLJENČKI

Mačke kotijo večkrat na leto

Mačji spolni cikel je precej drugačen od pasjega, zato imajo muce mladiče večkrat na leto.
Fotografija: V povprečju imajo od dva do pet mladičev, lahko pa tudi do osem.
Odpri galerijo
V povprečju imajo od dva do pet mladičev, lahko pa tudi do osem.

Muca se lahko začne goniti že pri petih mesecih oziroma ko doseže 80 odstotkov svoje telesne teže. V sezoni se goni večkrat in ima lahko več legel. Gonitev traja od tri do sedem dni, v tem času se lahko pari z različnimi samci. V povprečju imajo od dva do pet mladičev, lahko pa celo do osem. Po kotitvi se ponovno goni po približno osmih tednih, če izgubi mladiče, pa lahko že po dveh! Ker se število mačk v gospodinjstvu ali okolici lahko zelo hitro močno poveča in ker novih lastnikov ni tako enostavno najti, priporočamo, da se ob odločitvi za mačko z veterinarjem pravočasno dogovorite za sterilizacijo oziroma kastracijo. V današnjem času stremimo k preprečevanju neželenih brejosti, saj se tako izognemo neprimernemu odstranjevanju mladičkov.

Spolni cikel

Spolni cikel mačke je sestavljen iz štirih faz. V prvi, proestrusu, se začne značilno obnašanje mačke: markiranje, glasno
Ker hitro spolno dozorijo, lahko mama postane tudi mlada in drobna mucka.
Ker hitro spolno dozorijo, lahko mama postane tudi mlada in drobna mucka.
oglašanje, drgnjenje ob noge, dvigovanje repa. Sledi estrus, v katerem pripusti samca. Ovulacijo spodbudi spolni akt. V nekaj dneh se začne medestrus, ki je različno dolg glede na to, ali je mačka breja ali ne. Če ni, se cikel v dveh do treh tednih ponovi. Neaktivna faza je anestrus, ki poteka običajno takrat, ko je dan krajši.

Prednosti sterilizacije in kastracije

Poleg spodbujanja odgovornega lastništva (poskrbimo, da se mladičev ne odstranjuje nehumano) s sterilizacijo in kastracijo poskrbimo za preprečevanje širjenja nalezljivih mačjih bolezni. Mačji aids (FIV) in mačja levkoza (FeLV) sta neozdravljivi virusni bolezni, ki ogrozita imunski sistem mačke, poskrbita za kronične infekcije, hkrati pa povečata možnost pojavnosti tumorjev v telesu.

Brejost

Brejost traja od 58 do 65 dni. Zunanji znaki so na začetku težje opazni, ima nekoliko povečane seske, proti koncu brejosti pa povečan, nekatere postanejo bolj prijazne in bolj ješče. Bodoča mačja mama mora imeti – predvsem na koncu brejosti – na voljo dovolj kakovostne hrane, miren in urejen prostor za počitek ter možnost, da se lahko kam skrije. Pred brejostjo poskrbimo za vsa cepljenja in preventivo proti glistam in trakuljam, saj bodo tako zaščiteni tudi mladički.

Porod

Mačka običajno vse opravi sama, a je bolje, da spremljamo potek kotitve. Na začetku postane mačka bolj mirna, lahko se skrije. Porod je sestavljen iz treh faz. V drugi, v kateri poteka iztiskanje plodov, bodimo pozorni na težave, ki potrebujejo veterinarski pregled: napenjanje in dolgotrajni popadki, rjav smrdeč izcedek, prešibki popadki.
*Anja Paternost je dr. vet. med. iz Veterinarske ambulante JANG Novo mesto, tel.: 07/3341-080, www.jangvet.si

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije