Prvi odziv iz Katarja

Xavi s katarske barčice na katalonski Titanik

Barcelona naj bi vodenje članskega moštva vsak hip predala klubski legendi Xaviju Hernandezu. Blamaža Bayerna v nemškem pokalu.
Fotografija: Xavi je na štadion Camp Nou kot igralec članskega moštva med letoma 1998 in 2015 osvojil 27 trofej. Foto Philip Fong/AFP
Odpri galerijo
Xavi je na štadion Camp Nou kot igralec članskega moštva med letoma 1998 in 2015 osvojil 27 trofej. Foto Philip Fong/AFP

Zgodilo se je neizbežno, nekaj, kar se je praktično napovedovalo že vse od marčevskih predsedniških volitev, ki jih je dobil Joan Laporta. Ronald Koeman je po slabem začetku sezone, pred katero je komaj dobil zaupnico novega vodstva, izgubil službo pri Barceloni. Poraza na domačem el clasicu z Realom in na gostovanju pri Rayu Vallecanu sta vendarle prisilila klubsko vodstvo v drastičen rez, ki seveda ne bo zastonj. Govori se o več kot 10 milijonih evrov odpravnine, ki si je Barca sredi hude finančne krize nikakor ne more privoščiti – a še manj si lahko privošči hiter konec sezone v ligi prvakov, kjer jo prihodnji teden čaka nova tekma za biti ali ne biti s kijevskim Dinamom.

V sredo se je po porazu v Madridu z 0:1 končalo mučno obdobje, za katerega ni kriv zgolj trener. Kot klubska legenda je lani ugriznil v kislo jabolko, ko si tega ni drznil nihče, zapustil je udobno službo pri nizozemski reprezentanci, s katero je igral v finalu lige narodov. Pomagal je uveljaviti mlade talente, ki bodo še razveseljevali navijače na Camp Nouu in ne nazadnje osvojil tudi španski pokal. Ne gre pozabiti, da je bila Barca povsem v igri za državni naslov, seveda pa je Koeman novo sezono začel tudi s šokom vseh šokov, ki ga je povzročilo slovo Lionela Messija.

»Tekem je še veliko. Jasno je, da me skrbi zaradi naše neučinkovitosti, a za našo igro me ne skrbi. A že vem, da v Španiji to prav nič ne šteje. Bolje, da nič ne rečem,« je na svoji zadnji novinarski konferenci dejal Koeman, ki naj bi mu Laporta svojo odločitev sporočil na letalu. Nizozemec je bil v očeh varovancev, tudi po zaslugi neprepričljivih predsednikovih zaupnic, bivši že kar nekaj časa, kar se je tako ali drugače moralo poznati tudi na zelenici. Zdaj bodo vse stavili na Xavija Hernandeza, ki naj bi na tribune in pred TV-zaslone vrnil gledalce, ki so tudi po njegovi zaslugi vzljubili slog nogometa, kakršnega Barcelona ne igra že praktično od njegovega slovesa leta 2015.

Salihamidžić v šoku

»Ne morem kar vzeti ferrarija ali čezoceanke, moram začeti na barčici, z majhnim avtomobilom, ga preizkušati in pridobiti izkušnje,« je pred dvema letoma razlagal Xavi. A takrat verjetno ni pričakoval, da bo ta čezoceanka Titanik, ki je za nameček že trčil v ledeno goro in se začel potapljati. Laporta mu je zameril, ker je v predvolilni kampanji podprl njegovega največjega nasprotnika Victorja Fonta, a se je v zadnjih tednih očitno omehčal. Pojavljale so se tudi skrbi, kako uspešno bo lahko vodil številne nekdanje soigralce, a tudi to je bilo v krizi igre in rezultatov kaj hitro pozabljeno. Uradne potrditve še ni, športni dnevnik Sport je sicer že poročal o sklenitvi dogovora s Xavijem, ki naj bi iz spoštovanja do delodajalcev vodil vsaj še dve tekmi na klopi katarskega Al-Sada. Tudi zato je Barca včeraj že potrdila, da bo člansko moštvo do nadaljnjega vodil trener B-moštva Sergi Barjuan.

»V šoku sem, nimam besed,« pa je dejal športni direktor Bayerna Hasan Salihamidžić, potem ko je Bavarce s kar 5:0 v nemškem pokalu ponižala Borussia Mönchengladbach. Na Bavarskem je bilo v zadnjem času pestro – od razkritja, da branilec Joshua Kimmich igra necepljen, do sojenja branilcu Lucasu Hernandezu. In medtem, ko je trener Julian Nagelsmann še v samoizolaciji, je Bayern prvič po letu 2019 prejel pet golov. Tudi takrat je na nasprotni klopi sedel Adi Hütter, njegov Eintracht Frankfurt pa je slavil s 5:1 in napovedal slovo Nika Kovača. Epilog? Ekipo je prevzel Hans-Dieter Flick in osvojil trojno krono.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije