SOBNE RASTLINE

Pomlad je čas za presajanje

Sobne rastline presadimo še pred obdobjem bujne rasti; potrebujemo ustrezen substrat, odmrle ali poškodovane korenine odstranimo.
Fotografija: Sobnih rastlin ne presajamo med cvetenjem. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Sobnih rastlin ne presajamo med cvetenjem. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Še preden se bomo odpravili na vrt, se lahko lotimo presajanja sobnih rastlin. Zgodaj spomladi je namreč ravno pravšnji čas, saj jih je dobro presaditi, ko se začnejo prebujati iz faze mirovanja, vendar pred cvetenjem. Večino jih presajamo enkrat letno, če rastejo zelo hitro, pa še vmes. Tiste, ki so v večjih loncih, lahko presadimo tudi le na dve leti ali še bolj poredko, a je dobro, da jim vsako leto odstranimo nekaj centimetrov zgornje plasti zemlje in jo nadomestimo z novo.
Sobnih rastlin ne presajamo med cvetenjem. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Sobnih rastlin ne presajamo med cvetenjem. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images

Rastline v loncih presajamo iz več razlogov. Glede na to, da imajo omejen prostor, lahko to upočasni njihovo rast. Ali je lonec premajhen, preverimo tako, da pogledamo, ali morda korenine že silijo skozi luknjo za odtok vode. Poleg tega poskusimo, ali se da rastlino z zemljo vred nežno spraviti iz lonca. Če ne gre, ima zagotovo premalo prostora. Poleg tega zemlja sčasoma postane osiromašena, kljub rednemu gnojenju.

Na presajanje se dobro pripravimo, odpravimo se v vrtnarsko trgovino, najbolje s seznamom v roki. Zmerimo stare lončke in določimo, kako veliki naj bodo novi. Kupimo zemljo oziroma substrat, to je posebej pripravljena namenska mešanica. Lončke pred uporabo speremo z vodo, če uporabljamo lončene, jih obvezno namočimo. Če bomo uporabili stare lončke, jih dobro očistimo in po možnosti razkužimo, da uničimo morebitne okužbe, ki bi utegnile ostati od prejšnjih rastlin.


Sadimo le v lončke, ki imajo na dnu ali ob strani luknje za odtekanje odvečne tekočine. Če je luknja na dnu, jo pokrijemo s koščkom lončenine ali kamnom, da ne bo voda odplavljala tudi substrata. Rastline, ki jih bomo presajali, dobro zalijemo, potem pa jih z vlažno zemljo vred vzamemo iz lončka. To najlaže storimo tako, da lonček obrnemo na glavo in potrkamo po dnu. Če ima rastlina preveč korenin, ki so se sprijele z lončkom, si pomagamo z nožem, a pri tem pazimo, da ne poškodujemo korenin.
Izberemo ustrezen substrat.
Izberemo ustrezen substrat.

Te pregledamo, preden rastlino posadimo, in morebitne poškodovane ali odmrle odstranimo. Na dno lončka nasujemo za prst ali dva drenaže, na primer glinopor ali drobno kamenje. Čez potresemo substrat in nanj položimo rastlino. Okoli nje nasujemo substrat in mehko potlačimo z roko, da ga čim bolj enakomerno razporedimo.


Zemlja naj sega za prst ali dva pod rob lončka, da bomo lažje zalivali. Zalijemo s postano vodo sobne temperature in postavimo na njen običajni prostor. Zalivamo redno, po potrebi, vlažnost zemlje preverjamo kar s prsti. Čez kakšen mesec začnemo rastline dognojevati. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije