MRAZ

Tudi pse in muce zebe

Ko se jesen prevesi v zimo, je treba dodatno poskrbeti tudi za zaščito domačih živali.
Fotografija: Dolgodlakemu psu nadenemo plašček z rokavi za tačke. Foto: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Dolgodlakemu psu nadenemo plašček z rokavi za tačke. Foto: Guliver/Getty Images

Hišni ljubljenčki, ki si z nami delijo stanovanje, na zimski mraz niso prilagojeni. Sicer se dlaka tudi pri njih zamenja, vendar ker niso dlje izpostavljeni mrazu, ta ni tako gosta in topla kot pri živalih, ki živijo na prostem. Temperature okoli sedem stopinj Celzija so tudi za pse in mačke že sveže, vendar niso kritične, če se gibajo.

Oblačila

Za izhode je še posebno pri kratkodlakih živalih in živalih brez podlanke več kot primerno toplo oblačilo, sploh če se imamo namen med sprehodom ustaviti na kavi ali klepetu. Našega ljubljenčka med gibanjem grejejo mišice, ki proizvajajo toploto, vendar se ob postanku zaradi svoje majhnosti hitreje ohladijo in prehladijo. Pri kratkih izhodih, namenjenih samo odvajanju, pa ni dovolj gibanja, da bi se ogrele.


Oblačila, ki so namenjena živalim ob hudem mrazu, naj pokrivajo predvsem prsni del, hrbet in čim večji del trebuščka, saj so to deli, kjer pes izgublja največ toplote. Če imamo dolgodlakega psa, mu lahko nadenemo plašček z rokavi za tačke. Ti so še posebno primerni za norenje po snegu, saj preprečujejo nastanek snežnih kepic pod pazduho in med dimljami.

Voda in hrana

Izjemnega pomena je skrb za svežo vodo, ko temperature padejo pod ničlo. Voda v posodicah takrat hitro zamrzne, kar pomeni, da je žival ne more uživati. Zato je zelo pomembno redno menjavanje vode in postavitev posode v zavetje, kjer je manjša verjetnost, da bo zamrznila.

Zunanjim psom in mucam moramo zagotoviti suho zavetje. Foto: Guliver/Getty Images
Zunanjim psom in mucam moramo zagotoviti suho zavetje. Foto: Guliver/Getty Images

Zelo se je treba posvetiti tudi hrani, še posebno pri zunaj živečih živalih, ki za primerno ogrevanje telesa potrebujejo več kalorij kot v toplejšem delu leta. Dobra izbira je hrana z večjim odstotkom beljakovin in maščob, ki bo poskrbela, da bo žival imela dovolj energije za ohranjanje optimalne temperature telesa. V mrzlih dneh je bolj primerna briketirana hrana, ki ne zamrzne. Če bivajo v ogrevanih prostorih, posebna skrb za hrano ali menjava hrane ni potrebna.

Tačke

Pozimi je treba paziti na tačke. Ko temperature padejo pod ničlo, se začne preventivno soljenje cest in pločnikov, kar lahko slabo vpliva na tačke in ne nazadnje tudi na živali same. Pred sprehodom jih namažemo s posebnimi mazili na vazelinski osnovi, ki na blazinici ustvarijo zaščitni sloj. Ta blazinico ohranja vlažno in prožno, da na mrazu ne razpoka, ter varuje pred vdorom soli v drobne ranice. Vendar je tudi pomembno, da živali ob prihodu domov tačke očistimo, saj se lahko drugače v obdobju obilnega soljenja zastrupi s soljo, ki jo zaužije med lizanjem tačk. Če je naš ljubljenček dolgodlak, moramo po rajanju na snegu poskrbeti za kepe, ki so ostale na dlaki, sicer se lahko pojavi podhladitev.

Podhladitev in ozebline

Če imamo občutek, da se je naša žival podhladila, jo zavijemo v toplo odejo in nemudoma odpeljemo k veterinarju. Samo ogrevanje ni dovolj, saj se lahko zaradi mraza začnejo tvoriti krvni strdki v kapilarah, ki lahko vodijo v odmrtje dela tačke ali celo v pogin. Žival je pomembno ogrevati postopoma, saj so podhlajeni deli zaradi sproščanja histamina boleči in se tako žival gretju upira.


Ozebline so pri psih in mačkah redke, vendar se lahko pojavijo tudi pri manjših pasmah ali mladičih. Podobno kot pri ljudeh so zaradi slabe cirkulacije eden prvih znakov hladne tačke, ki so lahko celo neobčutljive za dotik. Če zdravljenje ni pravočasno, koža pod dlako počrni in tačka odmre. Podhladitev in ozebline se lahko pojavijo še zlasti pri nikogaršnjih živalih, ki v najhujšem mrazu nimajo nobenega zavetja.



*Urška Škufca je dr. vet. med.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije