Pri Bolharjevih se vse vrti okoli košarkarske žoge

Gašper Bolhar se odlično znajde pred kamero in pred mikrofonom. Pri Bolharjevih niso le ljubitelji košarke, temveč tudi drugih športov.
Fotografija: Jabolki nista padli daleč od drevesa. FOTOGRAFIJI: OSEBNI ARHIV
Jabolki nista padli daleč od drevesa. FOTOGRAFIJI: OSEBNI ARHIV

Dober mesec je minil, odkar je koronavirus ustavil ves šport, zaprl dvorane in športnike poslal na prisilni počitek. Na Košarkarski zvezi Slovenije so se odločili vse skupaj presekati s sobno košarkarsko ligo NKBM, prvak tekmovanja pa je postal 16-letni Domžalčan Ožbej Bolhar, ki je na finalnem turnirju ugnal Nino Grobelšek, Črta Lipovška in Ano Berišaj. V tednu tekmovanja so sobni košarkarji Nova KBM prve sobne košarkarske lige v provizorične koše zmetali več kot 2700 parov nogavic.

Pred dnevi so Bolharjevim kar na dom dostavili nagrado sony playstation 4.

Šestnajstletni dijak domžalske gimnazije Ožbej Bolhar je danes član Heliosa, po zmagi in osvojenem naslovu prvaka Nova KBM prve sobne košarkarske lige pa je povedal: »Za košarko sem se morda odločil tudi zaradi tega, ker sta jo tako mami kot oči trenirala in sta aktivna še danes. Imam dobri dve leti mlajšega brata Lovra, oba pa sva člana Košarkarskega kluba Helios Suns, ki je zame najboljši v Sloveniji. Sobna košarkarska liga se mi zdi super, tako ideja kot izvedba. Za tekmovanje je bil pri nas doma najbolj navdušen brat Lovro, ki je skoraj prišel do finala, v finalu pa je bil moj največji navijač. Zmage sem zelo vesel.«

Oče opiše razmere

»Za sobno košarkarsko ligo Košarkarske zveze Slovenije je bil najbolj navdušen 14-letni Lovro. Ko je opravil prvi izziv, sva spodbudila še Ožbeja, naj poskusi, mogoče pa mu uspe priti v drugi krog – v sobni košarkarski ligi je bilo pomembno, kako hiter je bil tekmovalec. Ožbej je hitro opravil in nadaljevala sta oba. Po prvem krogu sta zvečer še malce metala nogavice v posodo, bolj kot ne je bil to dvoboj bratov. Lovro je pozneje prišel do top 16, Ožbej pa je v velikem finalu, predvsem zaradi zadnjega izziva, v katerem so štirje finalisti metali vzvratno, gladko zmagal. Finalni dan je bil še posebno vznemirljiv, ker so se vsi tekmovalci z Matevžem Homovcem s KZS in komentatorjem Juretom Mastnakom pojavili v živo.

Zanimiva izkušnja za sodelujoče, še posebno za Ožbeja, ki se je pravzaprav prvič soočil z uradno izjavo kot zmagovalec sobne košarkarske lige. Moja vloga je bila le ta, da sem opomnil sinova, da lahko sodelujeta in si popestrita čas med pandemijo. Z ženo sva bila v vlogi snemalca in pomembna navijača,« pa je dodal svoj pogled še oče Gašper Bolhar, novinar, komentator, napovedovalec, svojčas uspešni košarkar.

Tenis in košarka

Ožbej in Lovro sta najprej trenirala tenis ter v začetku osnovne šole še karate oziroma judo. Borilni športi zaradi koordinacije in deloma samozavesti, tenis pa je bil glavni šport. Ožbej je pri 12 letih osvojil državno B-prvenstvo, Lovro pa je pri desetih že igral v konkurenci do 12 let, še prej pa je osvojil nekaj turnirjev. Ko sta malce bolje spoznala košarko in predvsem dojela razliko v družabnosti teh dveh športov, sta se dokaj hitro odločila za moštveni šport. Ožbej je bil zadnje leto del ekipe do 17 let KK Helios Suns, Lovro pa bo še eno sezono igral v kategoriji do 15 let. Razlika med njima je dobri dve leti, a sta generacijsko narazen tri leta. Ožbej je rojen decembra 2003, Lovro pa marca 2006.

Ožbej je bil s Heliosom enkrat prvak mini pokala Spar, Lovro pa je lansko sezono izgubil v dveh finalih (državno prvenstvo in junior NBA). »Se najde kdo, ki vpraša, ali se je pri nas doma prepovedano ukvarjati z drugimi športi. Saj se ne ukvarjamo le s košarko. Poleti kar veliko igramo tenis. Doma imamo namizni tenis, do lani smo kar precej smučali. Dodatna vrednost so redni sprehodi ali teki z rotvajlerko. Ima pa košarko posebno mesto, kar je tudi logično, saj sva oba z ženo še vedno aktivna košarkarja. Žena je otrok ŽKK Domžale, pred tremi leti je bila reaktivirana pri ŽKD Ledita, sam pa sem otrok Heliosa, a sem v članskih kategorijah štiri leta igral v prvi B-ligi za Kamnik. Odigral sem nekaj evropskih in svetovnih veteranskih prvenstev pa kup mednarodnih turnirjev, Polona pa je poleg številnih turnirjev odigrala evropsko prvenstvo 2018 v Mariboru,« o ljubezni do košarke še pove Gašper.