Hladna vojna 2

Težave zahodnega obveščevalnega vedeževanja

Doslej so že velikokrat napovedali začetek ruskega napada na zahodno sosedo, a se doslej tudi najbolj verodostojne napovedi niso uresničile.
Fotografija: V Kijevu so na dan, ko naj bi se začela ruska invazijo, preznovali dan enotnosti. FOTO: Umit Bektas/Reuters
Odpri galerijo
V Kijevu so na dan, ko naj bi se začela ruska invazijo, preznovali dan enotnosti. FOTO: Umit Bektas/Reuters

V Minsku zagotavljajo, da se bodo po koncu skupnih belorusko-ruskih vojaških vaj vsi gostujoči vojaki vrnili v domovino. Na Zahodu so nezaupljivi in še vedno opozarjajo pred grožnjo ruske invazije. Čeprav prej niso bile tako številne, neuresničene napovedi o ruski okupaciji Ukrajine niso nekaj novega.

Strah pred tem, da bo Rusija napadla Ukrajino, je star. Kakor so ugotovili novinarji ruskega novičarskega spletišča Gazeta.ru, je razlika med nekdanjimi in sedanjimi strahovi le v »natančnosti« zahodnih napovedi. Prej so mediji s pomočjo domačih obveščevalnih strokovnjakov znali povedati, v katerem mesecu naj bi se to zgodilo, zdaj so »analitiki« britanskima tabloidoma Sun in Mirror razkrili točno uro, kdaj bodo Rusi vkorakali v zahodno sosedo.

Če so imeli prav, bo jutri v Ukrajini že besnela vojna, ki se bo po predvidevanjih ameriških obveščevalcev začela jutri ob dveh zjutraj po našem času. Neimenovani visoki uradniki neimenovane zahodne države so ameriški agenciji Bloomberg razkrili, da se bodo spopadi začeli že danes. Do objave tega članka se niso uresničile napovedi te agencije, ki je zakuhala pravi škandal 5. februarja, ko se je na njeni spletni strani pojavila novica z naslovom »Rusija je napadla Ukrajino«. Za naslovom se ni skrivalo nič, le »zlomljena povezava« na neobstoječi članek, a je trajalo pol ure, preden so umaknili ta »breaking news«.

Takrat je tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimirja Putina Dmitrij Peskov pripomnil, da v Kremlju razmišljajo, da bi izraz »fake news« preimenovali v »Bloomberg news«. Po zadnjih razkritjih britanski tabloidov, ki so se sicer sklicevali na neimenovane ameriške obveščevalne vire, je Moskva za širjenje lažnih novic prek »sredstev množične dezinformacije« obtožila britansko zunanje ministrstvo.

Po besedah govornice ruskega zunanjega ministrstva Marije Zaharove se prva dama britanske diplomacije Liz Truss, ki je v torek za časnik Independent izjavila, da je verjetnost izbruha vojne zelo velika, noče predati, ampak se je odločila, da se bo do konca osramotila. Pred kratkim se je namreč med obiskom pri svojem ruskem kolegu Sergeju Lavrovu osmešila iz izjavo, da Velika Britanija nikoli ne bo priznala ruske suverenosti nad regijama, za kateri ni vedela, da sta del Ruske federacije.

V britanskem tabloidu Sun so napovedali točno uro invazije, še 25. januarja pa so imeli zanesljive podatke, da bo Rusija nanesla »omejeni udar« proti Ukrajini že v naslednjih desetih dnevih. Če minulo noč še ni začelo pokati, se je prav tako zmanjšala verodostojnost govornice Bele hiše Jen Psaki. Ta je pred dobrim mesecem razkrila novinarjem, da bo Rusija napadla nekje med sredino januarja in sredino februarja. Še nekaj dni pa je ostalo do uresničitve napovedi svetovalca ameriškega predsednika za nacionalno varnost Jakea Sullivana, da se bo napad začel pred koncem olimpijskih iger.

Ukrajinci vajeni svaril

To je bil le zadnji val opozoril o »skorajšnjem« in »neizogibnem« spopadu. Agenciji Bloomberg so že 22. novembra lani ameriški vohuni razkrili, da bo Rusija napadla Ukrajino takoj po novem letu, ko bo ob meji nakopičila dovolj vojske. Enake prognoze na podlagi podobnih »obveščenih virov« sta objavljala agencija AP in časnik Washington Post. Britanski tabloid Daily Star pa je že prej našel še bolj obveščene vire med domačimi obveščevalci, ki so bili prepričani, da bo do invazije prišlo na predvečer katoliškega božiča.

Zadnjo »pandemijo« svaril pred ruskim vdorom v Ukrajino je sprožilo kopičenje ruske vojske na zahodu države, a to se je začelo že lani spomladi, so v zadnjih dnevih opozarjali v Kijevu, kjer so bili tudi sami začudeni nad paniko Zahoda. V Ukrajini so podobnih svaril že navajeni. O tem, da Rusija kopiči vojsko ob ukrajinskih mejah in se pripravlja na skorajšnjo »totalno kontinentalno vojno v Evropi«, je aprila 2019 strašil prebivalstvo tedanji sekretar sveta za nacionalno varnost Oleksander Turčinov.

Pravzaprav je zgolj ponavljal besede takratnega predsednika države Petra Porošenka, ki je bil že mesec pred tem prepričan, da nakopičena vojska ob ukrajinskih mejah priča o tem, da bo Rusija začela napad na njegovo državo. Ni prvič izrekel teh svaril. Novembra 2018, ko se je končalo nevarno preganjanje med rusko in ukrajinsko vojno mornarico v Kerčenskem prelivu, je v državi uvedel vojno stanje, prek televizije pa državljanom sporočil, da jim grozi skorajšnja totalna vojna z Rusko federacijo.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije