TRIKI

Kako očistiti predpražnik

Vsaj enkrat na teden ga dobro stresemo, enkrat na mesec še posesamo, občasno tudi operemo; če iz njega izpada veliko vlaken, je vidno poškodovan ali natrgan, je čas za novega
Fotografija: Z obutve se nanje prenese veliko umazanije. FOTO: Candice Estep/Getty Images
Odpri galerijo
Z obutve se nanje prenese veliko umazanije. FOTO: Candice Estep/Getty Images

Na trgovskih policah je na voljo ogromno takšnih in drugačnih predpražnikov iz različnih materialov, z zabavnimi napisi in v pestrih barvah. Osnovna naloga vsakega je varovati notranje površine pred nesnago, ki bi se sicer na tla prenesla z obutve. Vsakdo, ki vstopa skozi vrata, najprej stopi na predpražnik, zato ta, ne glede na to, kakšen je, kaj kmalu izgubi prvoten videz. Da ne bi izgubil osnovnega namena, ga je treba redno čistiti, kajti le tak lahko učinkovito opravlja svojo nalogo. Z obutve na predpražnik pride veliko vidne in nevidne umazanije, virusov, bakterij ter alergenov. Kadar se ti kopičijo v njegovih vlaknih, se prenesejo na podplate in se tako lahko znajdejo na notranjih talnih površinah. Pomembno je poskrbeti, da je nesnage na predpražniku čim manj. O tem je dobro razmišljati že med nakupom in izbrati predpražnik iz materialov, ki omogočajo kar najlažje in najučinkovitejše čiščenje. Za slednje so ključni osnovni pripomočki: sesalnik, vrtna cev ali velik škaf oz. lavor, milnica, nekateri uporabljajo sodo bikarbono in ščetko, odvisno od materiala, iz katerega je izdelan.

Ob trdo površino

Gumijastih ni priporočljivo prati v pralnem stroju. FOTO: Beekeepx/Getty Images
Gumijastih ni priporočljivo prati v pralnem stroju. FOTO: Beekeepx/Getty Images
Temeljito tedensko čiščenje ni potrebno, velja pa upoštevati, da ga je treba vsaj enkrat na teden dobro stresti, za še boljši učinek pa z njim udarjati ob trdo površino. Tako bo z vlaken odpadlo več vidne ter tudi nevidne nesnage. To je zlasti pomembno pozimi, ko je na cestah veliko soli in se ta s čevljev prenese na notranje površine ter jih lahko poškoduje.

Enkrat na mesec ga obvezno temeljito presesajte, z običajnim sesalnikom, še bolje pa z globinskim. Uporabite manjšo krtačko, ki bo dosegla vse površine, med sesanjem pa preverite, v kakšnem stanju je: če iz njega izpada veliko vlaken, je vidno poškodovan ali natrgan, je čas za novega.

Če ima nenavaden vonj, ga posujte s sodo bikarbono, počakajte deset minut, zdrgnite s krtačko in nato še enkrat dobro posesajte.

Voda in milnica

Tudi predpražniki imajo omejen rok uporabnosti. FOTO: Jeevan Gb/Getty Images
Tudi predpražniki imajo omejen rok uporabnosti. FOTO: Jeevan Gb/Getty Images
Če material dopušča čiščenje z vodo, ga enkrat na mesec dobro sperite z vrtno cevjo ali ga namočite v vodi. Prej ga dobro natrite z milnico, splaknjenega pa, preden ga namestite nazaj, dobro posušite. Priporočljivo je, da imate na voljo dva predpražnika, ki se bosta pred vrati izmenjavala.

Nekateri, zlasti tisti, ki so namenjeni uporabi v notranjih prostorih, so iz materialov, ki dopuščajo pranje v pralnem stroju, kar je navedeno na etiketi, je pa v vsakem primeru pri strojnem pranju priporočljivo uporabiti ožemanje z nižjim številom obratov.

Gumijastih predpražnikov ne peremo strojno, saj se med obračanjem v bobnu poškodujejo, poškodujejo lahko tudi pralni stroj. Bolje ga je prati v velikem škafu z vodo, milnico in ga zdrgniti s krtačo.

Ne glede na to, kakšen je vaš predpražnik in iz katerega materiala je, ima rok uporabnosti. Na približno dve leti ga je priporočljivo nadomestiti z novim, če je vidno dotrajan, je čas za novega seveda prej.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije