AKTIVNI IN ZDRAVI

S pravim zavarovanjem privarčujete

Krompirjeve počitnice so pred nami in marsikdo se bo odpravil na eno- ali večdnevni izlet v tujino. Ker pa težave z zdravjem ne poznajo meja, je priporočljivo, da si za potovanje v tujino uredimo dodatno zdravstveno zavarovanje za tujino z asistenco.
Fotografija: Sklenitev asistenčnega zdravstvenega zavarovanja za tujino prihrani marsikatero skrb. FOTO: Depositphotos
Odpri galerijo
Sklenitev asistenčnega zdravstvenega zavarovanja za tujino prihrani marsikatero skrb. FOTO: Depositphotos

Sklenitev zdravstvenega zavarovanja za tujino imamo v mislih, kadar se odpravljamo v oddaljeno tujino, a zdravje nam lahko ponagaja tudi med nakupovalnim izletom v Trstu. Če nimamo urejenega zdravstvenega zavarovanja za tujino, bomo morali za zdravstvene storitve plačati iz lastnega žepa. Temu se izognemo z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja.

Modra kartica

Kartico lahko brezplačno naročimo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) – še najlažje na njegovih spletnih straneh www.zzzs.si. Evropska kartica med našim začasnim bivanjem v tujini krije nujne zdravstvene storitve. Uporabljamo jo lahko v državah Evropske unije, v članicah Evropskega gospodarskega prostora – tj. v Lihtenštajnu, na Norveškem in Islandiji – pa tudi v Švici, Avstraliji, Bosni in Hercegovini, Črni gori, Severni Makedoniji in Srbiji. Pogoj za pridobitev kartice je, da smo obvezno zdravstveno zavarovani v Sloveniji. Dodajmo, da jo lahko naročimo tudi tik pred potovanjem, saj za čas, ko čakamo na plastično kartico, dobimo na svoj elektronski naslov začasni certifikat, ki mesec dni nadomešča modro kartico.

Zavarovanje z asistenco je boljše

Zavedati se moramo, da evropska kartica ni vsemogočna. Zagotavlja nam dostop do potrebne oskrbe v zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže – na primer pregled pri zdravniku, izdajo zdravil v lekarni in bivanje v bolnišnici –, in sicer pod enakimi pogoji kot državljanom države, v kateri bivamo. Ker so zdravstveni sistemi in košarice storitev, vključenih v obvezno zavarovanje, med državami zelo različni, se lahko hitro zgodi, da nam evropska kartica ne omogoča kritij, ki smo jih sicer vajeni v Sloveniji.

Nesreča ne počiva. FOTO: Stockfour/shutterstock
Nesreča ne počiva. FOTO: Stockfour/shutterstock

Tako recimo modra kartica ne vključuje helikopterskega reševanja, saj to v tujini pogosto opravljajo zasebna podjetja in ne policija ali vojska kot pri nas. Prav tako ne pokrije stroškov prevoza nazaj v Slovenijo, ki je lahko v primeru potrebe po zdravstvenem spremstvu zelo drag. Zato je sklenitev asistenčnega zdravstvenega zavarovanja za tujino pametna odločitev.

Primerni paket kritij

Zavarovalnice imajo v ponudbah različne pakete asistenčnih zavarovanj, ki se po navadi razlikujejo glede na višino zavarovalne vsote. Za pohodniški izlet po hrvaških narodnih parkih bo zadoščal že osnovni paket, če pa jo mahnemo dlje, je smiselno izbrati katerega od večjih paketov. To še zlasti velja, kadar smo namenjeni v države, kjer so zdravstvene storitve pregovorno drage, denimo v Švico in ZDA. Če veliko potujemo, se morda splača skleniti celoletno zavarovanje.

Prav tako preverimo, katera kritja zavarovanje vključuje, in skrbno preberemo drobni tisk. Nekatere zavarovalnice izključujejo kritje stroškov, če zdravstvena težava nastane med ukvarjanjem z adrenalinskim športom. Ali če gre za zaplet kronične bolezni.

Besedilo je bilo objavljeno v oglasni prilogi Aktivni & zdravi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije