KAJ NAS ČAKA?

Znanstvenika opozarjata: Omikron to pomlad prinaša nove težave, mnogi ne razumejo, kaj je največja nevarnost

Menita, da so maske zelo učinkovite.
Fotografija: Kaj nam prinaša pomlad? FOTO: Artas, Getty Images
Odpri galerijo
Kaj nam prinaša pomlad? FOTO: Artas, Getty Images

Udeležba na večjih srečanjih, kjer več ljudi iz različnih gospodinjstev ne nosi mask, je še vedno eden od najpogostejših načinov okužbe po mnenju dveh ameriških profesorjev. Po njunem mnenju ljudje, ki se ukrepov ne držijo, tako ogrožajo preostanek planeta, kar povečuje možnosti za podaljšanje epidemije, ki bo pustila posledice nepredstavljivih razsežnosti.

»Spodbudili bomo val dolgotrajnega covida«

Profesorja Norman J. Kleinman in Christine L. Kuryla z Univerze Columbia sta objavila članek v časniku New York Daily News in opozorila na nov problem, zlasti zaradi seva omikrona. »Naša največja skrb so zdravstvena tveganja, ki jih pomenijo večja srečanja v kombinaciji z bolj sproščenim odnosom do nošenja maske, ohranjanja razdalje in karantene. S tem bomo spodbudili val dolgotrajnega covida že to pomlad.« Pišeta tudi o t. i, dolgotrajnem covidu. »Dolgotrajni covid vključuje simptome, ki se pojavijo po okužbi in trajajo več mesecev, tudi če je klinična slika blažja. Sem spadajo nevrokognitivne spremembe, težave s srcem in pljuči ter nenehna izčrpanost. Bolniki imajo težave pri opravljanju dela in vsakodnevnih obveznosti, pogosto potrebujejo zdravniško pomoč in dodatno pomoč okolja.

image_alt
Nijz razkril hude simptome dolgotrajnega covida

Še dolgo potem, ko bo pandemija končana, se bomo spopadali z epidemijo druge vrste. S preventivo bi se morali ukvarjati v smislu spoštovanja in krepitve ukrepov, ne pa z domnevno strategijo pridobivanja naravne imunosti.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije