Janko Pirc terjal 10 milijonov, iztožil 10.000 evrov

Janku Pircu odškodnina za neupravičen kazenski postopek in posledice.
Fotografija: Pirc zdaj v svoji trgovini Konoplja osvobaja v Brežicah prodaja in svetuje ljudem, ki so se znašli v zdravstveni stiski. FOTO: Tanja Jakše Gazvoda
Odpri galerijo
Pirc zdaj v svoji trgovini Konoplja osvobaja v Brežicah prodaja in svetuje ljudem, ki so se znašli v zdravstveni stiski. FOTO: Tanja Jakše Gazvoda

Zgolj delček od zahtevanih dobrih 10 milijonov evrov je ljubljansko okrožno sodišče prisodilo Janku Pircu kot poplačilo za duševne bolečine zaradi neupravičene obsodbe v kazenskem postopku pred leti. Sodba, po kateri mu pripada 10 tisočakov odškodnine, še ni pravnomočna, saj sta se tako Pirc kakor državno odvetništvo, ki zastopa toženo državo, pritožila.

Janko Pirc iz Mrzlave vasi se je pred leti na sodišču znašel zaradi osmih sadik prepovedane konoplje, ki jo je sredi 2012. ob svoji hiši med zelenjavo posadil in gojil brez dovoljenja ministrstva za kmetijstvo, ki ga zahteva zakon o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami. To je storil, da bi iz nje pridobil smolo, s katero bi ženi lajšal tegobe, povezane z multiplo sklerozo, konoplja oziroma zdravila, izdelana iz nje, pa naj bi pomagala tudi pri sinovi sladkorni bolezni.

Ko so sadike zrasle do višine enega metra, so mu jih v drugi polovici julija posekali policisti oziroma kriminalisti, ko so oboroženi vstopili v njegovo stanovanje z odredbo za hišno preiskavo.

Čeprav je ves čas trdil, da je nedolžen, so ga na krškem okrožnem sodišču oktobra 2014 obsodili na pogojno zaporno kazen, sodbo je potrdilo ljubljansko višje sodišče februarja naslednje leto. A vrhovno sodišče je januarja 2016 ocenilo, da očitki ne izpolnjujejo vseh znakov kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje prepovedanih drog in prometa z njimi, zato ga je oprostilo.



Celotno dogajanje je močno zaznamovalo družino, še posebno mladoletne otroke, družina mu je nazadnje razpadla, stigmatizacija okolice po obsodilni sodbi pa je pustila posledice tudi na poslovanju njegovega podjetja kot samostojnega podjetnika, Pirc med drugim očita državi. Za duševne bolečine zaradi kršitve osebnostnih pravic in posledice na zdravju zahteva skupaj deset milijonov evrov odškodnine z zakonskimi zamudnimi obrestmi, za premoženjsko škodo pa dodatnih 130.000 evrov. To naj bi pokrilo izgubo pri zaslužku med letoma 2012, ko se je začel (pred)kazenski postopek in so tožnikovi prihodki drastično padli, in letom 2015. Junija tega leta se je začel postopek osebnega stečaja.

A mu odškodnina za premoženjsko škodo po mnenju okrožnega sodišča ne pripada, češ da ni dokazal, da je stranke oziroma posle izgubil prav zaradi kazenskega postopka, listine pa ne izkazujejo izgube dobička in niti ne takšnega dobička, ki bi opravičeval zahtevano odškodnino. Ne nazadnje mu kot samostojnemu podjetniku ni mogla nastati nikakršna izguba, saj ni bil stranka pogodb, temveč je bila to njegova gospodarska družba.

Pripada pa mu odškodnina za duševne bolečine, je odločilo sodišče. Dejstvo je namreč, da se je odnos okolice spremenil, zaradi kazenskega postopka je izgubil ugled in socialne stike. A je, tudi glede na mnenje izvedenca psihiatrične stroke, po mnenju okrožnega sodišča primerna odškodnina v višini 10.000 evrov. Zahtevek za preostalih 9,990.000 evrov je sodišče zavrnilo.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije