DVANAJST ZLATIH PRAVIL

Zdravje za vse

Letošnji dan zdravja poteka pod geslom Univerzalna dostopnost do zdravstvenih storitev: za vsakogar, vsepovsod; z zdravjem so na splošno najbolj zadovoljni na Gorenjskem in v osrednjeslovenski regiji.
Fotografija: Z redno telesno aktivnostjo boste za svoje zdravje naredili še največ. FOTO: Guliver/Shutterstock
Odpri galerijo
Z redno telesno aktivnostjo boste za svoje zdravje naredili še največ. FOTO: Guliver/Shutterstock

Da je zdravje naše največje bogastvo, se človek žal pogosto zave šele takrat, ko zboli. Letošnji svetovni dan zdravja poudarja geslo Univerzalna dostopnost do zdravstvenih storitev: za vsakogar, vsepovsod. Z drugimi besedami to pomeni, da bi morale biti vsakemu posamezniku zagotovljene kakovostne zdravstvene storitve, kjer in kadar jih potrebuje, ne da bi pri tem zašel v finančno stisko. Čeprav se v Sloveniji v zadnjih letih soočamo s številnimi težavami v javnem zdravstvu, zaradi katerih bi potrebovali še kako dobro zdravstveno reformo, lahko skoraj vsak zdravnika obišče brez dodatnih stroškov. Poleg tega so na voljo številni preventivni zdravstveni programi, denimo Svit, Dora in Zora.

Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki Svit. FOTO: Aleš Černivec
Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki Svit. FOTO: Aleš Černivec


»V Sloveniji imamo tri presejalne programe, namenjene zgodnjemu odkrivanju raka debelega črevesa in danke, raka dojk in materničnega vratu. Programi Svit, Dora in Zora pomembno pripomorejo k zgodnjemu odkrivanju morebitne bolezni. Rezultati desetletnega delovanja programa Svit so dovolj zgovorni, saj je bilo v tem obdobju odkritih več kot 2800 rakov v zgodnji stopnji, ko je zdravljenje zelo učinkovito,« poudarjajo v celjskem zdravstvenem domu. Tam, pa tudi na Zdravstveni postaji Vojnik-Dobrna in Zdravstveni postaji Štore, bodo letošnji svetovni dan obeležili to sredo med 8. in 12. uro. Takrat bodo lahko vsi obiskovalci dobili nasvete o zdravem življenju, brezplačno bodo merili krvni tlak in krvni sladkor. »Posameznike želimo spodbuditi, da sami poskrbijo za svoje zdravje in se odzovejo na vabila v presejalne programe, kar svetuje tudi eno od 12 priporočil proti raku iz evropskega kodeksa,« še sporočajo. Pri tem posredujejo še kako pomembne nasvete zdravstvenih strokovnjakov iz tamkajšnjega centra za krepitev zdravja.

Izboljšajte svoje prehranjevalne navade in shujšajte. FOTO: Guliver/Shutterstock
Izboljšajte svoje prehranjevalne navade in shujšajte. FOTO: Guliver/Shutterstock

Dvanajst zlatih pravil

Največ boste naredili zase, če se boste dovolj gibali in uživali uravnoteženo prehrano. Da je ena od petih smrti povezana z neprimerno hrano, ugotavljajo tudi avtorji najnovejše študije, objavljene v znanstveni reviji The Lancet. Zaradi čezmernega uživanja sladkorja, soli in mesa naj bi vsako leto umrlo več milijonov ljudi.

Delež prebivalcev, starih 16 ali več let, ki so svoje zdravje ocenili kot zelo dobro ali dobro, in povprečne ocene splošnega zadovoljstva z življenjem. FOTO: SURS
Delež prebivalcev, starih 16 ali več let, ki so svoje zdravje ocenili kot zelo dobro ali dobro, in povprečne ocene splošnega zadovoljstva z življenjem. FOTO: SURS


Z zdravim življenjskim slogom ne boste le zmanjšali ogroženosti za raka, ampak tudi tveganje za nastanek številnih drugih kronično nenalezljivih bolezni, in sicer bolezni srca in ožilja, kroničnih obolenj dihal, debelosti in sladkorne bolezni tipa 2.
Sledite torej 12 priporočilom. In sicer, da ne kadite, pa tudi, da ne kadite v navzočnosti drugih. Vzdržujte zdravo, normalno telesno težo in bodite telesno dejavni vsak dan. Zdravo se prehranjujte in omejite vse vrste alkoholnih pijač. Predvsem poleti, pa seveda tudi v drugih letnih časih, se čim manj izpostavljajte sončnim žarkom. Na delovnem mestu se zaščitite pred nevarnimi snovmi, ki povzročajo raka. Dobro se je tudi varovati pred ionizirajočim sevanjem (radon). Deseto priporočilo ženskam sporoča, naj, če je le mogoče, dojijo svoje otroke in omejijo jemanje hormonskih zdravil za lajšanje menopavznih težav. »Poskrbite, da bodo vaši otroci cepljeni proti hepatitisu B in proti humanim papilomskim virusom HPV (deklice),« pravi priporočilo, številka 11. In zadnje, 12.: »Udeležujte se organiziranih presejalnih programov (v Sloveniji programi Zora, Dora in Svit).« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije