DELNICE

Mariborska nadškofija: priča pozabila podrobnosti

Nekdanji predsednik uprave Ješovnik o nakupu delnic Mladinske knjige.
Fotografija: Na sojenju četverici obtoženih zaslišujejo priče. Foto: Igor Mali
Odpri galerijo
Na sojenju četverici obtoženih zaslišujejo priče. Foto: Igor Mali

LJUBLJANA – Sojenje dolgoletnemu ekonomu mariborske nadškofije Mirku Krašovcu, nekdanjemu prvemu možu Etola Ivanu Fermetu, upokojenemu mariborskemu nadškofu Francu Krambergerju in nekdanjemu predsedniku uprave družbe za upravljanje NFD Stanetu Valantu se je nadaljevalo z zaslišanjem prič. Nekdanji predsednik uprave Krekove družbe Franc Ješovnik se podrobnosti posla ne spominja.
A Ješovnik je na sodišču o spornih poslih s konca leta 2003 oziroma začetka 2004 povedal, da sta bila za družbo dobra. Njihov lastnik je namreč izkazal interes za nakup, in ker ni šlo za strateško naložbo, so jih prodali, ob tem pa so imeli dobiček.


Na vprašanja sodnice je Ješovnik pojasnjeval, da so podrobnosti sicer pripravile strokovne službe, sam pa je bil podpisnik pogodbe. O določitvi cene delnice ni znal povedati veliko, po njegovih besedah je držalo načelo, »da se prodaja z dobičkom,« imeli pa so ljudi, ki so opravljali tovrstne analize. Poudaril je, da je treba imeti v mislih tudi to, da so prodajali svojemu lastniku. »Če so oni naprej prodali bolje od nas, je bilo to zato, ker so imeli informacije o končnem kupcu. Če bi tega poznali mi, bi mu delnice prodali sami,« je med drugim še povedal.
Na sojenju četverici obtoženih zaslišujejo priče. Foto: Igor Mali
Na sojenju četverici obtoženih zaslišujejo priče. Foto: Igor Mali

Jelovšek je sicer tako za Krašovca kot Krambergerja dejal, da pri poslu nista sodelovala. Sploh Kramberger se s tovrstnimi stvarmi tudi sicer ni ukvarjal in z njim direktno niso komunicirali.


Četverica se sicer zagovarja zaradi posla, ki ga je nekdanja mariborska škofija, zdaj nadškofija, izpeljala konec decembra 2003. Od Krekove družbe pod svojim upravljanjem je kupila 46.850 delnic Mladinske knjige po ceni 4800 tolarjev in jih istega dne prodala Etolu po ceni 7900 tolarjev. Podoben posel je sklenila dober mesec pozneje, februarja 2004, le da je bil končni kupec NFD. Mariborska nadškofija je tako rekoč čez noč s posloma zaslužila 1,27 milijona evrov.
Mariborska nadškofija je tako rekoč čez noč s posloma zaslužila 1,27 milijona evrov. FOTO: JOŽE SUHADOLNIK
Mariborska nadškofija je tako rekoč čez noč s posloma zaslužila 1,27 milijona evrov. FOTO: JOŽE SUHADOLNIK

Včeraj sta v hram pravice prišla le Valant in Krašovec. Krambergerjeva obramba je sodišče že pred časom prosila, da obtoženemu zaradi starosti in zdravstvenega stanja ne bi bilo treba več hoditi v sodno dvorano, čemur je ugodilo. Enako je storila obramba Fermeta, ki se prav tako ni udeleževal zadnjih obravnav. Obtoženi je zaradi starosti, šteje namreč 84 let, prav tako prosil, naj sojenje poteka brez njegove navzočnosti.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije