IDEJA ZA IZLET

Ker ni obvarovala gonjača, se je spremenila v kamen

Na poti do vrha Mežakle bomo srečali ogromno zanimivosti, od kamnitega osamelca in kraja padca meteorita do naravnega mostu.
Fotografija: Med potjo.
Odpri galerijo
Med potjo.

Mežakla je dolg greben brez izrazitega vrha, ki se od Bleda dviga vse do Mojstrane. V celoti je poraščen z gozdom, ta pa skriva kopico zanimivosti. Najbolje je, da našo pot začnemo v vasi Kočna, ki leži na manjšem sedlu ob cesti, ki z Jesenic vodi proti Bledu.

Takoj nad vasjo se začne strmina in nas popelje do pol ure oddaljene Poljanske babe. Gre za slikovit kamniti osamelec, ki iz pobočja sega osem metrov v višino. Sestavljen je iz nekoliko trših apnencev in zato prepereva nekoliko počasneje kot preostala brežina.

Nekoč graščakova hči, danes Poljanska baba.
Nekoč graščakova hči, danes Poljanska baba.

V zvezi z njim med domačini kroži stara legenda. Graščak iz bližnjega gradu je na gori naredil lovski pogon. Udeležila se ga je tudi njegova hči, lokalni kmetje pa so opravljali nalogo gonjačev. Pogon je zajel tudi medveda, ta pa se je spravil na starejšega gonjača. Raztrgal ga je do smrti, čeprav je v bližini stala graščakova hči, ki bi lahko to preprečila. Doletela jo je huda kazen – spremenila se je v kamniti steber. A obstaja upanje za njeno odrešitev. Smreke v bližini morajo devetkrat zrasti in biti osemkrat posekane. Ko bodo zrasle devetič, bo ena izmed njih imela devet vrhov. Iz njenega lesa je treba narediti zibelko. V njej bo odrasel otrok, ki bo imel devet sestra in nobenega brata, in ta bo odrešil začarano grešnico. Veliko potrpljenja in nič kaj dosti upanja.

Pot nadaljujemo še naprej, strmo v hrib. Na vrhu grebena se pot poravna in odpre se lep razgled daleč naokoli. Greben je nekoliko valovit in ves čas se potepamo po gozdnih poteh in stezah. Ko se približamo najvišjemu vrhu Mežakle, 1299 metrov visokemu Planskemu vrhu, nas pano obvesti o padcu meteorita 9. aprila 2009.

Tu je pristal meteorit.
Tu je pristal meteorit.

Štiri in pol milijarde let star meteorit je tega dne zašel v zemeljsko tirnico, razpadel v atmosferi, njegovi ostanki pa so padli prav na območje Mežakle. To je za tistimi meteoriti iz Avč, Poljanske doline in Jezerskega šele četrti, ki so ga našli na naših tleh. V tednih po njegovem padcu je potekala na Mežakli prava iskalna akcija. Preiskali so 800 hektarjev veliko območje in res našli tri kamnite ostanke.

Pot nadaljujemo po grebenu in za konec vzpona pridemo še do izjemno slikovitega naravnega mostu, tik pod glavnim vrhom gore. Nekoliko se moramo spustiti do poti. Petnajst metrov visok kamniti lok skriva okno s premerom osmih metrov. Na eni strani je lok še debel, na drugi pa vedno tanjši. Zaradi tega je dobil ime Slonček, saj je podoben njegovemu rilcu.

Dve uri in pol potrebujemo, da se povzpnemo na ta zanimivi vrh in si ogledamo njegove zanimivosti. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije