OP Avstralije

Nadal z Medvedjevom na zmenek s teniško zgodovino

Rafael Nadal in Danil Medvedjev finalista prvega teniškega velikega slama sezone, Španec je v polfinalu ugnal Mattea Berrettinija, Rus Stefanosa Tsitsipasa.
Fotografija: Rafael Nadal med dvobojem z Matteom Berrettinijem. FOTO: William West/AFP
Rafael Nadal med dvobojem z Matteom Berrettinijem. FOTO: William West/AFP

Po tem, ko je opravil z Matteom Berrettinijem, je Rafael Nadal le še zmago oddaljen od rekordnega 21. naslova na turnirjih za veliki slam. Španec je turnir v Melbournu začel izenačen na večni lestvici s Švicarjem Rogerjem Federerjem in Srbom Novakom Đokovićem, ki mu oblasti zaradi necepljenosti niso dovolile nastopa, medtem ko se Federer pripravlja na povratek po zadnji v nizu operacij kolena.

V drugem polfinalu sta se pomerila Grk Stefanos Tsitsipas in Rus Daniil Medvedjev, slednji, drugi na svetovni lestvici ATP, se je v finale zavihtel z zmago nad četrtim nosilcem s 7:6, 4:6, 6:4, 6:1. Za Nadala je to šesta uvrstitev v finale turnirja, ki ga je doslej osvojil le enkrat v karieri (2009). Dvakrat je bil najboljši v Wimbledonu, štirikrat v New Yorku in kar 14-krat v Parizu, kar je seveda absolutni rekord. Medvedjev je drugič zapored v melbournskem finalu.

Silovit začetek in uspešen konec

»Veliko mi pomeni, da sem se tukaj vrnil v finale,« je dejal Nadal med intervjujem po svoji 500. zmagi na trdi podlagi v Areni Rod Laver. Dvoboj z Berrettinijem je začel silovito in hitro povedel z 2:0 v nizih, preden je tekmecu oddal en niz – v tretjem je prvič izgubil svoj začetni udarec –, nato pa si v četrtem priigral zmago in se še šestič v Avstraliji uvrstil v finale.

»Zame gre le za odprto prvenstvo Avstralije. Bolj, kot karkoli drugega,« je po uvrstitvi v finale še dejal Nadal in dodal: »Po vseh težavah si nikoli nisem upal pomisliti, da bom imel leta 2022 še eno priložnost.«

Nadala so sicer že pred polfinalom vprašali, kaj bi mu pomenil rekordni 21. naslov: »Ne upam več na nič. Želim si samo še igrati tenis, ker mi to prinaša veliko zadovoljstvo. Mislim, da moja sreča ni odvisna od tega, ali bom osvojil več turnirjev za veliki slam kot drugi.«

Medvedjev je pred natanko 11 meseci v Melbournu premagal Tsitsipasa na isti ravni tekmovanja. In tudi tokrat Grk ni bil kos visokemu Rusu, ki je v finale napredoval v dveh urah in pol. Petindvajsetletni Medvedjev bo zaigral v svojem četrtem finalu na turnirjih velike četverice, drugem v Avstraliji. Edini naslov je za zdaj vpisal lani na OP ZDA v New Yorku, kjer je premagal Đokovića. Nedeljski finale bo peto srečanje v karieri med Nadalom in Medvedjevom, Španec v medsebojnih dvobojih vodi s 3:1. Igralca sta se pomerila leta 2019 v finalu US Opna, ko je Nadal Medvedjeva odpravil v petih nizih s 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4.

Danil Medvedjev se je v polfinalu proti Grku Stefanosu Tsitsipasu iz telesno povoženega dvignil na zmagoviti način. FOTO: Michael Errey/AFP

Razpoloženje Medvedjeva v tokratnem polfinalu proti Grku se mu je nedvomno dvignilo, ko je osvojil ključni prvi niz in si tlakoval pot za nedeljsko poslastico proti Nadalu. »Po koncu četrtfinalnega dvoboja s Felixom Auger-Aliassimom, sem se pogovarjal s svojim trenerjem, in sem si rekel: 'Kako bom lahko igral čez dva dni?' V tistem trenutku sem bil 'mrtev',« je dejal Medvedjev v prvem intervjuju po novem podvigu. »Sedel sem v slačilnici in se komaj premikal. Poskušal sem dobro opraviti okrevanje in naslednji dan sem se zbudil in v trenutku, ko sem odprl oči, je bilo, kot da ni tako hudo. Tu in tam sem čutil bolečine, lahko si opomorem, in to se je zgodilo.«

Zdaj ga čaka deset let starejši Nadal. »Spomnim se obračuna proti 'Rafi na OP ZDA. Od takrat je minilo že nekaj dvobojev in pripravljen sem. Vem, da je Rafa zelo močan igralec in da bom moral dati vse od sebe, da bom poskusil zmagati tudi ta obračun,« je dejal. Na njegovi strani je statistika. Na trdih podlagah na turnirjih za grand slam je skoraj neustavljiv, saj je dobil 33 obračunov na svojih zadnjih 37 dvobojih.

Mladenovićevi in Dodigu OP Avstralije v mešanih dvojicah

Kristina Mladenović in Ivan Dodig sta v petek osvojila prvi skupni naslov na teniškem turnirju za veliki slam v konkurenci mešanih dvojic. Francozinja in Hrvat sta na odprtem prvenstvu Avstralije v finalu premagala avstralsko navezo Jaimee Fourlis-Jason Kubler s 6:3 in 6:4. Mladenovićeva in Dodig sta bila na turnirju v Avstraliji peta nosilca in sta imela bistveno več izkušenj na tej ravni kot Avstralca, ki sta na turnirju nastopila s posebnim povabilom.

»Ne morete si misliti, kolikokrat sva si poslala sporočila: 'Dajva, igrajva v mešanih dvojicah'!,« je 28-letna Mladenovićeva povedala množici med podelitvijo pokala. »In končno se je zgodilo, zato hvala, Ivan, da si igral z mano. Imela sem se neverjetno.«

Sedemintridesetletni Dodig pa je dodal: »Hvala, da ste prišli. Vsi vemo, da so težki časi. Super ste. Lani sem zmagal v moških dvojicah, zdaj v mešanih. Tako da se je super vrniti sem.«

Dodig je lani s Slovakom Filipom Polašekom osvojil moške dvojice v Melbourne Parku, pred tem je leta 2015 z Brazilcem Marcelom Melom osvojil tudi naslov na Roland Garrosu. Lani je z rojakom Marinom Čilićem osvojil srebro na olimpijskih igrah v Tokiu. Ob tem ima še tri naslove mešanih dvojic na turnirjih za veliki slam v Franciji (2018, 2019) in Wimbledonu (2019).

Mladenovićeva je petkratna zmagovalka turnirjev za veliki slam v ženskih dvojicah in po novem trikratna v mešanih dvojicah. V ženskih dvojicah je dvakrat slavila na OP Avstralije (2018, 2020) ter trikrat na OP Francije (2016, 2019, 2020). V mešanih dvojicah pa je v Wimbledonu in na OP Avstralije slavila v letih 2013 in 2014 skupaj s Kanadčanom Danielom Nestorjem. Zmagovalca turnirja v mešanih dvojicah bosta domov odnesla ček v višini približno 70.000 evrov.