RAJE NE

Zakaj mozoljev ne smete zdraviti z zobno pasto

Z njo bo več škode kot koristi.
Fotografija: Snovi v zobni pasti pretirano izsušijo kožo. FOTO: Thinkstock
Odpri galerijo
Snovi v zobni pasti pretirano izsušijo kožo. FOTO: Thinkstock

Zagotovo ste že slišali nasvet, da je z zobno pasto mogoče pospešiti zorenje, celjenje in izginjanje mozolja. Morda ste ga tudi upoštevali. A resnica je, da bi ga morali čim prej pozabiti.

Več škode kot koristi

Joshua Zeichner, dermatolog in vodja kozmetičnih ter kliničnih raziskav v bolnišnici Mount Sinai iz New Yorka, je pojasnil, da zobna pasta nima pričakovanega učinka, koži pa lahko celo škoduje. »Nekoč je bila zobna pasta priljubljeno sredstvo za zdravljenje mozoljev. Mnoge od njih so vsebovale sestavino triksoklan, protimikrobno komponento. Ta je pripomogla k uničevanju bakterij, ki povzročajo akne,« je povedal.

A poudarek je na nekoč. Kajti triksoklan, kontroverzna sestavina, je bila v novejših študijah povezana s hormonskim neravnovesjem, kar pomeni, da ga večina proizvajalcev zobnim pastam ne dodaja več.

Drugo mnenje

Zobna pasta sicer lahko pripomore k zdravljenju mozolja, saj ga izsuši in tako zmanjša. Sliši se obetajoče, pa vendar: koncentracije v njej prisotnih sestavin so za kožo lahko pregrobe, saj jo pretirano izsušijo ter razdražijo. »Koža z aknami se bo na izsušitev odzvala tako, da bo proizvajala še več maščobe ter tako spodbudila nastanek novih mozoljev,« pa je pojasnil dermatolog Kenneth Howe z dermatološke klinike Wexler.

Skratka

Z zobno pasto boste res morda uničili en mozolj, a hkrati spodbudili nastanek novih. Če vam kljub temu predstavlja izhod v sili, uporabite tako brez dodanega belila, ustne vodice in barvil, saj vsi ti še dodatno razdražijo kožo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije