KRIZA SREDNJIH LET

Najbolj srečno obdobje v življenju

Ko bi starostniki lahko izbirali, bi se vrnili v obdobje srednjih let, ne pa v najstniška ali študentska leta.
Fotografija: Kriza srednjih let, mit ali resničnost? FOTO: Guliver/Getty Images 
Odpri galerijo
Kriza srednjih let, mit ali resničnost? FOTO: Guliver/Getty Images 

Kriza srednjih let je fenomen, o katerem je bilo že veliko izrečenega in napisanega. Navadno ga povezujemo z moškimi okoli petdeseta leta, ki so dovolj finančno močni in neodvisni, da si po eni strani kupujejo predmete, po katerih so hrepeneli v mladosti, po drugi strani pa poskušajo ohranjati mladostniški videz in se neredko zapletajo v afere z mlajšimi ženskami, vse v senci prebujene zavesti o minljivosti. Tako lahko vidimo sivolasce v kabrioletih, na harleyjih, s svežimi tetovažami ali uhani v ušesih.

Samooklicane krize

Krize se lahko pojavijo vedno.FOTO: Guliver/Getty Images 
Krize se lahko pojavijo vedno.FOTO: Guliver/Getty Images 
Profesor Nick Haslam z Univerze Melbourne trdi, da je osrednje življenjsko obdobje zgolj čas, ki zahteva proces prilagajanja na novo bivalno realnost. Za krizo srednjih let naj bi bilo zelo malo znanstvenih dokazov. Ankete vedno znova potrjujejo, da bi se večina starostnikov, če bi lahko izbirali, vrnila prav v obdobje srednjih let, ne v najstniška ali študentska leta.
Profesor Haslam pojasnjuje, da ne obstaja neka fiksna točka, po kateri bi lahko določeno življenjsko obdobje izbrali kot osrednje. Tudi kriza lahko nastane v katerem koli obdobju življenja. "Že tako je težko določiti, kdaj naj bi se pojavila kriza srednjih let," je povedal. "Koncept srednjih let je zelo raztegljiv in se spreminja, ko se staramo."

Študije so obdobje srednjih let postavile nekam med 30 in 70 leti. Samooklicane krize pa preprosto postajajo s starostjo bolj pogoste. Sicer pa so srednja leta za večino bolj pozitivna, ker je naša osebnost bolj zrela in stabilna. Zanimivi so bili izsledki švicarske študije iz leta 2009, v kateri so anketiranci krizo srednjih let postavili v poznejše obdobje, če so bili sami bolj stari.
Po štiridesetem letu začne propadati možganska sivina ter tudi belina, ki skrbi za komunikacijo med posameznimi deli možganov.FOTO: Guliver/Getty Images 
Po štiridesetem letu začne propadati možganska sivina ter tudi belina, ki skrbi za komunikacijo med posameznimi deli možganov.FOTO: Guliver/Getty Images 

Tudi primati poznajo krizo

​Psihoanalitik Elliot Jaques, ki je leta 1965 skoval termin kriza srednjih let, je bil prepričan, da to obdobje odseva prebujanje zavesti lastne smrtnosti. Drugi pa so prepričani, da se pojavi, ko začnejo otroci zapuščati dom, ko moramo začeti skrbeti za ostarele starše in se pojavijo prve kronične bolezni.

Lahko pa bi šlo za genetski pojav, saj tudi šimpanzi in orangutani v tej starosti doživijo padec razpoloženja. V tej starosti so opice najmanj družabne. Čeprav se špekulira, da bi lahko krizo spodbudili dogodki, profesor Haslam opozarja, da ni jasnih dokazov.

Večina starostnikov je najbolj uživala prav v srednjih letih.FOTO: Guliver/Getty Images 
Večina starostnikov je najbolj uživala prav v srednjih letih.FOTO: Guliver/Getty Images 
"Krize niso nujno povezane z dogodki v življenju. V neki študiji so odkrili, da se kriza srednjih let ni sprožila zaradi razpada zakona, izgube službe ali smrti ljubljene osebe." V glavnem so psihološke spremembe, ki se zgodijo med krizo srednjih let, pozitivne. Osebnost se ustali, ljudje se sprejmejo takšne, kot so, pozitivna čustva pa se v glavnem izboljšujejo s staranjem."
To potrjujejo študije, ki so jih leta 2000 opravili na Američankah. Rezultati so pokazali, da so ženske med 41. in 50. letom starosti postale bolj odporne, manj nevrotične in bolj samozavestne. "Za nekatere je lahko kriza srednjih let zelo zmedeno obdobje, a v resnici ni veliko dokazov, da gre za obdobje krize in malodušja," je prepričan profesor.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije