FIGE

Mehke in sočne fige: najboljše so sveže obrane

Fige delimo v tri glavne skupine, glede na barvo; zrele so mehke in sočne, jemo jih z lupino vred, če nam ostajajo, jih posušimo ali skuhamo marmelado.
Fotografija: Fige že zorijo.
Odpri galerijo
Fige že zorijo.

Figa velja za eno najstarejših sadnih rastlin, ki uspeva predvsem v toplih krajih. Je značilna rastlina Sredozemlja, ima bogato zgodovino in je opevana že v Svetem pismu, po katerem sta se Adam in Eva odela v figove liste. Asirci so fige gojili že pred 5000 leti, v prehrani so jih uporabljali tudi v stari Grčiji, Palestini, Mezopotamiji in Egiptu in Rimu.
Suhe si privoščimo vse leto. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Suhe si privoščimo vse leto. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Danes so značilna sredozemska sadna rastlina, ki pa jo najdemo tudi na hladnejših območjih. Največja pridelovalka je Turčija, sledijo ji Egipt, Alžirija, Maroko in Iran. V Sloveniji uspevajo zlasti v Istri, Brdih in na Goriškem, najdemo jih tudi na Krasu in celo na celini.

Poznamo številne sorte, ki jih delimo v tri glavne skupine, glede na barvo plodov: bele, rdeče in črne. Fige so najboljše sveže, nekateri prisegajo na suhe. Pri svežih prepoznamo zrelost sadeža po tem, da je mehak in ne preveč čvrst, celo nekoliko ovenel, značilno barvo pa mu daje sorta. Če na peclju opazimo bel mleček, sadež še ni dozorel.

Čeprav nekateri sveže fige lupijo, to nikakor ni potrebno, saj je užiten celoten sadež. Pri zrelem je lupina namreč mehka in voljna ter dovolj tanka, da jo brez težav pregriznemo, meso pa je sočno in vsebuje polno drobnih pešk. Najbolje jih je uživati povsem sveže obrane, a ker te možnosti večina nima, poskrbimo, da jih bomo kupovali sproti.


Pri nakupu bodimo pozorni na svežino in jih čim prej porabimo. V hladilniku bodo zdržale največ dva ali tri dni, operemo jih, tik preden jih zaužijemo. Ne uživamo hladnih, neposredno iz hladilnika, ampak jih pustimo nekaj časa na sobni temperaturi, saj bodo v tem primeru razvile svoj najboljši okus.
Čeprav so sladke, se podajo tudi s slanimi jedmi.
Čeprav so sladke, se podajo tudi s slanimi jedmi.

Žal je sezona, ko so na voljo sveže fige, precej kratka, saj zorijo v poletnih mesecih, vendar so na voljo vse leto v posušeni različici. Mnogi jih imajo tako celo raje, pri čemer pa je treba povedati, da so sveže precej manj kalorične, saj suhe vsebujejo koncentriran sladkor.

Za primerjavo povejmo, da sveže vsebujejo približno 60 kilokalorij, suhe pa kar 250 kilokalorij na 100 gramov. Če imamo svežih na pretek, jih uporabimo v različnih sladkih ali slanih receptih, tudi za ozimnico, na primer v marmeladah. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije