INOVATIVNO BIVALIŠČE

Bi živeli v betonski cevi?

Hongkonški biro predstavlja cenovno ugodno rešitev za samske in mlade. Pohištvo je prilagodljivo in zložljivo.
Fotografija: Skromno domovanje je primerno za eno osebo.
Odpri galerijo
Skromno domovanje je primerno za eno osebo.

Ko nastopi prostorska stiska, je iznajdljivost nedvomno ključ do rešitve težav. Tako so prepričani pri hongkonškem arhitekturnem biroju, kjer ponujajo novo kulturo bivanja. V betonskih ceveh.

Premera 2,5 metra bi morale zadostovati za eno osebo, skupna površina stanovanja pa bi znašala skromnega 9,3 kvadratnega metra. Vhod in okno so seveda namestili ob odprtini na obeh straneh, da bi nova domovanja prikazali kot svetle in inovativne rešitve, ne pa bivališča za brezdomce, so jih opremili s sodobno tehnologijo, po zaslugi katere lahko lastniki svoje domove zaklepajo in odklepajo prek aplikacije na pametnem telefonu. Za več udobja so betonske cevi pobarvali v belo, tla pa obložili s toplimi lesenimi deskami in tako tudi olajšali hojo po ovalni površini. Pohištvo je prilagodljivo in zložljivo ter seveda velika tržna niša ter nov izziv za proizvajalce notranje opreme, v cev pa je mogoče namestiti tudi nekaj najosnovnejših kosov bele tehnike, kot sta mikrovalovna pečica in majhen hladilnik.



V velemestih takšne bivalne enote postajajo realnost.
V velemestih takšne bivalne enote postajajo realnost.

S cevastimi domovanji za eno osebo bi lahko rešili stanovanjsko stisko številnih mladih in samskih, ki delajo v velikih središčih, a mnogo preveč denarja zapravijo za drage najemnine prevelikih kvadratur, ki ji v resnici ne potrebujejo, saj vse dni preživijo na delovnem mestu. Povrhu je pomanjkanje nepremičnin v Hongkongu strahotno, cene pa zato vrtoglave, za enosobno stanovanje je treba odšteti tudi 1200 evrov na mesec. Cevi, katerih najemnina znaša štirikrat manj, je mogoče položiti tudi med dve stavbi, zato v gradbenem smislu niso zahtevne, so pa za mesto prostorsko učinkovite in za posameznika cenovno ugodne.

Betonske cevi v natrpanih mestih ne zasedejo veliko prostora.
Betonske cevi v natrpanih mestih ne zasedejo veliko prostora.
Novodobna stanovanjska ideja je seveda zgolj začasna rešitev, poudarjajo, mladi odrasli bi lahko v dveh letih, toliko časa naj bi bilo življenje v cevi znosno, privarčevali za spodobnejšo nepremičnino. Komur ne diši življenje v betonski cevi, se bo morda odločil za majhna domovanja iz bambusa znotraj zapuščenih stavb, ki jih postavljajo po sistemu drevesnih hišic.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije