NATEČAJ

Rekordnih 300 pirhov v igri za lepe nagrade

Izjemni odziv v natečaju Naj pirhi Slovenskih novic 2018. Razglasitev zmagovalcev bo danes, na veliki četrtek.
Fotografija: Odgovorni urednik Slovenskih novic Bojan Budja in etnolog prof. Janez Bogataj ocenjujeta. Foto: Dejan Javornik
Odpri galerijo
Odgovorni urednik Slovenskih novic Bojan Budja in etnolog prof. Janez Bogataj ocenjujeta. Foto: Dejan Javornik

LJUBLJANA – Ko smo včeraj na veliki mizi preštevali razstavljene prispele pisanke, ki ste nam jih poslali v okviru 22. natečaja za naj pirhe Slovenskih novic 2018, smo obstali in se spogledali. V uredništvo smo namreč prejeli skoraj 300 pirhov kar 58 avtorjev iz vseh koncev Slovenije. Tako smo, spoštovani bralci, dosegli absolutni rekord v številu sodelujočih. Vodja strokovne ocenjevalne komisije etnolog prof. Janez Bogataj je videl in ocenil že nešteto velikonočnih pirhov, a »tako raznovrstnih pristopov in izvirnih idej pa še nismo imeli«, je poudaril.


Nekateri so jajca krasili s filigransko natančnostjo. Foto: Dejan Javornik
Nekateri so jajca krasili s filigransko natančnostjo. Foto: Dejan Javornik

Ivica Cerjak iz Triglavske ulice v Ljubljani je poslala paket različno velikih pisank. Strokovno komisijo, ki so jo sestavljali prof. Janez Bogataj, odgovorni urednik Slovenskih novic Bojan Budja, namestnica odgovornega urednika Olga Cvetek ter vodja natečaja Nika Kokalj, je presenetila Ivičina natančna, izvirna in rahločutna risba okrasnih ornamentov ljudske dediščine. Brigita Maja Medjimorec je jajca preluknjala in jih nato ovezla z barvitimi nitmi. Nastja Meglen iz Vavpče vasi pri Dobrniču pa je za osnovo vzela kuhano kokošje jajce ter ga v prvi fazi obarvala v zlato barvo. Nato je vzela strgalo in hote nenatančno ustvarila naključnostne zareze v pozlato. Nastala je sodobna praskanka, ki bi jo lahko postavili na kakšno sodobno razstavo. Vse pohvale in občudovanja vredne pisanke nam je poslala Marija Majda Debeljak s Podlubnika pri Škofji Loki.

Največ, kar 31 okrašenih pirhov je prispelo v kategorijo sodobna ustvarjalnost, kjer se je pokazalo, da človeška domišljija nima meja in tudi krašenje pirhov ob veliki noči nima več le tradicionalnega značaja, temveč je to praznično ustvarjanje postalo del sodobne umetnosti. Umetniki so izbirali med različnimi materiali, od lesa in stiropora do pločevine in plastike. Hkrati pa smo lahko veseli, da tradicionalne remenke, praskanke in pisanke, obarvane v čebulnem perju ostajajo še kako popularne. V kategoriji kulturna dediščina sodeluje 10 umetnikov.

Izvezene pisanke Branke Bizjan. Foto: Dejan Javornik
Izvezene pisanke Branke Bizjan. Foto: Dejan Javornik


Zlasti so letos nase opozorili otroci, v uredništvo smo prejeli kar 17 izvirno okrašenih pisank, ki se potegujejo za bon v vrednosti 100 evrov.

Avtorji najlepših pirhov bodo bogato nagrajeni, nekdo bo prejel obesek Zlatarstva Mandić iz Murske Sobote v obliki pisanke in v kombinaciji belega in rdečega zlata. Z razglasitvijo najlepših pirhov oziroma zmagovalcev na veliki četrtek (danes), bomo tudi uradno odprli razstavo naj pirhov Slovenskih novic 2018. Dvorano Jurček na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani bodo ob tej priložnosti okrasili cvetličarji šole Grm Novo mesto. Prav lepo vabljeni! 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije