USTNA VOTLINA

Zdrave dlesni varujejo zobe, ukrepajte pri prvih znakih težav

Predvsem jih ščitijo pred bakterijskim vnetjem in gnitjem, zato je nujno, da skrbimo za njihovo zdravje.
Fotografija: Neprizadete dlesni so rožnate barve. FOTO: Marina Demeshko/Getty Images
Odpri galerijo
Neprizadete dlesni so rožnate barve. FOTO: Marina Demeshko/Getty Images

Pri negi ustne votline v ospredje običajno postavljamo zobe, pri tem pa pozabljamo na dragoceno vlogo dlesni. Te so namreč temelj za zdravje zob, njihov varuh, bi lahko rekli.

Zdrava dlesen je rožnate barve in objema spodnji del koreninskega predela zoba. Tega varuje pred bakterijskim vnetjem in gnitjem, zato je nujno, da sproti odstranjujemo obloge, ki bi lahko dlesni dražile in povzročile vnetje ter zatekanje tkiva. Pod zobmi lahko začnejo nastajati žepki, ki se le še širijo: dlesen lahko začne odstopati, zobje pa izpadejo ali nam jih mora izpuliti zobozdravnik, pojavijo se lahko bolezni, kot sta gingivitis in parodontitis.

Ustna voda s protibakterijskimi učinkovinami dodatno varuje ustno votlino. FOTO: Ladanifer/Getty Images
Ustna voda s protibakterijskimi učinkovinami dodatno varuje ustno votlino. FOTO: Ladanifer/Getty Images

Izdelki s fluoridom

Ustrezna higiena je osnovna preventiva: najmanj dvakrat na dan umijemo zobe in negujemo ustno votlino, le tako lahko opazimo ključne spremembe. Krvaveče in rdeče dlesni so nedvomno znak za preplah; odstopanja od zoba ali otekanja prav tako ne gre zanemariti, o težavah se velja čim prej posvetovati z zobozdravnikom, ki bo svetoval glede potrebnega ukrepanja in pomagal preprečiti zaplete.

Zobe krtačimo od dlesni proti vrhu zoba: pri občutljivih dlesnih uporabljamo mehke ščetine, s katerimi ne pritiskamo preveč na površino, ne pozabimo na notranjo stran zoba in vrhnjo zobno ploskev ter medzobne prostore, ki jih očistimo z nitko. Gibi naj bodo enakomerni. Uporabljamo zobno kremo s fluoridom, ki pomaga ustaviti krvavitve in učinkovito odstranjuje zobne obloge, v dodatno podporo nam je lahko ustna voda z antibakterijskim delovanjem, ki bo še učinkoviteje obvarovala ustno votlino. Na voljo so tudi posebni izdelki s poudarkom na negi občutljivih dlesni.

Zobna gniloba je pogosta težava, a dejstvo je, da jo lahko preprečimo z zdravimi vsakdanjimi navadami. Ne le z redno in primerno higieno, ampak tudi s prehrano. Za zdravje ustne votline omejimo predvsem vnos sladkih živil, ki so največkrat odgovorna za zobne obloge, uživamo pa čim več sadja in zelenjave ter pijemo vodo in nesladkane pijače. Ne pozabimo na redne preglede pri zobozdravniku, zdrave navade pa prenesemo tudi na najmlajše in jih učimo z zgledom.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije