Silovit boj za prvaka

Mariborčani brez težav nazaj na slovenski vrh

Radomljami v zadnji tekmi 22. kola SNL nemočni, Štajerci pred Koprom in Olimpijo.
Fotografija: Ognjen Mudrinski je zabil dva gola Radomljam. FOTO: Miloš Vujinović
Ognjen Mudrinski je zabil dva gola Radomljam. FOTO: Miloš Vujinović

Mariborčani so se po porazu na derbiju z Olimpijo hitro pobrali in zmagali v Domžalah proti Radomljam, ki so se v zelo lepi luči predstavile v prejšnjem kolu, ko so nadigrale Aluminij. Mariborski nogometaši, ki so še tretjič v tej sezoni odpravili mlinarje, so že v uvodu tekmo postavili na želene tirnice.

Na razmočenem igrišču je prvi zagrozil Gregor Sikošek, ko je v deveti minuti zgrešil z roba kazenskega prostora. Toda že minuto pozneje so gostje povedli, ko je Danijel Šturm podal z leve strani, z glavo pa je nato zadel Martin Milec. Štajerci so podvojili prednost v 17. minuti, ko je Marko Alvir podal z leve strani, Ognjen Mudrinski pa je v kazenskem prostoru dobil skok in z glavo dosegel svoj osmi gol sezone. S tem je bila tekma bolj ali manj odločena.

Priložnosti nizali na obeh straneh igrišča

Akcije resda ni manjkalo. V 23. minuti so se tudi Radomljani na kratko veselili zadetka Ivana Šarića, ki pa so ga sodniki po pregledu razveljavili zaradi prepovedanega položaja. V 31. minuti pa je bil spet blizu gola Mudrinski, ko je s strelom z glavo zadel prečko. V 34. minuti so imeli domači novo priložnost, ko je Oliver Kregar malce z desne v kazenskem prostoru poskusil ob tem, ko je bil vratar Ažbe Jug na tleh, ampak je na prvi vratnici odlično reagiral Gregor Sikošek in žogo izbil pred golovo črto. V teh trenutkih so bili domači sicer zelo pogumni in še nekajkrat povzročili nekaj panike v gostujoči obrambi, med drugim je Šarić zadel tudi vratnico.

Radovan Karanović je bil upravičeno zadovoljen z zmago v Domžalah. FOTO: Tadej Regent

Mariborčani so zaprli tekmo v 67. minuti; najprej je Nemanja Mitrović po kotu s strelom z glavo zadel prečko, odbito žogo pa je čez golovo črto zbezal Mudrinski, za katerega je bil to deveti gol sezone in je drugi strelec za Koprčanom Maksom Barišićem (11). Tudi pozneje so bili nevarnejši Štajerci, med drugim je Milec z roba kazenskega prostora namučil domačega vratarja Emila Velića.

Na vrhu Maribor, Koper in Olimpija

V 83. minuti pa so Radomljani le zmanjšali zaostanek, ko je s slabih 20 metrov z lepim strelom v levi zgornji kot mariborskih vrat zadel Sandi Nuhanović in tako poskrbel za malce bolj zanimivo končnico. Toda do nje ni prišlo, saj je v 88. minuti Rok Kronaveter spet povišal vodstvo, ko je v mrežo pospravil odbito žogo po strelu Jana Repasa.

Mario Kvesić je Ljubljančanom prinesel nujne tri točke v boju za naslov prvaka. FOTO: Leon Vidic

Izidi 22. kola Prve SNL:
Bravo : Celje 3:0 (Gregor Bajde 15., 21., Loren Maružin 77.)
Aluminij : Mura 0:1 (Luka Bobičanec, 10./11-m)
CB24 Tabor : Olimpija 1:2 (Žiga Ovsenek 33.; Aldair 70., Mario Kvesić 86.)
Koper : Domžale 0:2 (Husmani 33., 55.)
Kalcer Radomlje : Maribor 1:4 (Nuhanović 83.; Milec 10., Mudrinski 17., 67., Kronaveter 88.)

Koper ob vrh lestvice z nedeljskim porazom

Nogometaši Kopra so v nedeljo izgubili proti Domžalam z 0:2 (0:1). Aduti trenerja Dejana Djuranovića so se znova pokazali v zelo dobri luči in se s Primorske vračajo s polnim plenom, glavni junak tekme pa je bil Zeni Husmani z dvema goloma. Domžale so še vedno šeste, a le še tri točke za Muro, Koper, ki je tekmo končal z dvema igralcema manj, pa je prvi, a bi ga lahko v ponedeljek ob zmagi proti Radomljam na vrhu zamenjal Maribor.

Domžalčani (v belih majicah) so osvojili pomembne točke v Kopru. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

Domžalčani so prešli v vodstvo v 33. minuti, potem ko so odvzeli tekmecem žogo na desni strani, Husmani pa jo je z vrha kazenskega prostora z lepim strelom poslal pod prečko za 1:0. Tudi uvod drugega polčasa je bil živahen, med drugim je v 51. minuti močno streljal Nikola Krajinović, izkazal pa se je Ajdin Mulalić. V 55. minuti je iz bližine zadel Husmani, ki je svoj četrti gol sezone dosegel po podaji Svena Šoštariča Kariča z leve strani.

V še večjih težavah so se Koprčani znašli v 68. minuti, saj je Ivan Borna Jelić Balta dobil rdeči karton, ko je prekinil obetavno akcijo gostov. Zaradi enakega razloga je moral igrišče v 80. minuti zapustiti še Ivan Novoselec, ob dveh igralcih manj pa Kopru ni uspelo ogroziti domžalske zmage.

Hiter odziv Olimpije

Nogometaši Olimpije so se hitro odzvali na nedavni poraz v Domžalah in na gostovanju v Sežani vzeli vse tri točke, s katerimi so vrnili v svoj tabor nujen mir pred naslednjimi pomembnimi izzivi. Ljubljančani so premagali Tabor z izidom 2:1, odločilni gol za zmago gostov pa je v 86. minuti zabil povratnik v ekipo Mario Kvesić.

Mura je z golom Luke Bobičanca prišla do zmage v Kidričevem. FOTO: Jure Banfi

Olimpija je resda prva zagrozila gostiteljem (Almedin Ziljkić, Ivan Prtajin), toda prvi gol so zabili Kraševci. Eden od novincev v ljubljanski ekipi Damian van Bruggen je slabo odbil žogo po podaji Vida Kodermana v kazenski prostor, tako da jo je prestregel Žiga Ovsenek in malce z leve z diagonalnim strelom ugnal Ivana Banića – 1:0. V sodniškem dodatku prvega polčasa je Banić preprečil povišanje domačega vodstva po novem poskusu Matea Monjaca.

Kvesić zabil gol neposredno iz kota

Drugi polčas so spet odločneje odprli Ljubljančani, v 52. minuti so tudi zadeli prek Prtajina, a si je ta po sodniški oceni pomagal s prekrškom. So pa regularno zadeli v 70. minuti. Najprej je Mustafa Nukić sprožil iz prve malce z desne, žoga se je nato odbila od obeh vratnic do Djala Aldairja, ki jo je pospravil v mrežo svojega nekdanjega kluba.

Po golu so zeleno-beli še nekajkrat ogrozili tekmečeva vrata, v 81. minuti je, denimo, prišel Mario Kvesić pred Jana Koprivca, a je ta s pravočasnim startom preprečil Olimpijino vodstvo. A za to je na nenavaden način poskrbel prav Kvesić, potem ko je v 86. minuti zadel neposredno iz kota z leve strani.

Tudi v soboto uspešni Ljubljančani

Nogometaši Brava so bili uspešni že v soboto, potem ko so premagali Celje s 3:0 (2:0). Mura je z 1:0 premagala Aluminij. Jutri še dve tekmi, Maribor v ponedeljek z Radomljami.

Izbranci trenerja Dejana Grabića so dobro začeli nogometno pomlad. Potem ko so v prejšnjem kolu z dobro končnico prišli do točke v Murski Soboti, so tokrat vse tri vpisali proti ambicioznim Celjanom, ki po vseh kadrovskih spremembah še kar ne najdejo želenih rezultatov. Celjani so zdaj sedem tekem brez zmage in imajo tri zaporedne poraze, tako da so z 22 točkami vsaj začasno osmi, na drugi strani pa je Bravo pri 34 točkah in na četrtem mestu.

Potem pa so Ljubljančani tokrat v Spodnji Šiški prevzeli pobudo, so jo kronali v 15. minuti. Matija Kavčič je podal z leve strani podal, Celjan Damjan Vuklišević je žogo zgrešil, zato pa jo je na smolo gostov za njim zadel Gregor Bajde in zatresel mrežo za 1:0. Isti igralec, ki je nekdaj igral za Celje, je spet udaril šest minut pozneje, ko je za 2:0 zadel z nizkim strelom s približno enajstih metrov, potem ko mu je z desne podal Gal Kurež. V 77. minuti je po lepi podaji Martina Kramariča med dvema branilcema v globino, je iz težkega položaja z desne strani zadel Loren Maružin, potem ko je obšel tudi vratarja.

Prva zmaga Čontale

Damir Čontala je kot trener Mure le dočakal prvo zmago. Ne posebej razburljiv obračun v Kidričevem je odločila najstrožja kazen Luke Bobičanca.

Sobočani, ki so pogrešali kaznovana Žigo Kousa in Nika Lorbka, so že v deseti minuti prišli do najstrožje kazni, po dolgem pregledu z VAR so sodniki dosodili igranje z roko enega domačih igralcev v kazenskem prostoru po podaji iz kota. Z bele pike je bil nato natančen Bobičanec, ki je tako vpisal svoj sedmi gol sezone.