ZPS

Kako pravilno zavreči jedilno olje

»Odpadno jedilno olje je nevaren odpadek.«
Fotografija: Odpadno jedilno olje moramo zbirati in odnesti v zbirni center. FOTO: Gabor Tokodi, Shutterstock
Odpri galerijo
Odpadno jedilno olje moramo zbirati in odnesti v zbirni center. FOTO: Gabor Tokodi, Shutterstock

»Odpadno jedilno olje je nevaren odpadek: en liter, zlit v odtok ali naravo, lahko onesnaži tudi milijon litrov pitne vode!« opozarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) in razkrivajo, zakaj je pomembno zbirati in pravilno zavreči odpadno jedilno olje, ki prepogosto konča v odtoku ali na domačem kompostu. Kako torej pravilno ravnati z oljem, ki vam ostane po cvrtju, da boste s tem naredili najmanj škode okolju?«

Olje se namreč nalaga na stenah kanalizacijskih cevi in s tem otežuje prehod drugih odplak, čiščenje cevi pa je zelo zahtevno, saj so pogosto zakopane globoko pod zemljo. Če konča v greznici ali mali komunalni čistilni napravi, se izloči na površino in onemogoči vnos zraka do odplak, kar povzroči slabo delovanje ali celo prekinitev delovanja greznice ali male komunalne čistilne naprave. Moti tudi proces naravne razgradnje, so opozorili pri ZPS. »Če ga odvržemo med biološke odpadke, na kompost ali drugam v naravo, onemogočimo naraven razkroj in delovanje mikroorganizmov. Sčasoma se spere do podtalnice, ki je v Sloveniji glavni vir pitne vode. Ko je podtalnica onesnažena, lahko traja več sto let, da se njena kakovost obnovi ali izboljša.«

Olje je treba pravilno zavreči tudi v skladu z zakonodajo, prepovedano ga je mešati z drugimi odpadki in ga odvajati v kanalizacijo ali greznice. Vsi organizirani obrati prehrane so dolžni zbirati in oddajati odpadno jedilno olje pooblaščenim družbam, za kar dobijo plačano tudi več sto evrov za tono.

Kako torej zavreči odpadno olje? »Doma olje po uporabi ohladimo in precedimo v plastično ali stekleno posodo oziroma namensko posodo za zbiranje. Posodo dobro zapremo in jo do odvoza na zbirno mesto hranimo na temnem in hladnem mestu.«

Odvržemo ga lahko tudi v ulične zbiralnike. To so namenske zbiralne posode, postavljene na ekoloških otokih ali samostojno na pogosto obiskanih mestih, v katere lahko prelijemo odpadno jedilno olje, v nekatere pa lahko odvržemo dobro zaprto plastenko z oljem.

Novogoriško komunalno podjetje bo po šestih občinah zbiralo odpadno jedilno olje. FOTO: Blaž Močnik
Novogoriško komunalno podjetje bo po šestih občinah zbiralo odpadno jedilno olje. FOTO: Blaž Močnik

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije