NASVET

Življenje s starejšim

Nekaj nasvetov za tiste, ki imajo model iphona z le 16 GB pomnilnika, a ga še nočejo zamenjati za dražjega naslednika.
Fotografija: Stari dobri iphone ni za odmet, tudi če ima le 16 GB spomina.
Odpri galerijo
Stari dobri iphone ni za odmet, tudi če ima le 16 GB spomina.

Najprej dobra novica za ljubitelje iphonov: niti pri nas se pri pooblaščenih prodajalcih Applovih naprav ne da več kupiti iphona z manj kot 32 GB notranjega pomnilnika, kar velja tudi za starejše modele SE, 6 in 6S, ki so ob prihodu na trg v osnovni različici imeli le 16 GB spomina. Prvi iphone, ki je v najcenejši izvedbi ponujal 32 GB shrambe, je bila šele predlanska sedmica. In količina notranjega pomnilnika je pri iphonu še kako pomembna, saj jabolčni telefoni že od vsega začetka nimajo možnosti razširitve s spominsko kartico. Med nami je verjetno še kar precej lastnikov starejših iphonov z le 16 GB shrambe, kar pa ne pomeni, da je stari dobri iphone za odmet. (Morda je fino zamenjati le baterijo, če se začne zelo hitro prazniti.)

Brkljanje po nastavitvah

Šestnajst gigabajtov v teh časih res ni veliko pa še operacijski sistem zasede nekaj prostora, tako da je dejansko uporabnega pomnilnika le okoli 10 GB, zato najprej poglejmo, kaj zaseda največ prostora: fotografije in videoposnetki, glasba, aplikacije in igrice. To lahko hitro rešimo tako, da preprosto odstranimo vse aplikacije in datoteke, ki jih ne uporabljamo. Če želimo natančneje pogledati, kakšno je stanje pomnilnika, gremo v Settings, General in iPhone Storage. Poglej, poglej, glasba, ki je sploh ne poslušam, zavzame 646 MB prostora, sledijo ji požrešni facebook z več kot pol gigabajta, nato pa jezni ptiči, ki jih prav tako ne igram, s skoraj pol giga, pa Applov urejevalnik besedil Pages s slabimi 400 MB.
Gremo čistit: tapnemo na izbrano aplikacijo s seznama in nato na Delete App in stvar je rešena. Do facebooka lahko dostopamo tudi prek spletnega brskalnika. Obstaja še ena rešitev, ki jo je prinesel operacijski sistem ios 11: vklopimo lahko Offload Unused Apps, s čimer sistemu dovolimo, da sam odstranjuje aplikacije, ki jih ne uporabljamo, pri čemer si bo zapomnil ključne podatke, če bomo aplikacijo pozneje spet naložili. Hec pa je, da to možnost izklopimo v drugem delu nastavitev, in sicer v General, iTunes & App Stores.

Več pikslov, več prostora

Apple je postopoma povečeval število pikslov kamere, kar je krasno v smislu kakovosti, a kaj ko posnetki zavzamejo več prostora. Večino si jih v teh časih ogledamo na telefonu ali jih delimo na družabnih omrežjih, kjer super visoka ločljivost ni tako pomembna, kakor če bi jih gledali na računalniškem monitorju ali 4K-televizorju. Zato ni nesmiselno zmanjšati ločljivosti videa na 720p namesto 1080p, kar storimo v Settings, Camera, tapnemo na Record Video in izberemo manjšo ločljivost. Pri iphonu 5S nimamo prav dosti izbire, pri novejših pa je možnosti precej več. Žal iphone ne daje nobene možnosti izbire ločljivosti fotografij, kar pa omogočajo aplikacije zunanjih avtorjev.
Kaj zavzame največ prostora?
Kaj zavzame največ prostora?

Izkoristimo oblak

Ios ponuja oblačne storitve. Možnost Optimize iPhone Storage odlaga naše fotografije v Applov oblak icloud, pri čemer na telefonu pusti le t. i. optimizirane fotografije (nižje ločljivosti). Omenjeno možnost, ki se aktivira samo, ko telefon zazna, da mu zmanjkuje prostora, vključimo tako, da gremo na Settings, tapnemo svoje ime, nato iCloud in Photos. Tukaj je treba poudariti, da imamo v icloudu le 5 GB brezplačnega prostora in da se kaj hitro napolni. Najem dodatnega niti ni drag: za 0,99 evra na mesec dobimo 50 GB, za 2,99 evra 200 GB, za 9,99 pa glomazna 2 TB.
Kaj zavzame največ prostora?
Kaj zavzame največ prostora?

Kdor uporablja katero od drugih oblačnih storitev, kot so Dropbox, Google Drive ali Microsoft OneDrive, lahko svoje fotografije sinhronizira z njihovim oblačnim računom, pri čemer se datoteke po prenosu samodejno pobrišejo s telefona. Če uporabljamo Googlovo aplikacijo Foto, imamo na voljo dve možnosti varnostnega kopiranja v oblaku: če izberemo Visoko kakovost, dobimo neomejen brezplačen prostor za shranjevanje slik do velikosti 16 MP in videe do ločljivosti 1080p (višje ločljivosti se stisnejo), če pa izberemo Izvorno kakovost, dobimo omejen prostor za shranjevanje, in sicer konkretnih 115 GB. Za več moramo doplačati. Seveda moramo imeti odprt Googlov račun, v aplikaciji pa moramo v nastavitvah redno pritiskati Sprostite prostor, da pobrišemo fotografije iz iphonovega notranjega pomnilnika.
Prenos ni uspel, spomina pa je več.
Prenos ni uspel, spomina pa je več.

Zunanja shramba?

Iphone nima reže za spominsko kartico, hkrati pa ne podpira običajnih usb-ključkov. Rešitev obstaja v podobi posebnih flash enot, ki so sicer podobne usb-ključkom, a imajo Applov MFI (Made For Iphone) certifikat, da jih iphone sploh prebere. Seveda je taka enota precej dražja od običajnega usb ključka. SanDiskova serija iXpand, ki ima vmesnik​ lightning, je približno dvakrat dražja od običajnega SanDuskovega usb-ključka, pri čemer je treba za 16 GB enoto odšteti 35 evrov, različica z 256 GB pa stane več kot 200 evrov. Mogoče si je omisliti tudi kompatibilne zunanje diske, a cene so tam še višje.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije