SISTEMSKA UREDITEV

Porodnišnice pripravljene za porod na domu

V skrbi za porodnico so se prilagodili tudi zdravstveni delavci.
Fotografija: Strokovne usmeritve za načrtovani porod na domu čakajo le še na potrditev pristojnih organov in institucij.FOTO: Tomi Lombar/Delo
Odpri galerijo
Strokovne usmeritve za načrtovani porod na domu čakajo le še na potrditev pristojnih organov in institucij.FOTO: Tomi Lombar/Delo

LJUBLJANA - Zagotovo poznate koga, ki je rodil na domu, saj danes to ni nič nevsakdanje. V Sloveniji porod na domu ni prepovedan, a je skrb za varnost pri tem za zdaj prepuščena posameznikom. Kot kaže, bo kmalu to področje tudi sistemsko urejeno kot je v nekaterih evropskih državah, na primer na Nizozemskem ali v Nemčiji.

Slovenski porodničarji porod na domu odsvetujejo, »a ker se porod doma dogaja in izvaja, smo zato želeli urediti problematiko«. Pripravili so dokument, »kjer so opredelili način obravnave v primeru, da do poroda doma kljub vsemu pride. Med drugim je opredeljen tudi način komunikacije med babico, ki spremlja porod doma, in najbližjo porodnišnico (tudi ljubljansko), da bi bil omogočen čim bolj varen in učinkovit transport, če bi do njega prišlo.«

Dokument je pripravljen in čaka na potrditev pristojnih organov in institucij. Pri izdelavi strokovnih usmeritev o porodu na domu (Združenje za perinatalno medicino pri SZD, Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije in drugi) so sodelovali različni člani strokovne javnosti pod okriljem ministrstva za zdravje.

Vsako leto se se v Sloveniji rodi približno 18.000 otrok, od teh tretjina na Kliničnem oddelku za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana. Registra načrtovanih porodov na domu v Sloveniji še nimamo. V Avstriji in Nemčiji se doma rodi približno 1,5 odstotka otrok, na Nizozemskem pa 20 do 30 odstotkov.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije