Kopitar blestel

Kopi-trick za uvod v sezono: trije gorenjski izstrelki v mreži vitezov

Anže Kopitar je s tremi goli in dvema podajama blestel na prvi tekmi nove sezone lige NHL v dresu LA Kings, ki so doma ugnali Vegas Golden Knights (6:2).
Fotografija: Anže Kopitar (levo) slavi z Adrianom Kempejem po golu v drugi tretjini. FOTO: Orlando Ramirez/USA Today Sports

Šestnajsto sezono v elitni severnoameriški ligi NHL je Anže Kopitar začel z eno najboljših predstav v karieri in nekaj zgodovinskimi dosežki. Los Angeles Kings, ki se želijo po letu 2018 vnovič prebiti do končnice, so na svojem ledu do vrha napolnili mrežo ene najboljših ekip zahodne konference zadnjih sezon Vegas Golden Knights, Kopitar pa je poleg kar treh golov prispeval tudi dve podaji. Začelo se je v zaključku prve tretjine, ko je Hrušičan prejel plošček blizu modre črte in ga iz zapestja poslal v mrežo ob igri z igralcem več na ledu.

Sredi druge tretjine so kralji izpeljali bliskovit protinapad, ki ga je po podaji Adriana Kempeja na oddaljenejšo vratnico spet uspešno zaključil Kopitar. Podobno je Kopitar s soigralci tekmecem ubežal tudi za svoj tretji zadetek, ko je za nameček še mojstrsko obšel rezervnega vratarja Laurenta Brossoitaterja in slabih pet minut pred koncem dvoboja zadel za 6:1 proti polfinalistom minule sezone.

To je bil Kopitarjev peti hat-trick v rednem delu lige NHL, obenem pa je postal tretji hokejist kraljev po Lucu Robitaillu (1988) in Jariju Kurriju (1991), ki mu je to uspelo na prvi tekmi sezone, je poročal STA. Hkrati je 34-letni Hrušičan postal sploh prvi hokejist Los Angelesa, ki je na uvodnem obračunu zabeležil pet točk. V ligi NHL je od njene razširitve (1967/68) le en hokejist dosegel šest točk, in sicer Kevin Stevens za Pittsburgh Penguins 5. oktobra 1990. Nazadnje je s petimi točkami sezono začel Ryan Hartman (Chicago Blackhawks) pred štirimi leti. Le štirje hokejisti so v ligi NHL ob tem dosegli tri zadetke, Phil Esposito (Boston Bruins, 1973), Gilbert Perreault (Buffalo Sabres, 1974) in Tom Fergus (Toronto Maple Leafs, 1986).

Kopitar je sicer prvo točko nove sezone vpisal v 14. minuti prve tretjine, ko je prispeval eno od dveh podaj pri izenačenju Dustina Browna na 1:1. Pred tem je za vodstvo zlatih vitezov zadel Shea Theodore na začetku 10. minute. Po prvem golu Kopitarja v zaključku tretjine, ko je ukanil pokritega vratarja Robina Lehnerja, je v drugi tretjini najprej na 3:1 povišal Phillip Danault v 24. minuti, sedem minut kasneje pa je bil vnovič uspešen Kopitar. Tudi menjava vratarja v gostujoči vrsti ni pomagala. Po drugi podaji Kopitarja je bil v 42. minuti uspešen še Drew Doughty (poleg gola je vknjižil še tri podaje), po protinapadu pa je piko na i visoki zmagi v 56. minuti postavil prav Hrušičan za svojo peto in prvi par točk kraljev v novi sezoni. Poraz je za konec ublažil Jevgenij Dadonov.

Bertuzzi zadel kar štirikrat

S tem pa kar se doseganja golov tiče Kopitar ni bil najuspešnejši. Še gol več je namreč ob porazu Detroit Red Wings proti prvakom Tampa Bay Lightning dosegel Tyler Bertuzzi. Rdeča krila so dobrih šest minut pred koncem rednega dela vodila s 6:3, potem pa so dvakratni zaporedni prvaki lige NHL strnili vrste, do konca rednega dela izenačili, z golom Ondreja Palata v tretji minuti podaljška pa nato vknjižili dve točki.

Najvišje zmage se je to noč veselilo moštvo Columbus Blue Jackets, ki je z 8:2 ugnalo Arizona Coyotes. Visoko so slavili tudi Buffalo Sabres proti finalistom minule sezone Montreal Canadiens (5:1). Carolina Hurricanes so s 6:3 ugnali New York Islanders. Ottawa Senators pa so bili v kanadskem obračunu boljši od Toronto Maple Leafs s 3:2. Po podaljšku sta bili uspešni še moštvi Florida Panthers in Dallas Stars. Prvi so na domačem ledu s 5:4 ugnali Pittsburgh Penguins, drugi pa v gosteh New York Rangers s 3:2.

Seattle do prve zmage po 101 letu

Po 101 letu pa je prvo zmago ekipe iz Seattla v ligi NHL slavilo novo moštvo najmočnejšega hokejskega tekmovanja Seattle Kraken. Slednji so s 4:3 premagali Nashville Predators in tako nasledili Seattle Metropolitans iz leta 1920, ko so takrat v četrti tekmi finala končnice premagali kasnejše prvake iz Ottawe s 5:2. Eden (vsaj na papirju) najzanimivejših obračunov večera je v Raleighu pripadel domačim Carolina Hurricanes, ki so New York Islanders, letošnje polfinaliste tekmovanja za Stanleyjev pokal, ugnali s 6:3.