BALKANSKI BOJEVNIK

Pobegli bojevnik bi se rad vrnil

Anes Selman se že leta izogiba slovenski roki pravice. Iz BiH zdaj sporoča, da bo prišel na sodišče.
Fotografija: Anes Selman (desno) se že več let izogiba slovenski roki pravice. FOTO: Dejan Javornik
Odpri galerijo
Anes Selman (desno) se že več let izogiba slovenski roki pravice. FOTO: Dejan Javornik

Ljubljana – Primer balkanskega bojevnika Anesa Selmana tožilkama Blanki Žgajnar in Mateji Gončin ne da miru. Potem ko se je obtoženi pajdaš Dragana Tošića, vodje slovenskega dela narkokartela Darka Šarića, pred leti zaradi napake tožilstva, ki zanj ni predlagalo pripora, izmuznil z begom v domačo Bosno in Hercegovino, je zdaj pravzaprav tam svoboden človek. Ustavno sodišče je namreč v njegovem primeru razveljavilo pravnomočno sodbo, s katero je bil obsojen na 15 let zapora, odpravljena je bila tudi tiralica za njim. Sodnica Andreja Sedej Grčar pa mora postopek zanj speljati ponovno.

Sodnica je v tem primeru pohitela in v zelo kratkem času razpisala predobravnavni narok zanj. Kot je pojasnila včeraj, je bil Selman 14. avgusta predčasno izpuščen iz zapora v Bihaču, kjer je prestajal kazen zaradi trave, obsojen je bil na tri leta in deset mesecev zapora. Vabilo je sprejel, sodišču pa poslal opravičilo, da se predobravnavnega naroka ne more udeležiti, ker je do 14. septembra, ko se kazen izteče, na pogojnem odpustu, to zanj pomeni tudi, da ne sme zapuščati BiH in se mora na nekaj dni javljati na policijski postaji. »Prosim, da prestavite narok, da se bom naslednjega lahko udeležil,« je sodnici sporočil ubežnik, ki se že več let uspešno izogiba slovenskim organom.

Sodnica Andreja Sedej Grčar je obtoženemu po hitrem postopku vročila vabilo na predobravnavni narok. FOTO: Blaž Samec
Sodnica Andreja Sedej Grčar je obtoženemu po hitrem postopku vročila vabilo na predobravnavni narok. FOTO: Blaž Samec

A tožilki Selmanu glede na izkušnje z njim niti najmanj ne zaupata, da res namerava priti na sodišče. Večino včerajšnjega časa so na sodišču porabili za izmenjavo mnenj glede tega, ali naj sodišče hkrati z vabilom na naslednji predobravnavni narok pošlje tudi vabila na naroke za glavno obravnavo. Kot sta poudarili tožilki, je Selman vabilo sprejel le zato, ker so mu ga vročili v zaporu, Selman, ki očitno v BiH nadaljuje svojo »poslovno dejavnost«, pa se postopku očitno izogiba, saj je do razveljavitve sodbe zanj veljal ukrep pripora in je bila razpisana tiralica. S tem, ko bi sodišče obtoženemu poslalo tudi vabila na glavno obravnavo, bi se po mnenju tožilstva sodišče zavarovalo, da bi lahko uspešno izvedlo postopek. Če Selman na naslednji predobravnavni narok znova ne bi prišel, pa za to ne bi imel opravičila, bi sodnica lahko štela, da krivde ne prizna, saj je že podal ugovor na obtožnico, in začela postopek zoper njega. Sodnica je na koncu odločila, da Selmana na sodišče spet povabi 24. septembra pa tudi na več narokov za glavno obravnavo konec novembra in v začetku decembra.

Ustavno sodišče je za Selmana razveljavilo sodbo, ker so v sodnem spisu manjkale nekatere odredbe, na podlagi katerih so bili pridobljeni dokazi zoper njega v tujini. Čeprav je sprva dobil tudi košarico vrhovnega sodišča, se je ustavno sodišče strinjalo z njegovim zagovornikom, da je to pomenilo kršitev pravice do obrambe, saj mu je bilo onemogočeno učinkovito izpodbijanje dopustnosti zanj obremenilnih dokazov. Ustavno sodišče je zato zadevo vrnilo okrožnemu sodišču v Ljubljani v novo odločanje.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije