BRSTIČNI OHROVT

Skoraj nihče ga ne mara

Otroci ga ne želijo videti na krožniku, tudi mladina ga prezira, športni rekreativci pa smo nori nanj; brstični ohrovt skoraj nima kalorij.
Fotografija: Zeleno, ker te ne ljubim zeleno? Foto: Igor Modic
Odpri galerijo
Zeleno, ker te ne ljubim zeleno? Foto: Igor Modic

Brstični ohrovt spada med kapusnice. Ime je podobno, a rastlina je povsem drugačna od glavnatega ohrovta.

Rastline so velike, mnoge sorte prezimijo na prostem. Pojavil se je zelo pozno v zgodovini pridelave zelenjave. Starejši imajo zanj zelo lepo ime: popčar ali brstičnik.

V prehrani ima lahko velik pomen, saj vsebuje večino koristnih snovi, ki jih ima tudi zelje, le da zdrži na prostem veliko dlje v zimo ali celo prezimi.

Brstičnik s pečenim kostanjem FOTO: Marko Feist
Brstičnik s pečenim kostanjem FOTO: Marko Feist

Brstični ohrovt (brussel sprouts) je dobil ime po Bruslju! Seveda, če uporabljamo angleško ime in ne naše. Domneva se, da so ga tam prvič množično gojili v 16. stoletju. Na seznamu najbolj osovražene zelenjave je zaradi grenkobnega okusa, produkta spojin, ki vsebujejo žveplo.

Brez črnih pik

Sezona brstičnega ohrovta se začne novembra, in če vidite to zelenjavo oziroma kapusnico v trgovinah, pa je še nikoli niste poskusili, je zdaj pravi čas. Tako kot njegov bratranec zelje vsebuje spojino sulforafan, ki zavira poškodbe DNK, ki lahko vodijo do raka. Poln je vitaminov C in K ter znižuje raven škodljivega LDL, slabega holesterola. Kar pomeni, da krepi odpornost in pomaga v boju proti raku.

Poleg tega da deluje kot sredstvo proti raku, lahko sulforafan pomaga zaščititi možgane in vid, lajša alergije in pomaga pri sladkorni bolezni tipa 2.

Kako ga izbrati v trgovini? Bodite pozorni na svetlo zeleno barvo glavic, ki so čvrste na dotik. Izogibajte se jim, če imajo rumene ali črne pike – to kaže na starost. Najbolje bi bilo kupiti tiste, ki so še na peclju, ker ostanejo dlje sveže.

Enostaven za pripravo

Brstični ohrovt je zelo enostaven za pripravo. Zunanje liste olupimo in odrežemo spodnje. Dve minuti blanširamo v vreli slani vodi, nato pa za dve minuti potopimo v hladno vodo. Tako bomo ohranili lepo zeleno barvo. Precedimo, prerežemo po dolžini, nato pa obrnjene navzdol položimo v ponev z oljčnim oljem ali slanino. Cvremo tri minute na zmernem ognju ali pečemo od 15 do 20 minut pri 200 stopinjah do zlato rjave barve. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije