KLOP
Majhna nadloga, velika nevarnost
Po sprehodu v naravi ali pa tudi po delu na vrtu se dobro preglejte zaradi klopov; pred njimi se lahko zaščitite z naravnimi preparati, z eteričnimi olji in tudi česnom.
Odpri galerijo
Tako majhni, pa tako nevarni so lahko. Govorimo o klopih, največjih pripadnikih reda pršic. Najraje se zadržujejo pri tleh, v gozdni podrasti, v grmovju vlažnih mešanih gozdov, na robovih jas, ob rekah, močvirjih, v travi in, pozor, tudi na vrtu. Klopi torej, kot še danes meni marsikdo, ne sedijo na listih dreves in čakajo, da mimo pride človek, in potem skočijo nanj. »Klop s čutili zazna človeka, zleze nanj, poišče primerno nežno mesto in se pritrdi tako, da svoj rilec porine globoko v kožo,« na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) razloži diplomirana medicinska sestra Mateja Zupančič. Vboda človek ne čuti, zato lahko dolgo ne ve, da je postal žrtev tega malega sopotnika. Če klop ni okužen, človek večjih težav ne bo imel. Če pa je, se zna zelo zaplesti. Med sesanjem s slino klop v našo kožo vbrizga tudi povzročitelja bolezni, in sicer lajmske borelioze in klopnega meningoencefalitisa (KME).
Proti klopnemu meningoencefalitisu pa se lahko cepimo. »Priporočamo ga vsem od enega leta starosti naprej,« pravi medicinska sestra in dodaja, da je cepljenje možno opraviti na območnih enotah NIJZ ali pri svojem osebnem zdravniku. KME je resno vnetje osrednjega živčevja, ki ga povzroča virus. Po nekaj dnevih od vboda okuženega klopa se pojavijo slabo počutje, bolečine v mišicah in sklepih, glavobol in vročina. Ko težave minejo, sledi navidezno obdobje mirovanja, nato pa druga faza bolezni, ki se kaže z visoko vročino, močnim glavobolom, slabostjo, bruhanjem, otrdelostjo vratu, občutljivostjo za svetlobo, tresenjem rok, jezika, težavami z zbranostjo, lahko z motnjami zavesti, ohromitvami udov in/ali dihalnih mišic, redko s smrtjo. Kot še pove Zupančičeva, lahko bolezen pusti trajne posledice.
Ko ugotovite, da imate klopa, ga je treba čim prej odstraniti. Najbolje je uporabiti koničasto pinceto, s katero klopa primemo čim bližje koži in ga z enakomerno silo izvlečemo. »Ne smemo ga mazati z vazelinom, oljem ali drugo maščobo, saj se začne dušiti in utegne izločiti še več sline in morebitnih virusov,« opozarjajo na NIJZ.
Klopa ne smemo mazati z vazelinom, oljem ali katero drugo maščobo, saj se začne dušiti in utegne izločiti še več sline in morebitnih virusov.
Ne z vazelinom
Če smo zboleli za lajmsko boreliozo, ki jo povzroča bakterija, se na mestu vboda po nekaj dneh ali tednih pojavi najprej neboleča rdečica in se postopoma veča; na sredini začne bledeti in dobi obliko obroča, ki se še naprej širi navzven. »Rdečina lahko izgine brez zdravljenja, vendar v tem primeru okužba prodira dalje. V drugem in tretjem obdobju bolezni (več mesecev/let po okužbi) se pokažejo znaki prizadetosti – kože, živčevja, sklepov, mišic, tudi oči in srca,« pojasni Zupančičeva. Ker cepiva proti boreliozi ni, je zelo pomembno, da gremo takoj k zdravniku, ko opazimo takšne spremembe na koži. Zdravljenje z antibiotiki je namreč uspešnejše v zgodnjem poteku bolezni.Proti klopnemu meningoencefalitisu pa se lahko cepimo. »Priporočamo ga vsem od enega leta starosti naprej,« pravi medicinska sestra in dodaja, da je cepljenje možno opraviti na območnih enotah NIJZ ali pri svojem osebnem zdravniku. KME je resno vnetje osrednjega živčevja, ki ga povzroča virus. Po nekaj dnevih od vboda okuženega klopa se pojavijo slabo počutje, bolečine v mišicah in sklepih, glavobol in vročina. Ko težave minejo, sledi navidezno obdobje mirovanja, nato pa druga faza bolezni, ki se kaže z visoko vročino, močnim glavobolom, slabostjo, bruhanjem, otrdelostjo vratu, občutljivostjo za svetlobo, tresenjem rok, jezika, težavami z zbranostjo, lahko z motnjami zavesti, ohromitvami udov in/ali dihalnih mišic, redko s smrtjo. Kot še pove Zupančičeva, lahko bolezen pusti trajne posledice.
Ko ugotovite, da imate klopa, ga je treba čim prej odstraniti. Najbolje je uporabiti koničasto pinceto, s katero klopa primemo čim bližje koži in ga z enakomerno silo izvlečemo. »Ne smemo ga mazati z vazelinom, oljem ali drugo maščobo, saj se začne dušiti in utegne izločiti še več sline in morebitnih virusov,« opozarjajo na NIJZ.
MlekoNa NIJZ odsvetujejo uživanje nepasteriziranega mleka domačih živali, na primer koz, ovac in krav. Živali, okužene z virusom klopnega meningoencefalitisa, virus izločajo v svojem mleku, tako se ljudje lahko okužimo z uživanjem nepasteriziranega mleka in mlečnih izdelkov okužene živali.