NA ZDRAVJE

Kdaj prvič h ginekologu

Menstruacija se danes resda prej začne, a to še ne pomeni, da je treba hiteti z obiskom pri ginekologu: dekleta naj ga obiščejo, ko potrebujejo kontracepcijo.
Fotografija: Z obiskom pri ginekologu se ne mudi. Foto: Guliver/Thinkstock
Odpri galerijo
Z obiskom pri ginekologu se ne mudi. Foto: Guliver/Thinkstock

Zavedati se moramo, da pojav menstruacije pomeni tudi pojav spolnega dozorevanja z možnostjo zanositve, ki je v času adolescence vedno visoko rizična,« pojasnjuje Sonja Levak Hozjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva. »Starši so tisti, ki se morajo z odraščajočim najstnikom in najstnico o tem pogovarjati že pred začetkom pubertete. Informacije, ki jih mladi v odgovor na svoja vprašanja dobijo od vrstnikov ter s forumov, so pogosto lahko nepravilne.«

Dekleta lahko prvi pregled pri ginekologu odložijo na čas, ko bodo potrebovale kontracepcijo. Prej naj ga obiščejo samo v primeru zelo pogostih krvavitev ali po napotitvi osebnega šolskega zdravnika zaradi drugih težav, poudarja sogovornica in nam še zaupa, kaj lahko dekle pričakuje med prvim pregledom: »Pregled pri ginekologu za dekle, ki še ni imelo spolnih odnosov, pomeni izmerjeno telesno težo, višino in krvni tlak ter posvet o zanjo najustreznejši zaščiti pred spolno prenosljivimi boleznimi in nezaželeno nosečnostjo in morda ultrazvočni pregled prek trebuha, za katerega se nikakor ni treba sleči. Tista dekleta, ki so že spolno aktivna in potrebujejo drugačno kontracepcijo kot le kondom, ki ga vselej mladim priporočamo skupaj s kontracepcijskimi tabletkami, pa pregledamo vaginalno, da izključimo prisotnost vnetja, potipamo maternico in predel, kjer ležijo jajčniki, po potrebi opravimo ultrazvočni pregled, pri njih z vaginalno sondo, da izključimo možne razvojne nepravilnosti. Pregled pri ginekologu nikakor ni boleč. Zelo se priporoča tudi kompletno cepljenje za virus HPV pred prvo spolno aktivnostjo.«

Ginekolog lahko pomaga tudi pri zelo močnih in bolečih menstruacijah: »Na srečo je deklet z močnimi menstruacijami malo, saj je za take krvavitve vselej treba izključiti bolezenska stanja. Vsekakor se odločamo pri vsaki posameznici posebej, ali res potrebuje začasno zdravljenje s hormonsko terapijo (običajno je to kratkotrajno jemanje nizkodoznih kontracepcijskih tabletk) ali lahko spremljamo, da delovanje jajčnikov dozori v nekaj mesecih in močnejše krvavitve preidejo v blažje. Tudi v primeru stalnih in zelo bolečih menstrualnih krvavitev, kjer je potrebno vsakomesečno redno jemanje analgetikov, lahko s predpisom hormonske kontracepcije dneve okoli menstruacije spremenimo v običajen življenjski ciklus.« Ema Bubanj

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije